Jak zrobić domowe wino?

Porady 27.10.2019
 

Domowe wino z winogron — przepis

Jak wygląda przepis na domowe wino z winogron ciemnych? Pierwszy etap robienia domowego wina stanowi przyrządzenie matki drożdżowej. Do jej wykonania potrzebne są drożdże oraz pożywka. Po upływie około 4 — 7 dni przechodzimy do robienia domowego wina z winogron. W tym celu, w butelce mieszamy ze sobą winogrona oraz owoce. Następnie dodajemy do nich uprzednio przygotowane drożdże oraz pożywkę. Butelkę zatykamy przy pomocy gazy. Kolejny etap stanowi przyrządzenie moszczu. W tym celu, w dużym garnku umieszczamy owoce i rozgniatamy je. Moszcz przelewamy do balonu, a do uzyskanego soku dodajemy pierwszą połowę porcji cukru oraz wody. Przelewamy go do baniaka. Po upływie 10 dni dodajemy resztę składników. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż trunek sfermentuje.
 

Domowe wino z winogron ciemnych — jak należy je przechowywać?

Gotowe domowe wino z czarnej porzeczki należy przelać do butelek. Ich wybór nie powinien być przypadkowy. Należy sobie bowiem zdawać sprawę z faktu, iż domowe wino z owoców dzikiej róży podczas dojrzewania musi mieć zagwarantowaną stosowną wymianę gazową z otoczeniem. Oznacza to, że butla z korkiem 2 l, w której będzie znajdować się trunek nie może mieć ani zbyt dużego dostępu do powietrza, ani być zbyt szczelnie zamknięta. Naczynia korkujemy, a następnie układamy je w pozycji leżącej pamiętając, że korek powinien być w całości zalany domowym winem.
 
Czym kierować się wybierając butelki do wina? Jeżeli chodzi o pojemność, domowe wino ze śliwek najczęściej przelewa się do naczyń o wielkości 0,75 l. W sklepach spotkać można się także z butelkami, których pojemność wynosi 1 l oraz 0,5 l. Pierwsze z nich pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w piwniczce na wino, drugie sprawdzają się wówczas, gdy domowym winem z czereśni chcemy poczęstować większą ilość gości, na przykład weselnych. Co do koloru, butelki ciemnozielone oraz brązowe przeznaczone są na wino czerwone (skutecznie chronią one przed szkodliwym działaniem światła), jasnozielone — na białe, a przezroczyste — na trunki słodkie białe oraz różowe.
 
W naszym asortymencie znajdziecie również inne akcesoria przydatne podczas robienia domowego wina wytrawnego. Zalicza się do nich między innymi lejek.
 

Domowe wino z wiśni — jak je podawać?

Domowe wino z jabłek gotowe! Teraz pora na jego degustację. Jak serwować własnoręcznie przygotowane wino z jeżyn? Do tego celu dobrze sprawdzi się między innymi karafka do wina. Stanowi ona nie tylko gustowną dekorację stołu. Dzięki niej możliwe staje się docenienie naturalnej barwy domowego wina z ryżu oraz jego smaku i aromatu. Oferowane w naszym sklepie internetowym Tadar.pl posiadają różne kształty. Domowe wino z czerwonych winogron najlepiej serwować w naczyniu, które jest węższe na dole i szersze na górze. Do podawania białego domowego wina warto wykorzystać natomiast karafki w formie gruszki, które zwężają się ku górze.
 
Jak wybrać karafkę do wina? Więcej praktycznych wskazówek na ten temat znajdziecie na naszym blogu.
 
Domowe wino z ciemnych winogron podajemy w odpowiednio dopasowanych kieliszkach. Jakie kieliszki sprawdzą się w przypadku jego czerwonej wersji? Powinny mieć one dużą, pękatą, zwężającą się ku górze czaszę w kształcie tulipana. Taka budowa sprawia, że domowe wino wytrawne jest w stanie napowietrzyć się, uwalniając swoje naturalne aromaty. Co więcej, staje się ono nieco delikatniejsze w smaku. Domowe wino z winogron bez drożdży najlepiej serwować natomiast w nieco mniejszych kieliszkach, których krawędzie rozchylają się łagodnie ku górze. Pozwala to delektować się aromatem domowego wina z malin przez długi czas i sprawia, że trunek zachowuje odpowiednią temperaturę.
 
Jak zrobić domowe wino z winogron? Gwarancją codziennych sukcesów we własnoręcznym przyrządzaniu trunków jest pamiętanie o kilku podstawowych zasadach i zaopatrzenie się w stosowne akcesoria.