Jak zrobić kimchi? Przepis na koreańską kiszoną kapustę

Porady 6.02.2020


Kimchi — właściwości zdrowotne

Kimchi — co to takiego? Te sfermentowane lub kiszone warzywa są bogate w cały szereg składników odżywczych. Czyni to z nich jedną z najzdrowszych potraw na świecie. Dlaczego warto już dziś włączyć kimchi do codziennej diety? To koreańskie danie skutecznie obniża poziom  cholesterolu. Zasługą tego są zawarte w nim substancje, takie jak selen czy allicyna. Kimchi skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Jako że kapusta kimchi jest bogata w witaminę A, opóźnia proces starzenia się komórek i w korzystny sposób wpływa na wzrok. To danie to także sprawdzony sposób na piękne włosy, skórę oraz paznokcie. Regularnie jedząc kimchi, skutecznie uniknąć można wrzodów żołądka. Wynika to z tego, że zawarte w kiszonych i fermentowanych warzywach substancje niwelują bakterie z gatunku Helicobater pylori, które to odpowiadają za rozwój tej choroby. Kimchi to również doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób dbających o linię. 100 g tego przysmaku zawiera bowiem jedynie 40 kalorii.
 


Kimchi — przepis oryginalny

Oto prosty przepis na kimchi, z którym poradzą sobie nawet te osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w kuchni. Jak zrobić kimchi? Potrzebne będą do tego następujące składniki:
 
  • 4 kg kapusty pekińskiej,
  • 3 marchewki,
  • 2 cebule dymki,
  • 1 por,
  • 3 główki czosnku,
  • 1/4 korzenia imbiru,
  • 2 szklanki chili w proszku,
  • 2 łyżki mąki ryżowej,
  • 1 szklanka sosu sojowego,
  • 1 szklanka soli,
  • 1/4 szklanki cukru.
 
Ważną rolę w każdym przepisie na kimchi odgrywa solenie kapusty pekińskiej. Białe rdzenie warzywa należy odciąć, a następnie pociąć resztę na kilka części. Kolejny etap to pokrojenie liści w poprzek na niewielkie kawałki i włożenie ich do dużej miski. Wypełniamy ją wodą i dokładnie płuczemy kapustę kimchi, przekładając ją kilkukrotnie na drugą stronę. Następnie odsączamy, posypujemy solą i zostawiamy na około 2 godziny. Po tym czasie kapustę płuczemy, w celu pozbycia się nadmiaru przyprawy.
 
Kolejny etap przepisu na kapustę kimchi to pokrojenie marchewki i pora. Cebulę, czosnek oraz imbir miksujemy przy pomocy blendera, aż do uzyskania jednolitej masy. Żaden przepis na kimchi nie mógłby się obyć bez kleiku. Jak go wykonać? Mąkę ryżową należy zmieszać z wodą w proporcji 1:8. Składniki podgrzewamy przez kilka minut, cały czas mieszając, aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Następnie dodajemy cukier i gotujemy przez chwilę tak, aby kleik uzyskał klarowną konsystencję. Zostawiamy go do schłodzenia. Dodajemy do niego paprykę chili, sos sojowy, marchewkę, pora oraz uprzednio zmiksowany czosnek oraz cebulę. Dokładnie mieszamy. Kapustę pekińską umieszczamy w dużej misce wraz z przyrządzoną pastą i mieszamy ze sobą.
 
Na koniec, przekładamy kimchi do szklanego słoika, zostawiając kilka centymetrów wolnej przestrzeni od krawędzi. Związane jest to z tym, że w czasie fermentacji kiszonek dochodzi do wydzielania gazów powodujących wypychanie ich do góry. Słoiki szczelnie zamykamy i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 2 dni. Następnie wkładamy do lodówki. Kimchi najlepiej smakuje po upływie około 1-2 tygodni.
 
Z czym jeść kimchi? Dobrze smakuje ono zarówno jako przystawka, jak i dodatek do dania głównego — zupy, ryżu czy różnego rodzaju potraw przyrządzanych na bazie mięsa lub ryb.
 
Na naszym blogu znajdziecie również przepisy na inne smakołyki — przetwory na zimę czy domowej roboty pizzę.
 
Kimchi to gwarancja codziennych sukcesów w dbaniu o zdrowie i poprawę odporności organizmu, a także doskonały sposób na urozmaicenie diety. Spróbujcie go już dziś!