Jak wykorzystać fusy z kawy, skorupki jajek i obierki z ziemniaków?

Porady 28.10.2019
 

Jak wykorzystać obierki z ziemniaków?

Jakie zastosowanie mogą mieć obierki z ziemniaków? Pierwsza propozycja to chipsy z obierek ziemniaka. Jak je wykonać? Obierki kroimy na kawałki, polewamy oliwą, posypujemy solą, pieprzem oraz ulubionymi przyprawami, przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy przez około 8 minut w temperaturze 180 stopni. Obierki można także obtoczyć w panierce z bułki tartej i usmażyć na patelni. Kolejny smaczny sposób na użycie obierek z ziemniaków to wyłożenie ich na formę uprzednio posmarowaną masłem, polanie śmietaną, posypanie startym serem i zapieczenie przez 20 minut w 200 stopniach.
 
Jak zrobić wywar z obierek ziemniaków? W tym celu, mieszamy je z obierkami cebuli i marchewki oraz liśćmi pora, zalewamy wodą, dodajemy ziarna pieprzu, ziele angielskie oraz liście laurowe i gotujemy przez 1,5 godziny. Studzimy bulion, dzielimy go na mniejsze porcje i zamrażamy. Zredukowany wywar wykorzystać można także jako składnik sosów. Obierki ziemniaków posłużyć mogą również jako zamiennik dla bułki tartej. W tym celu suszymy je w piekarniku i drobno siekamy lub rozcieramy w moździerzu.
 
Przykładanie do skóry łupin z ziemniaków to sprawdzony patent na złagodzenie oparzeń. A obierki z ziemniaków na kamienie żółciowe? Jak je wykorzystać? 2 duże garście umieszczamy w misce, zalewamy 1 litrem wody, gotujemy przez 30 minut, przecedzamy, dodajemy 1 l przegotowanej wody i pijemy małymi łykami przez cały dzień.
 
Na bazie łupin z ziemniaków przygotować można także naturalną płukankę do włosów. To idealne rozwiązanie dla wszystkich kobiet, którym zależy na przyciemnieniu siwych pasm. Jak zastosować obierki z ziemniaków? W tym celu, obierki gotujemy przez 30 minut w garnku wypełnionym wodą, studzimy, a następnie polewamy płukanką uprzednio umyte włosy.
 

Fusy z kawy — zastosowanie

Zamiast wyrzucać fusy do kawy, warto wykorzystać je w roli naturalnego nawozu do roślin. Fusy do kawy z kwiatów skutecznie dostarczą im szeregu kluczowych składników pokarmowych, jak potas, azot czy magnez. Na bazie fusów do kawy w kilka chwil wykonać można odżywczą miksturę do warzyw oraz roślin ozdobnych. W tym celu, 1 szklankę fusów zalewamy 10 l wody. Czekamy aż napęcznieją, mieszamy i podlewamy. Fusów z kawy w ogrodzie używać powinno się nie częściej niż raz w tygodniu.
 
Fusy z kawy to także sprawdzony sposób na poprawienie struktury gleby i wzbogacenie jej w składniki odżywcze. 1 — 2 razy w miesiącu warto zmieszać je z ziemią lub wkopać je na głębokość około 20 cm pod świeżo posadzone rośliny.
 
Wysuszone fusy z kawy użyć można w ogrodzie do ściółkowania roślin. Rozsypujemy je dookoła nich, rozkładając dodatkowo odrobinę kory ogrodowej.
 

Jak zastosować skorupki z jajek? 

Jakie zastosowanie mogą mieć skorupki z jajek? Znakomicie sprawdzą się one w roli nawozu wapniowego. Związane jest to z faktem, iż skorupki z jajek jako nawóz w ponad 80% składają się z łatwo przyswajalnego wapnia. Dodatkowo, w składzie skorupek jajek znaleźć można także fluor, cynk, krzem oraz siarkę. Skorupki z jajek zastosować można zarówno do roślin ogrodowych, jak i tych hodowanych w doniczkach. Jak go przygotować? To bardzo proste! Wystarczy, że pokruszymy skorupki i rozsypiemy je pod wybranymi roślinami. Na skutek działania wilgoci będą się one rozkładały, uwalniając wapń. Kolejny sposób na wykorzystanie skorupek jajek w ogrodzie to zmielenie ich na drobny proszek. Możemy go zarówno rozsypać wokół rośliny, jak i zmieszać z ziemią i użyć w czasie sadzenia.
 
Jak wykonać płynny nawóz ze skorupek jaj? Zalewamy je zagotowaną wodą i odstawiamy na około 7 dni, mieszając raz na jakiś czas. Gdy skorupki ulegną rozpuszczeniu, przyrządzoną w ten sposób miksturą podlewamy rosnące w domu lub ogrodzie rośliny.
 
Obierki z ziemniaków, fusy z kawy i skorupki jajek to sprawdzone patenty na domowe sukcesy w byciu zero waste.