Jak składać ubrania?

Porady 1.02.2021


Jak składać ubrania, żeby zajmowały mało miejsca?

Dla niektórych ważne jest, by wyprane i wyprasowane ubrania przede wszystkim nie gniotły się podczas przechowywania. Takie osoby stawiają w szczególności na meble i rozwiązania do garderoby, w których główną rolę grają wieszaki i haczyki na ubrania. Są też tacy, dla których liczy się przede wszystkim porządek wśród elementów stylizacji i dodatków. Dla nich stworzono całą gamę mat i organizerów do szuflad. Ty jednak zadajesz sobie pytanie jak składać ubrania, by zajmowały mało miejsca – w rulon czy w kostkę? A może jeszcze inaczej? Nie ważne, czy wykorzystasz półki, regały domowe w garderobie, czy szafki w posiadanych meblach. Najwięcej miejsca oszczędzisz w takim przypadku, składając ubrania:
 
  • W kostkę, która maksymalnie wykorzystuje powierzchnię półek w szafie (np. zamiast na 3, złóż bluzy na pół po ułożeniu boków prostopadle do otworu na głowę oraz zawinięciu rękawów – zmieścisz dzięki temu więcej elementów garderoby przy stałej wysokości półki w szafie)
  • W rulon, jeśli masz do zagospodarowania np. niewysokie szuflady, gdyż wówczas ułatwiasz sobie jednocześnie dostęp do różnych ubrań i od razu możesz wybrać te, na których ci zależy, bez wyciągania innych (wystarczy lekkie ubrania jak koszulki zwinąć w ciasny i regularny rulon i ułożyć jeden obok drugiego)
  • Z pomocą worków próżniowych, które sprawdzą się idealnie do układania ubrań przy zmianie sezonu (metoda jest banalnie prosta, gdyż najpierw składasz wszystko w kostkę, potem umieszczasz w specjalnym worku, a następnie z pomocą domowego odkurzacza odsysasz z wnętrza całe powietrze – w jednej chwili wszystko zajmuje o wiele mniej miejsca)
     


Jak składać ubrania do walizki?

Patenty na to, jak sprzątać mieszkanie masz już zapewne opanowane do perfekcji. Od jakiegoś czasu wykorzystujesz również pojemniki i koszyki do optymalizacji przechowywania wielu rzeczy w swoim domu. Pora jednak udać się w podróż. Tym razem wiedza o tym, jak układać ubrania w szafie na nic ci się nie przyda. Przyszedł czas, by spakować walizkę i trochę pozwiedzać, zrelaksować się i choć na chwile zostawić za sobą codzienne troski. Nie musisz jednak rezygnować z małych codziennych sukcesów. Jak składać ubrania do walizki? W jaki sposób złożyć spodnie, koszulki, a nawet koszule? Co zrobić, by takie ubrania zajmowały mało miejsca, jednocześnie dając łatwy dostęp do zawartości bagażu? Wybierz metodę rolowania. Najpierw złóż wszystko w kostkę, a następnie zwiń ciasto każdą bluzkę lub jeansy. Spodnie od pasa, koszulki od kołnierzyka. Zdziwisz się, jak wiele może wówczas pomieścić nawet najmniejsza walizka, gdy wiesz jak składać ubrania w podróż.
 


Jak składać ubrania, żeby się nie pogniotły?

Nienaganny wygląd jest ważny dla wielu osób. Prasowanie ubrań pomaga pozbyć się zagnieceń i choć zajmuje sporo czasu, może dać nie lada satysfakcję z efektów. Jak jednak ładnie składać ubrania, żeby się nie pogniotły później podczas oczekiwania na swoją kolej w szafie? Prasowanie ułatwi ci ich odpowiednie suszenie – sprawdź, jaka suszarka do ubrań będzie najlepsza. W kwestii zagnieceń spróbuj natomiast jak najwięcej przechowywać na wieszakach, a jeśli to niemożliwe:
 
  • Zwracaj uwagę na ilość zagięć przy układaniu ubrań w kostkę
  • Nie upychaj ciasto rzeczy na półkach, bo może to pogłębić zagniecenia i znacznie skomplikować wyciąganie odzieży, gdy będzie potrzebna
  • Układaj ubrania, grupując je pod kątem rodzaju, co wyeliminuje dużą część zagnieceń spowodowaną różną wielkością ubrań
  • Wkładając rzeczy do walizki, po prostu przełóż je razem z wieszakami złożone na pół (usprawni to całe pakowanie, a dzięki minimalizacji ilości zakładek da świetny efekt jeśli chodzi o ilość zagnieceń – wystarczy włożyć tak wszystko razem, a nie osobno)