Jak rozmrozić mięso? 6 złotych rad od Tadar.pl

Porady 20.03.2020


Rozmrażanie mięsa w lodówce

W jaki sposób rozmrozić mięso w lodówce? To bardzo proste! Wystarczy umieścić zamrożony kawałek mięsa w misce, a następnie przełożyć go do lodówki. Alternatywne rozwiązanie to położenie kurczaka czy ryby na specjalnej tacy do rozmrażania z kratką Hega 3 l. Gadżet ten wykonany został z wysokiej jakości, łatwego w czyszczeniu tworzywa sztucznego. Kratka w formie sitka sprawia, że mrożonki są dokładnie odsączone z wody czy soków. W naszym sklepie internetowym Tadar.pl znajdziecie również inne praktyczne przybory kuchenne ułatwiające codzienne gotowanie i pieczenie.
 
Minusem rozmrażania mięsa w lodówce jest powolność tego procesu (niekiedy trwać on może nawet 2 dni). Jego zaletą jest natomiast to, że niska temperatura skutecznie hamuje proces namnażania się mikroorganizmów.
 

Rozmrażanie mięsa w wodzie

Jak jeszcze można szybko rozmrozić mięso z kurczaka? Kolejna z metod opiera się o wykorzystanie wody. Czy można rozmrażać mięso w gorącej wodzie? Nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Rozmrażanie mięsa w ciepłej wodzie przyczyniać może się bowiem do namnażania bakterii. Co więcej, na skutek szybkiego rozmrażania mięsa mielonego w ten sposób, może ono nabrać nieprzyjemnego zapachu. Znacznie bezpieczniejsze jest rozmrażanie mięsa w zimnej wodzie. W ten sposób rozmrozić można je znacznie szybciej niż w lodówce. Jak zrobić to krok po roku? Najpierw umieszczamy mięso w szczelnie zamkniętym worku, a następnie wkładamy je do pojemnika z zimną wodą. Zmieniamy ją co około 0,5 godziny. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, umieszczamy mrożone mięso w woreczku pod strumieniem bieżącej wody. Ile rozmraża się mięso w ten sposób? Czas trwania tego procesu to około 2 godziny (dotyczy to mięsa o wadze 0,5 kilograma). Czyni to niego idealne rozwiązanie w przypadku wizyty niezapowiedzianych gości.
 

Rozmrażanie mięsa w mikrofalówce lub piekarniku

Mięso rozmrażać można również w mikrofali. Aby jednak było to możliwe, znajdujące się w naszej kuchni urządzenie wyposażone powinno być w funkcję „Defrost”, czyli „Rozmrażanie.” Chcąc rozmrozić mięso w mikrofalówce, należy umieścić je w dedykowanym naczyniu, a następnie ustawić wybrany program. To sprawdzony sposób na to, jak szybciej i wygodniej rozmrozić mięso. Zachować należy tu jednak szczególną ostrożność. Jeżeli doprowadzimy do podgrzania mięsa, konieczne będzie ugotowanie go tuż po rozmrożeniu. W przeciwnym wypadku dojść może do rozwoju szkodliwych bakterii. W podobny sposób wygląda rozmrażanie mięsa w piekarniku. W tym przypadku, proces opiera się o wykorzystanie wentylatora.
 

Rozmrażanie mięsa w temperaturze pokojowej

Czy rozmrażanie mięsa przez noc w temperaturze pokojowej jest dobrym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Sprzyjać może ona bowiem namnażaniu się mikroorganizmów, które uległy uśpieniu na skutek procesu zamrażania. Znacznie bezpieczniejsze będzie rozmrażanie mięsa mielonego z wykorzystaniem jednej z powyższych metod.
 
Jeżeli jesteście miłośnikami mięsa, koniecznie zajrzycie na naszego bloga. Znajdziecie tam przepis na kurczaka pieczonego z cytryną. Zaserwować możecie go na przykład z koreańską kapustą kimchi według naszej receptury.
 
Jak rozmrażać mięso? Jak widać, do wyboru jest kilka sposobów. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od Waszych osobistych preferencji i tego, ile czasu możecie przeznaczyć na ten proces. Gwarancją codziennych sukcesów w bezpiecznym rozmrażaniu mięsa jest pamiętanie o tym, by raz rozmrożonych produktów nie zamrażać ponownie. Skończyć może się to bowiem zatruciem salmonellą.