Jak wyczyścić termos — 6 sprawdzonych sposobów

Porady 4.10.2019
 

Jak wyczyścić termos z osadu herbaty oraz kamienia?

Jeszcze przed pierwszym użyciem termosu, należy go wyparzyć. Jak to zrobić? Wystarczy, że wlejemy do niego uprzednio zagotowaną w czajniku wodę, odczekamy kilka minut i wylejemy. Zabezpieczony w ten sposób termos będzie odpowiednio przygotowany do kontaktu z różnego rodzaju produktami spożywczymi. Zalicza się do nich między innymi kawę czy herbatę, które to pozostawiać mogą nieestetyczny nalot we wnętrzu termosu.
 
Jak usunąć osad z herbaty w termosie? W tym celu, wypełniamy naczynie roztworem wody oraz sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Miksturę zostawiamy w termosie na około 2 godziny. Następnie przepłukujemy kubek termiczny pod bieżącą wodą. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko usunąć osad z herbaty. To także sprawdzony patent na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, które pojawić mogą się między innymi wówczas, gdy napój znajdować będzie się w termosie przed zbyt długi czas. Jak usunąć osad z herbaty w termosie? Dobrą alternatywę dla sody oczyszczonej stanowić może tabletka do zmywarki. Umieszczamy ją w termosie (w razie konieczności można ją pokruszyć), zalewamy wrzątkiem i odczekujemy około 15 minut.
 
Na skutek regularnego użytkowania termosu w jego wnętrzu może zacząć pojawiać się kamień. Czym usunąć kamień? Warto posłużyć się tutaj kwaskiem cytrynowym. Rozpuszczamy go w odrobinie wody, umieszczamy w termosie i odstawiamy na około 30 minut. Następnie wylewamy i myjemy termos przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Kwasek cytrynowy charakteryzuje się niezwykle wszechstronnym działaniem — nie tylko oczyszcza on termos, lecz również odkaża go oraz odświeża. To produkt w pełni bezpieczny — nawet jeżeli niedokładnie opłuczemy kubek termiczny z jego resztek, nie będziemy musieli obawiać się przykrych dolegliwości żołądkowych.
 
Do czyszczenia termosu wykorzystać można także…coca colę. Ten gazowany napój znakomicie radzi sobie zarówno z kamieniem, jak i rdzą. Jak wyczyścić termos z kamienia jego pomocą? Wypełniamy go colą, zostawiamy na kilka godzin, wylewamy napój i przepłukujemy termos czystą wodą.
 

Jak powinno wyglądać czyszczenie termosu?

Termos powinno się czyścić ręcznie. Mycie go w zmywarce przyczynić mogłoby się do jego trwałego uszkodzenia oraz zarysowania. Jak wyczyścić kubek termiczny? Jeżeli nie jest on mocno zabrudzony, do tego celu w zupełności wystarczająca będzie ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Wypełniamy nią termos, zostawiamy na około 5 minut, a następnie płuczemy czystą wodą. Jak wyczyścić kubek termiczny z osadu herbaty? Aby dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, warto sięgnąć po specjalną szczotkę wykonaną z miękkiego włosia.
 

Czyszczenie termosu to nie wszystko

Aby termos posłużył nam przez długi czas i był w pełni niezawodny, pamiętać należy nie tylko o regularnym jego czyszczeniu. Wpływ na jego trwałość ma również szereg innych czynników. Zalicza się do nich między innymi materiał wykonania. Godne polecenia są dostępne w naszym sklepie internetowym Tadar.pl termosy ze stali nierdzewnej. Materiał ten posiada całe mnóstwo zalet. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i korozję, lekki oraz higieniczny.
 
Jeżeli chodzi o obudowy termosów, do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się gumę oraz silikon. Sprawiają one, że naczynia te są stabilne i nie wyślizgują się z dłoni podczas użytkowania. Godne polecenia są w szczególności termosy wyposażone w antypoślizgową obudowę.
 
Zaproponowane przez nas domowe patenty to gwarancja codziennych, małych sukcesów w skutecznym czyszczeniu termosu z osadów czy kamienia.