Jak wyczyścić dywan na sucho?

Porady 21.01.2021


Jak wyczyścić dywan sodą?

Ten sposób sprawdzi się w szczególności, gdy szukasz sposobu na to, jak odświeżyć dywan na sucho. Soda oczyszczona przydaje się w bardzo wielu domowych sytuacjach. Często jest też idealną odpowiedzią na wiele wyzwań z kategorii „jak sprzątać mieszkanie”. W przypadku czyszczenia dywanów sprawa jest banalnie prosta. Zamiast wiadra detergentów i profesjonalnych urządzeń rozsypujesz sodę oczyszczona na całej powierzchni runa. Większą ilość możesz zaaplikować w miejscach, gdzie pozostał np. zapach rozlanych płynów. Następnie dłonią przeczesz bardzo delikatnie włosie, by soda wniknęła jak najgłębiej. Zostaw całość na ok. 5 godzin, aby efekt był w pełni zadowalający. Po tym czasie weź odkurzacz i dokładnie oczyść runo z rozsypanej sody. Aby takie pranie dywanu na sucho wiązało się z roztoczeniem w całym domu ulubionego zapachu, zastosuj mieszankę sody i kilku kropel olejku eterycznego.


Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Rękawice gumowe nie będą ci potrzebne do czyszczenia dywanu na sucho tym sposobem. Zamiast ogólnodostępnych środków chemicznych, które możesz wykorzystać, spróbuj jednego z bardziej skutecznych sposobów domowych. Zrobisz go samodzielnie, bez wysiłku i sprawnie. Zaletą tego sposobu jest fakt, że stosując go, masz większą pewność, że będzie bezpieczny dla koloru oraz materiału, z którego wykonano dywan. Nie potrzebujesz nawet delikatnej ścierki z mikrofibry. Po prostu zmieszaj 2 szklanki skrobi ziemniaczanej z 5 łyżkami płatków mydlanych. Następnie rozsyp, wczesz palcami głębiej we włosie dywanu, zaczekaj minimum 30 minut i… odkurz powierzchnię, dokładnie pozbywając się zabrudzeń i mikro-przebarwień struktury runa.


Jak wyczyścić dywan bez odkurzacza?

Jeśli nie masz lub nie chcesz użyć odkurzacza, czyszczenie dywanu na sucho będzie wymagało od ciebie nieco więcej wysiłku. Jeśli chcesz, sprawdź, jak może ci pomóc w tym oferta naszego sklepu internetowego i jej mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki i wiele innych produktów. Tymczasem, zaopatrz się w talk. Najlepiej całe opakowanie. Może być też puder dla dzieci. Analogicznie jak w dwóch poprzednich przykładach posyp nim równomiernie włosie dywanu i palcami rozprowadź, wczesując w głąb runa. Tak czyszczony na sucho dywan powinien poczekać na kolejny krok cały dzień – potem weź go na dwór i porządnie wytrzep. Jeśli jest on regularnie odkurzany, powinno pójść sprawnie.