Jak zrobić szynkę w szynkowarze? Przepis na soczystą szynkę!

Porady 6.09.2021

Szynka z szynkowara – dlaczego warto?

Możesz zastanawiać się nad tym, czy zakup szynkowaru rzeczywiście jest opłacalny. Szynki to przecież produkty spożywcze, które dostępne są w każdym sklepie – nie tylko mięsnym. Jednak to, co widzisz na sklepowych półkach, nie zawsze jest najlepszym wyborem. Sprawdź skład dostępnych szynek, a zauważysz, że oprócz mięsa posiadają także dodatki, których wcale nie chcesz tam widzieć. Niektóre z nich nie mają w sobie także zbyt dużo mięsa – to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów. 

Szynka w szynkowarze zawsze będzie bardziej naturalna, niż ta w sklepie – to ty decydujesz o jej składzie. Dodajesz do niej takie przyprawy, które najbardziej ci odpowiadają, a także wykorzystujesz to mięso, które ci smakuje. Dodatkowo gotowanie szynki w szynkowarze jest niezwykle proste. Zrobisz w nim nie tylko szynki, ale również mielonki czy rolady. Takie niepozorne urządzenie, a jak wiele potrafi. Ty z kolei nie musisz zbyt dużo kombinować. Szynkowar zrobi niemal wszystko za ciebie.

Czytaj także:

Jak zrobić szynkę w szynkowarze?

Jak gotować szynkę w szynkowarze? Nie jest to zbyt problematyczne zadanie. Potrzebujesz do tego jednak odpowiednich narzędzi. Przydadzą ci się: szynkowar ze stali nierdzewnej, akcesoria do mięsa, woreczki do szynkowaru Tadar i termometr do szynkowaru Biowin. Ten ostatni produkt może nie być konieczny, gdyż niektóre szynkowary posiadają już wbudowany termometr. 

Aby wiedzieć, jak zrobić szynkę z szynkowara, musisz znać działanie tego urządzenia. W skład szynkowaru najczęściej wchodzi pojemnik, przypominający zwykły garnek, który wykonany jest ze stali nierdzewnej bądź plastiku. Jest bezpieczny i przeznaczony do kontaktu z żywnością. Dodatkowo w szynkowarze znajduje się spirala ze stopką, która dociska mięso podczas procesu gotowania. Termometr, który jest dołączony do urządzenia (bądź też konieczny do kupienia), pozwala na określenie temperatury mięsa. Dzięki temu wiesz, w którym momencie zakończyć gotowanie. Sam szynkowar należy zanurzyć w gotującej się wodzie, by wytworzyć temperaturę odpowiednią do obróbki termicznej mięsa. 

Jak zrobić soczystą szynkę? Wiele zależy od mięsa oraz temperatury gotowania. Soczysta szynka będzie trudna do przygotowania, jeśli samo mięso należy do suchych. Dlatego bardzo łatwo jest „zepsuć” szynkę z indyka. Najbezpieczniejszym mięsem jest wieprzowina. Warto także wiedzieć, jak parzyć szynkę w szynkowarze, by nie przekroczyć maksymalnej temperatury. Szynka gotowana w szynkowarze nie może być bowiem „przeciągnięta”. Wtedy traci swój pyszny smak, jest sucha i niezbyt apetyczna.

Jak długo gotować szynkę w szynkowarze?

Ile gotować szynkę w szynkowarze? To zależy przede wszystkim od ilości mięsa. Mniejsze kawałki gotuje się krócej, gdyż znacznie szybciej osiągają pożądaną temperaturę. Istnieją różne szkoły, które mówią o tym, jak długo parzyć szynkę w szynkowarze. Najlepiej próbuj i ucz się na własnych błędach. W ten sposób dowiesz się, która szynka jest idealna dla ciebie. Niektórzy lubią, by była  bardziej zwięzła. Inni kochają szynki rozpadające się. Musisz sprawdzać samodzielnie, w jaki sposób osiągnąć taki efekt. Istnieje jedna konkretna zasada mówiąca o tym, ile parzyć szynkę w szynkowarze. Na każdy centymetr przekroju mięsa, licz 10 minut gotowania w temperaturze wody do 80 stopni. Jeśli zatem mięso będzie miało średnicę dziesięciu centymetrów, powinno gotować się przez 100 minut. Proste, prawda?

Temperatura szynki w szynkowarze

Istnieje inny sposób na to, by twoja szynka wyszła idealnie soczysta i rozpływała się w ustach. Wszystko zależy od tego, jaka jest temperatura szynki w środku, nie zaś temperatura wody. Temperatura parzenia szynki w szynkowarze możliwa jest do sprawdzenia dzięki termometrom dołączonym do urządzenia bądź kupionym osobno. Wbija się je w mięso, by podczas całego procesu możliwe było obserwowanie obróbki termicznej szynki. Mięso musi osiągnąć temperaturę 72 stopni – wtedy będzie idealne. Jednak pamiętaj, że nadal obowiązuje trzymanie go w wodzie o temperaturze 80 stopni. Szynka nie może się gotować.

Szynka z szynkowaru (w całości)

Szynka z szynkowaru w całości, bez peklowania jest bardzo prosta do zrobienia. Przygotuj tylko swój zestaw wędliniarski Tadar (szynkowar również się w nim znajduje) oraz kawałek wybranego przez ciebie mięsa. Szynka z szynkowara w całości nie musi być marynowana czy peklowana, jednak dzięki temu zyska wyjątkowy smak. Marynatę przygotujesz z soli peklowanej oraz wody bądź oliwy z oliwek i ulubionych przypraw – kolendry, czosnku, ziela angielskiego czy majeranku. Oczyszczone mięso włóż do marynaty i trzymaj w lodówce przez dwie doby. W ten sposób mięso przejdzie pysznymi smakami i aromatami. 

Szynka w całości z szynkowara może być włożona do woreczka bądź też bezpośrednio do głównego naczynia urządzenia. Dociśnij mięso za pomocą spirali ze stopką. Jej zadaniem jest dociskanie mięsa podczas całego procesu, by nie rozeszło się ono i zachowało idealny kształt. Mięso umieść w szynkowarze, a następnie urządzenie włóż do garnka, w którym znajduje się woda. Powinno być jej tyle, by sięgała do ¾ wysokości szynkowaru. Szynka wieprzowa z szynkowara w całości będzie robić się od godziny do nawet dwóch godzin, w zależności od jej wielkości. Pamiętaj, że woda musi osiągnąć temperaturę 75-80 stopni i utrzymywać się na tym poziomie. Gdy szynka w środku będzie miała już temperaturę 72 stopni, wlej do garnka zimną wodę i odstaw całość do lodówki. Szynka potrzebuje chwili odpoczynku. Rano wyciągnij ją z szynkowara. Szynka z karkówki w szynkowarze powinna jeszcze odpocząć – najlepiej przez około 3 dni.

Szynka w kawałkach z szynkowara

Mielona szynka z szynkowara jest równie pyszna, co ta gotowana w całości. Co istotne – szynka z szynkowara w kawałkach jest także prosta do przygotowania. Jedyną różnicą, o której musisz pamiętać, jest dokładne podzielenie mięsa na niewielkie kawałki. Kostka powinna być mała, maksymalnie dwa na dwa centymetry. Przełóż mięso do miski i dodaj ulubione przyprawy oraz około dwie łyżeczki żelatyny. Nie zapominaj o soli. Przemieszaj dokładnie całość, a następnie przełóż ją do woreczka włożonego już do szynkowaru. Teraz zrób to samo, co w przypadku gotowania całej szynki. Taka mielonka będzie dużo smaczniejsza od tej, którą znajdziesz w sklepie.

Szynka z szynkowara zbyt twarda – dlaczego?

Dlaczego szynka z szynkowara jest twarda? To pytanie zadaje sobie wiele adeptów sztuki kulinarnej. Jeśli szynka wychodzi zbyt twarda, prawdopodobnie coś poszło nie tak w trakcie procesu. Szynka mogła być parzona zbyt długo lub w zbyt wysokiej temperaturze. Nierzadko zdarza się także, że samo mięso jest nieświeże bądź stare, co znacznie obniża jego jakość.

Szynka w szynkowarze – przepis na marynatę

Przepis na soczystą szynkę jest tak dobry, jak dobra jest marynata do mięsa. Każdy oczywiście lubi co innego, dlatego w tej materii warto eksperymentować. Oto przepis na szynkę w szynkowarze z fantastyczną musztardową marynatą. Przygotuj łyżkę miodu, dwie łyżki musztardy, pięć gałązek rozmarynu, dwa ząbki czosnku oraz cztery łyżki oliwy. Dodaj również szczyptę soli i pieprzu. Zmieszaj wszystko i dobrze natrzyj szynkę marynatą. Pozwól jej odpocząć w przygotowanej mieszance, by była jeszcze bardziej aromatyczna.

Szynka z szynkowara peklowana na sucho

Peklowanie może odbywać się także na sucho. Wtedy nie musisz tworzyć marynaty, lecz nacierać mięso peklosolą oraz przyprawami. Mięso peklowane na sucho musi odstać w lodówce minimum kilka dni. Powinno być regularnie przewracane.

Szynka z szynkowara z żelatyną

Jeśli chcesz, by szynka była otoczona pyszną galaretką, musisz wymieszać ją z żelatyną tak samo, jak w przepisie na mielonkę. Żelatyna nie sprawdzi się jednak przy gotowaniu całej szynki.

Idealne, pyszne i kruche szynki mogą szybko pojawić się w twoim domu. Wystarczy do tego tylko szynkowar i kawałek mięsa. Uwielbiamy takie codzienne sukcesy w kuchni!