Jak zacząć być zero waste?

Porady 2.10.2019
 

Proszek do prania zero waste

Priorytetem w życiu zero waste jest troska o otaczające nas środowisko naturalne i możliwe jak największa redukcja produkowanego każdego dnia plastiku. Zamiast kupować gotowe, chemiczne środki czystości, z powodzeniem zastąpić można je domowej roboty produktami zero waste. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a co więcej one równie skuteczne co znacznie droższe produkty dostępne na sklepowych półkach.


Jak zrobić proszek do prania zero waste? Do tego celu wykorzystać można między innymi orzechy piorące, kt
óre są biodegradowalne, w pełni przyjazne środowisku i nadają się do wielokrotnego użytku. Mianem orzechów piorących określa się suszone łupiny owoców drzewa Sapindus Mukoross, które rośnie w Chinach, Indii oraz Nepalu. Zawierają one saponiny, czyli substancje, które znane są ze swoich właściwości czyszczących. Jak korzystać z takiego produktu zero waste? W bawełnianym woreczku umieszczamy kilka łupin i umieszczamy je w bębnie wraz z praniem. Jeżeli ubrania są białe lub mocno poplamione, do orzechów dodać można 2 łyżki sody oczyszczonej.

 

Alternatywnym dla orzechów proszkiem do prania zero waste może być domowej roboty detergent przyrządzony z boraksu oraz sody kalcynowanej. Składniki te skutecznie zmiękczają wodę i  mają właściwości wybielające. Przygotowanie takiego proszku jest banalnie proste wystarczy umieścić składniki w słoiku i dobrze je wymieszać. Na 1 pranie potrzebować będziecie zaledwie 1 łyżki proszku.

 

Chcecie poznać inne ekologiczne środki czystości zgodne z zero waste lifestyle? („Nie tylko soda i ocet X ekologicznych środków czystości”)? Zajrzyjcie na naszego bloga! Dowiecie się z niego również, jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja śmieci („Segregacja śmieci w małym mieszkaniu X pomysłów na segregację odpadów”) w duchu zero waste.

 

Worki na zakupy zero waste

Worki zero waste to doskonała alternatywa dla jednorazowych foliówek dostępnych w sklepach. Zapewniamy, że uszycie zero waste woreczków zajmie Wam zaledwie kilka chwil i będzie niezwykle proste. Do uszycia toreb na zakupy zero waste wykorzystać możecie zarówno kawałki bawełnianych tkanin, jak i resztki firanek.

 

Jak krok po kroku zrobić woreczki na warzywa zero waste? W pierwszej kolejności, z materiału należy wyciąć prostokąt. Dłuższe boki przeszywamy ściegiem zygzakowatym i zszywamy je ze sobą, zostawiając około 3 cm z jednej strony. Górną część podwijamy dwukrotnie i przeszywamy woreczek w dolnej części. Przez powstały tunel przewlekamy sznurek i przekładamy torebkę na drugą stronę. Takie torby zero waste doskonale sprawdzać będą się podczas kupowania owoców, warzyw czy pieczywa.

 

Pojemniki zero waste

Jak jeszcze możemy ograniczyć ilość plastiku w codziennym życiu? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju pojemniki na jedzenie. Miłośnicy kawy zaopatrzyć powinni się w produkt zero waste, jakim jest kubek termiczny lub termos, który stanowi świetną alternatywę dla jednorazowych kubków. W coraz większej ilości kawiarni istnieje możliwość nalania napoju do własnego naczynia (nierzadko ze zniżką). Kolejne popularne akcesorium zero waste to szklana butelka, do której nalewamy wodę z kranu. W kuchni zero waste znaleźć powinny się także słoiki o różnej pojemności. Umieścić można w nich zarówno owsiankę, jak i smoothie czy zupę, a następnie zabrać ze sobą do pracy. Do przechowywania sałatek i dań obiadowych znakomicie sprawdzą się natomiast lunchboxy.

 

Gwarancja codziennych sukcesów w życiu zero waste? Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Stosując metodę małych kroków stopniowo będziecie mogli zmniejszać ilość generowanych każdego dnia śmieci.