Jak wyczyścić zapuszczoną wannę?

Porady 4.01.2021


Czyszczenie wanny akrylowej krok po kroku

Akrylowe wanny są obecnie bardzo popularne np. ze względu na swój mały ciężar połączony z dobrą odpornością mechaniczną. Nie da się jednak w pełni uniknąć osadzania na nich kamiennego osadu i zaschniętych mydlin. Czasem rękawice gumowe i dobry środek do czyszczenia wanien oraz brodzików, to jedyny sposób. Można też sobie nieco ułatwić sprawę, gdyż wystarczy pamiętać, by po kąpieli nie spuszczać od razu wody, a zamiast tego wsypać do niej nieco proszku do prania, wymieszać go z wodą i zostawić na kwadrans. Po tym czasie osad z mydlin nie powinien już utworzyć pierścienia i przebarwień. Ty możesz natomiast wyjąć korek z odpływu, spuścić wodę i przetrzeć wnętrze wanny z pomocą ścierki. Czyszcząc wannę akrylową z kamienia i innych osadów pamiętaj również, aby:
 
  • Nie używać do mycia preparatów ściernych (np. mleczek z dodatkiem kredy, która pozostawi na powierzchni mikro-zarysowania, a te będą się pogłębiać wraz z każdym kolejnym czyszczeniem wanny)
  • Zrezygnować z gąbek o właściwościach ściernych, które zmatowią powierzchnię wanny, ułatwiając tym samym osadzanie się brudu i kamienia oraz powodując z czasem powstanie przebarwień
  • Nie używać środków, które mają w składzie alkohol, aceton lub amoniak
  • Przynajmniej raz na tydzień czyścić wannę wodą wymieszaną z octem lub sokiem z cytryny, co dodatkowo utrudni osadzanie się na niej kamienia
     


Jak zabrać się za czyszczenie wanny emaliowanej?

Gdy zajmowaliśmy się tworzeniem porad jak sprzątać mieszkanie krok po kroku, wiedzieliśmy, że tematowi czyszczenia wanien trzeba będzie poświęcić osobny wpis. Różne powłoki oraz rodzaje tego elementu wyposażenia wymagają odpowiednich środków ostrożności, czy też podejścia do domowych sposobów na pozbycie się kamiennego i mydlanego osadu. W wielu domach wciąż można spotkać np. wanny emaliowane, więc warto wiedzieć, czy do ich mycia można wykorzystać m.in. sodę oczyszczoną lub ocet spożywczy. W ofercie sklepu internetowego Tadar.pl znajdziesz wszystko, co może ci się przydać do przywrócenia blasku najbardziej zapuszczonej wannie oraz o wiele więcej – mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki. Tymczasem pamiętaj, by podczas czyszczenia wanny emaliowanej:
 
  • Unikać szorowania powierzchni druciakami oraz preparatami zawierającymi środki ścierne
  • Używać delikatnych żeli lub specjalnie do tego przeznaczonych środków w postaci mleczka
  • Pozostawić na pewien czas świeżo umytą wannę, a następnie spłukać ją dokładnie i wypolerować powierzchnię
  • Szczególnie uważać na to, by podczas czyszczenia takiej wanny żeliwnej nie uderzyć przypadkowo jej powłoki, gdyż jest podatna na mechaniczne odpryski oraz pęknięcia (a więc także pojawienie się rdzy)
     

Sprawne czyszczenie wanny z hydromasażem

Dzięki nim można się zrelaksować po ciężkim dniu oraz miło spędzić część wieczoru, regenerując zmęczone mięśnie. Czyszczenie wanny z hydromasażem to okazja, przy której sprawdzi się soda oczyszczona. Da się to też zrobić octem lub kwaskiem cytrynowym. Szczególne podejście do czyszczenia wanien z hydromasażem polega natomiast na dokładnej pielęgnacji jej dysz powietrznych. Element ten bardzo łatwo ulega zakamienieniu, dlatego przynajmniej raz na 7 dni trzeba je dokładnie umyć. Robiąc to, unikniesz zatkania oraz wielu poważnych awarii. Wrzuć zatem do wiadra wszystkie potrzebne gąbki, myjki i ścierki z mikrofibry. Domowy sposób na czyszczenie wanny z hydromasażem to użycie:
 
  • Soku z cytryny (przekrojonym na pół cytrusem przetrzyj powierzchnię zakamienioną, zostaw na kilka minut i spłucz dokładnie – będzie czysto, bez obaw o powłokę wanny oraz uzyskasz idealną świeżość w łazience)
  • Sody oczyszczonej (wystarczy posypać nią miejsce czyszczenia, spryskać octem spirytusowym, przetrzeć i spłukać)
  • Octu zmieszanego z wodą w proporcjach 1:1 (po takim czyszczeniu wanny z hydromasażem kamień będzie miał trudności z osadzaniem)