Jak wyczyścić patelnię? Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec!

Porady 6.08.2019


Jak wyczyścić patelnię ceramiczną?

Patelnia ceramiczna to naczynie, które spotkać można w większości kuchni. Nie ma w tym nic dziwnego — posiada ona całe mnóstwo zalet. Do produkcji patelni z powłoką ceramiczną wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały. Najlepsze patelnie tego typu pozwalają na przygotowywanie potraw z niewielkim dodatkiem tłuszczu. Czyni to z nich znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób dbających o linię. Patelnia cer
amiczna
równomiernie rozprowadza ciepło, co pozwala na znaczące skrócenie czasu przeznaczanego na przyrządzanie posiłków. Przyczynia się to również do obniżenia rachunków za prąd. Takie patelnie na długi czas utrzymują wysoką temperaturę dań, co sprawia, że nie wymagają one podgrzewania. Do ich zalet zaliczyć można również odporność na zarysowania, korozję oraz działanie wysokich temperatur. Oprócz tego patelnia ceramiczna nie wchodzi w reakcje ze składnikami pokarmowymi, a smażone na niej produkty zachowują znajdujące się w nich witaminy i minerały. W przypadku takiej patelni nie trzeba się również martwić o przywieranie potraw. Kolejny jej atut to łatwość w utrzymaniu w czystości — do tego celu w zupełności wystarcza bowiem woda.

Przed pierwszym użyciem patelni z powłoką ceramiczną należy ją umyć przy pomocy ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń. Następnie wycieramy naczynie do sucha miękką ściereczką. Kolejny etap to nagrzanie jej przez około 0,5 minuty, zdjęcie z kuchenki i rozprowadzenie po jej powierzchni oleju roślinnego.

Czy patelnię tego typu można myć w zmywarce? Nie jest to zalecane. Stosowane w trakcie mycia detergenty mogłyby się bowiem przyczynić do trwałego uszkodzenia pokrywającej patelnię powłoki.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię ceramiczną? Im szybciej rozpoczniemy jej mycie, tym większa szansa, że uda nam się pozbyć uporczywych zabrudzeń. Do tego celu nigdy nie powinno się stosować ostrych, drucianych szczotek. Zamiast tego, studzimy patelnię, zalewamy ją ciepłą wodą i zostawiamy na około 2 godziny. Po tym czasie nie powinniśmy mieć większych problemów z wyczyszczeniem naczynia. Jeżeli nie okaże się to skuteczne, można spróbować się ich pozbyć przy pomocy miękkiej ściereczki.

Jak jeszcze można wyczyścić przypaloną patelnię ceramiczną? W tym celu sięgnąć można po różnego rodzaju domowe sposoby. Jeden z nich polega na wysypaniu 3 łyżeczek sody oczyszczonej na przypaloną patelnię ceramiczną, wlanie gorącej wody i gotowanie przez kwadrans. W tym czasie soda powinna rozpuścić przypalone resztki jedzenia, co pozwoli nam na skuteczne umycie patelni. Alternatywne rozwiązanie to dodanie do wspomnianej powyżej mikstury 3 łyżek octu winnego i zagotowanie. Czyszcząc przypaloną patelnię ceramiczną, ograniczyć można się również do samego octu. Wlewamy go na patelnię i zostawiamy na noc, a rano myjemy ciepłą wodą, płynem do naczyń i miękką ściereczką. Na koniec wycieramy patelnię papierowym ręcznikiem. Jest to niezwykle ważny etap — pomijając go, doprowadzić możemy do zaburzenia właściwości nieprzywierających naczynia.

Czy istnieje sprawdzony sposób na to, by uniknąć przypalenia patelni ceramicznej? Pamiętać należy o tym, by do smażenia na niej zawsze używać, chociażby najmniejszej ilości tłuszczu. W przeciwnym wypadku dojść może do jej przegrzania się. Konsekwencją tego będzie trwałe uszkodzenie powłoki i problemy z przywieraniem oraz przypalaniem się przyrządzanych na patelni ceramicznej potraw. Równie ważną rolę odgrywa tu rodzaj używanych tłuszczy oraz temperatura smażenia. W przypadku patelni ceramicznej najlepiej sprawdza się masło klarowane oraz smalec, które rozpuszczać należy na średniej mocy palnika.

Czy porysowana patelnia ceramiczna może być dla nas szkodliwa? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziecie we wpisie Czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa?


Czyszczenie patelni żeliwnej

Równie dużą popularnością cieszą się patelnie żeliwne. To naczynia odporne na uszkodzenia oraz zarysowania, co sprawia, że zaopatrując się w nie, możemy mieć pewność, że posłużą nam one przez długi czas. Co więcej, równomiernie się nagrzewają i na długi czas utrzymują ciepło przyrządzanych na nich potraw. Patelnię żeliwną bez obaw umieszczać można w piekarniku. Do jej zalet zalicza się również to, iż produkowana jest ona z zastosowaniem bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Jak powinno się używać patelni żeliwnej? Przed pierwszym użyciem, takie naczynie należy odpowiednio zakonserwować. W tym celu myjemy je przy pomocy gorącej wody, osuszamy papierowym ręcznikiem, pokrywamy olejem i umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 150 stopni. Po około godzinie wyjmujemy patelnię i pozbywamy się nadmiaru tłuszczu.

Jak umyć przypaloną patelnię żeliwną? Najlepiej sięgnąć tu po sprawdzone, domowe sposoby. Jeden z nich polega na umieszczeniu naczynia na kilka minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni. Następnie na jej dno wysypujemy sól i szorujemy je przy pomocy połówki ziemniaka. Kolejny etap to umycie jej letnią wodą i osuszenie ręcznikiem papierowym. Patelnię pokrywamy olejem kokosowym lub słonecznikowym i ponownie umieszczamy w piekarniku, tym razem rozgrzewając go do 100 stopni. Zostawiamy ją na godzinę, wyłączamy i po ostudzeniu wyjmujemy. W przypadku bardzo uporczywych przypaleń można sięgnąć po drucianą gąbkę. Po jej zastosowaniu konieczna może okazać się jednak ponowna konserwacja patelni.

Naczyń żeliwnych nigdy nie powinno się myć w zmywarce. Do ich czyszczenia nie należy stosować detergentów. W zupełności wystarczy tu gąbka oraz woda. Zanim przejdziemy do czyszczenia takiej spalonej patelni, musimy poczekać, aż wystygnie. W przeciwnym wypadku dojść może do powstania pęknięć na jej powierzchni.


Czym wyczyścić patelnię teflonową?

Patelnie teflonowe to naczynia, które mają wielu zwolenników. Związane jest to między innymi z ich przystępną ceną. Do zalet takich naczyń zaliczyć można również obecność nieprzywierającej powłoki i krótki czas nagrzewania. Patelnie teflonowe pozwalają na smażenie z wykorzystaniem niewielkiej ilości tłuszczu. Ze względu na niską wagę, są one łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Co więcej, używać można ich na różnego rodzaju kuchenkach, w tym indukcyjnych.

Jak wyczyścić patelnię teflonową, która uległa przypaleniu? W tym celu wylewamy na nią odrobinę wody gazowanej i gotujemy przez kilka minut. Skuteczność tej metody związana jest z obecnością dwutlenku węgla w wodzie, który znakomicie radzi sobie z usuwaniem przypalonych resztek. Po jej wylaniu czyścimy naczynie przy pomocy ściereczki wykonanej z mikrofibry. Jak jeszcze można umyć przypaloną patelnię teflonową? Mieszamy wodę z solą aż do uzyskania konsystencji papki, umieszczamy ją na dnie naczynia i zostawiamy na noc. Następnie usuwamy miksturę przy pomocy wody i osuszamy naczynie ręcznikiem papierowym. Jak wyczyścić patelnię z zewnątrz? W tym celu, na kilka godzin nakładamy na nią papkę przygotowaną z wody, soli oraz kwasku cytrynowego, a następnie zmywamy wodą.

Jak należy dbać o patelnię teflonową na co dzień? Do jej mycia używamy wyłącznie wody oraz miękkiej gąbki. Aby pozbyć się resztek jedzenia z jej powierzchni, namaczamy ją przez kilka godzin w gorącej wodzie. Po każdym użyciu teflonowej patelni przecieramy ją papierowym ręcznikiem nasączonym olejem. Smażąc na niej, wykorzystujemy wyłącznie drewniane łopatki.


Czym wyczyścić przypaloną patelnię ze stali nierdzewnej?

Na rynku spotkać można się również z patelniami ze stali nierdzewnej. Naczynia te sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Związane jest to z faktem, iż są one odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz działanie wysokich temperatur. Jako że ciężko je zarysować, podczas gotowania na nich bez obaw używać można metalowych łopatek. Patelnie ze stali nierdzewnej nadają się do używania na różnego rodzaju kuchenkach, w tym indukcyjnych.

Przed pierwszym użyciem takiego naczynia należy go zahartować. W tym celu zagotowujemy na patelni szklankę wody z obierkami ziemniaków. Po 15 minutach płuczemy ją pod bieżącą wodą, pokrywamy cienką warstwą oleju i smażymy przez 5 minut. Jak wyczyścić przypaloną patelnię żeliwną? Na jej dno wlewamy ocet lub wsypujemy sodę oczyszczoną. Po około godzinie podgrzewamy ją na małym ogniu. Następnie studzimy i czyścimy przy pomocy miękkiej gąbki. Do tego celu nie należy używać drucianej myjki, która mogłaby doprowadzić do powstania zarysowań. Niewskazane jest tutaj również stosowanie agresywnych detergentów takich, jak kapsułki do zmywarki czy płyn do czyszczenia piekarnika.

W jaki sposób należy dbać o patelnie wykonane ze stali nierdzewnej? Do ich czyszczenia najlepiej używać ściereczek z mikrofazy. W przypadku uporczywych zabrudzeń sięgnąć można po dedykowane temu materiałowi preparaty w formie płynu lub mleczka. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one granulek. Przyczynić mogłyby się one bowiem do trwałego uszkodzenia patelni.

Szukacie wysokiej jakości patelni, która posłuży Wam przez długi czas? Zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego Tadar! Znajdziecie tutaj zarówno pojedyncze patelnie, jak i praktyczne zestawy składające się z kilku naczyń. Ciekawą alternatywą dla klasycznych patelni są modele stworzone z myślą o grillowaniu, na przykład ryb czy warzyw oraz naczynia o niskiej konstrukcji, które znakomicie sprawdzają się do smażenia naleśników.

Stosując się do powyższych wskazówek, z łatwością uda Wam się wyczyścić nawet najbardziej spaloną patelnię, przywracając jej naturalny wygląd.