Czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa?

Aktualności 18.08.2019
 

Patelnia ceramiczna — wady i zalety

Do wad patelni ceramicznych 28 cm zalicza się duży ciężar, który może nieco utrudniać swobodne przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Nie sposób nie wspomnieć tu również o ich stosunkowo wysokiej cenie.

Mimo to patelnia ceramiczna posiada duże grono zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego — najlepsze patelnie produkowane są z naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska materiałów. Pozwalają one na znaczące skrócenie czasu przyrządzania posiłków z ich pomocą. Związane jest to z równomiernym rozgrzewaniem się ich powłoki. Patelnia ceramiczna nieprzywierająca to znakomite rozwiązanie dla osób dbających o linię. Pozwala ona bowiem na przyrządzanie potraw z wykorzystaniem bardzo małej ilości tłuszczu. Co więcej, przygotowywane na dobrej patelni ceramicznej produkty spożywcze zachowują zawarte w nich witaminy oraz minerały. W przypadku tego typu naczyń nie musimy obawiać się o przywieranie dań do ich powierzchni. Do zalet ceramicznych patelni z pokrywką zaliczyć można również fakt, iż są one odporne zarówno na zarysowania, jak i szkodliwe działanie wysokich temperatur. Oprócz tego, na długi czas utrzymują one ciepło przygotowywanych na nich posiłków i pozwalają na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej.


Ceramiczna patelnia — jak należy ją używać i czyścić?

Przed pierwszym użyciem patelni ceramicznej powinno się ją dokładnie umyć przy pomocy wody z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie dokładnie wycieramy ją miękką ściereczką. Kolejny etap to rozgrzanie jej przez około 0,5 minuty, zdjęcie z kuchenki, nalanie łyżki oleju i roztarcie go ręcznikiem papierowym.

Podczas smażenia na ceramicznej patelni, używać należy minimalnej ilości tłuszczu. Aby uchronić ją przed przegrzaniem, potrawy przyrządzać powinno się w niskich lub średnich temperaturach. Do mieszania znajdujących się na patelni składników najlepiej sprawdzą się drewniane lub silikonowe łopatki.

Patelni ceramicznej do naleśników nie powinno się myć w zmywarce — prowadzić mogłoby to bowiem do trwałego uszkodzenia pokrywającej ją powłoki. Tego typu naczynie należy czyścić ręcznie, po całkowitym ostudzeniu, używając ciepłej wody, płynu do mycia naczyń oraz miękkiej gąbki lub ściereczki.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat czyszczenia ceramicznej patelni, zajrzyjcie do wpisu (Jak wyczyścić patelnię? Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec!).


Czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa?

Czy porysowana patelnia jest szkodliwa? Tego typu obawy użytkowników związane są w tym, iż w przeszłości do produkcji takich naczyń stosowany był kwas perfluorooktanowy (PFOA) mogący mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak wykazały badania, przyczyniać może się on do rozwoju kilku rodzajów nowotworów, w tym piersi. Co więcej, PFOA wywoływać może problemy z tarczycą. Na skutek zarysowania ceramicznej patelni, dochodzi do uwolnienia się szkodliwego kwasu perfluorooktanowego. Obecnie odchodzi się od jego stosowania lub dodawany jest on w znikomych ilościach, co sprawia, że porysowana patelnia ceramiczna jest w 100% bezpieczna dla zdrowia.

Poza ceramiczną patelnią warto zaopatrzyć się również w garnki ceramiczne do gotowania. Bogaty wybór wysokiej jakości produktów tego typu znaleźć można w naszym sklepie internetowym Tadar.

Ceramiczna patelnia to doskonałe rozwiązanie dla wymagających. Jest ona produktem trwałym, praktycznym, a co najważniejsze — w pełni bezpiecznym.