Szynkowary – co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Jaki szynkowar kupić?

Wyobraźcie sobie soczystą, pełną smaku szynkę, którą zajadacie rano na kanapce. Tak, to prawda – dzisiaj, pomimo ogromnego wyboru produktów, wcale nie jest tak łatwo znaleźć idealną szynkę, która będzie zachwycała nas swoim smakiem i aromatem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na to, by wędliny przygotowywać samodzielnie. Można robić to na kilka sposobów, jednak jednym z najłatwiejszych (i jednocześnie naszym ulubionym) jest robienie szynek w szynkowarze. Czym jest to urządzenie i czy rzeczywiście jest Wam potrzebne? Z czego się składa i jaki szynkowar kupić, by był praktyczny i służył nam na długo? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania, by ułatwić Wam dokonanie wyboru. Zapewniamy Was jednak, że kiedy raz przywitacie się z szynkowarem, za żadne skarby nie będziecie chcieli wypuścić go z rąk.

Szynkowar – co to takiego?

Szynkowar – co to jest i do czego służy? Nazwa „szynkowar” nie brzmi zbyt poważnie – to jak połączenie parowaru z szynką. Albo może szybkowaru? Chociaż jest dość dziwaczna, idealnie oddaje to, czym jest to urządzenie. Szynkowary to nic innego jak urządzenia do przygotowywania szynek. Umożliwiają one parzenie mięsa – robią zatem nie tylko szynki, ale także mielonki bądź inne wyroby mięsne. Szynkowar przypomina zwykły garnek z pokrywką, jednak w jego wnętrzu kryje się prawdziwa magia. Nieskomplikowany wygląd jest z pewnością dużą zaletą – nie musicie chować szynkowaru ze względu na jego nieestetyczny wygląd. Nie zajmuje też dużo miejsca, dlatego z pewnością zmieścicie go w szafce z garnkami. Dodatkowo jego budowa jest niezwykle prosta. O tym opowiemy za chwilę.

Szynkowar – czy warto go kupić?

Możecie zastanawiać się, czy warto kupić takie urządzenie, skoro szynki dostępne są dosłownie w każdym sklepie. Mamy dla Was kilka argumentów za zakupem tego urządzenia, którym warto się przyjrzeć. Przede wszystkim szynkowar jest urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w kuchniach osób ceniących sobie domowe wyroby, produkty wykonane zgodnie ze swoim własnym smakiem i potrzebami. Ile razy zastanawialiście się nad tym, co tak naprawdę znajduje się w kupowanej przez Was szynce? Ile razy zrezygnowaliście z zakupu, bo ilość konserwantów Was przeraziła? Szynkowar pozwala na zrobienie swoich własnych wędlin bez konieczności dodawania do nich substancji konserwujących. Potrzebujecie tylko dobrej jakości mięsa, dzięki któremu z łatwością przygotujecie zdrową i smaczną szynkę. No właśnie, ale przecież szynkowar nie robi tylko szynek. Możecie przygotować w nim także inne produkty mięsne: mielonki, pasztety, kiełbasy, rolady, a nawet golonkę. Jeśli lubicie spędzać czas w kuchni i marzą Wam się wędliny „jak dawniej”, szynkowar z pewnością będzie dobrym zakupem. Poza tym szynkowar jest bardzo prostym w obsłudze urządzeniem, które właściwie zrobi wszystko za Was. Nie czeka Was dużo pracy, jednak z pewnością czeka Was masa smacznego jedzenia. Wiecie już, w czym pomoże Wam szynkowar. Czy warto kupić to urządzenie? Z całą pewnością – o ile jesteście fanami domowego, zdrowego jedzenia.

Z czego składa się szynkowar?

Jak już wspomnieliśmy, budowa szynkowaru nie jest skomplikowana. Co wchodzi w skład tego urządzenia? Część główna składa się z pojemnika, który przypomina zwykły garnek. Wykonany jest ze stali nierdzewnej lub plastiku, który przeznaczony jest do kontaktu z żywnością. Nie musicie się obawiać, że temperatura będzie dla niego zabójcza. Oprócz głównego pojemnika w zestawie powinna znajdować się również spirala ze stopką, której zadaniem jest dociskanie mięsa w trakcie całego procesu. W zestawie powinien znajdować się także termometr, dzięki któremu będziecie mogli kontrolować temperaturę szynkowaru. Jeśli nie, możecie wybrać termometr do szynkowara Browin, który świetnie sprawdzi się w akcji. Sam szynkowar nie wytwarza temperatury – musi być włożony do garnka z wodą. Z pewnością znajdziecie zestaw, który zawiera także ten element, jednak nie jest to konieczne. Możecie użyć w tym celu zwykłego garnka. W zestawie mogą znajdować się również woreczki do szynkowaru, które pozwalają na higieniczne przetrzymywanie mięsa.

Szynkowar – jak używać?

Wiecie już, z czego składa się szynkowar. Jak działa to urządzenie? W jaki sposób przygotować pyszne szynki i inne mięsne produkty, które będziecie zajadać razem z rodziną? Szynkowar działa niezwykle prosto. Najpierw przygotujcie mięso – zacznijcie od najprostszego typu, czyli szynki. Przyda Wam się nóż oraz deska kuchenna, by przekroić mięso.  Następnie zamarynujcie je w ulubionych przyprawach – przygotujcie przyprawniki i stwórzcie taką mieszankę, która będzie aromatyczna i wyrazista. Szynkowary charakteryzują się różną pojemnością, jednak najczęściej mieszczą półtora kilograma mięsa. Nie martwcie się – to naprawdę sporo. Marynujcie mięso w woreczkach lub bez nich, w zależności od tego, jak Wam wygodniej i co zaleca producent. Mięso włóżcie do szynkowaru, a następnie załóżcie spiralę ze stopką. Jak już wspomnieliśmy, jej zadaniem jest dociśnięcie szynki. Dzięki temu będzie ona bardziej zwięzła. Nie rozejdzie się podczas gotowania. Tak przygotowany szynkowar odstawcie na dobę do lodówki, by szynka jeszcze lepiej się zamarynowała i dobrze skompresowała. Mięso będzie ubite i jędrne. Teraz przyszedł czas na gotowanie. Napełnijcie garnek wodą, by sięgała do 4/5 szynkowaru. Jeśli posiadacie szynkowar z dołączonym termometrem, będzie Wam dużo łatwiej kontrolować temperaturę. Woda powinna mieć temperaturę pomiędzy 75 i  80ºC. Po dwóch godzinach szynka będzie gotowa. Wiecie już, jak działa szynkowar, jak gotować szynki. Ale co zrobić, by szynka rzeczywiście była przepyszna i soczysta?

Szynkowar – do zimnej czy gorącej wody?

Uzyskany efekt zależy od wielu czynników, między innymi od temperatury wody, do której wkładamy szynkowar. Istnieją różne techniki, a najmądrzejsi szynkowarzy prawdopodobnie mogliby kłócić się ze sobą godzinami, która z nich jest najlepsza. Nie mamy zamiaru jednoznacznie orzekać, gdyż parzenie szynek jest sztuką, która wymaga wyczucia i cierpliwości. Metodą prób i błędów z pewnością uda Wam się opracować taki sposób, który będzie najlepszy dla Was. Możemy jedynie poradzić, jak traktować szynkowar. Jaka temperatura będzie dla niego odpowiednia? Przede wszystkim specjaliści podkreślają, że szynkowar należy włożyć do zimnej, nie zaś do gorącej wody. Czas odmierzać natomiast od momentu, w którym woda osiągnie konkretną temperaturę. Jaką? Tutaj również zdania są podzielone. Najczęściej jednak wskazuje się, że temperatura wody powinna wynosić od 75 do 80 stopni. Przy takim założeniu bowiem wewnątrz wyrobu powoli może wytworzyć się temperatura 72ºC, która zapewnia sparzenie mięsa bez wysuszenia go. Taka temperatura gwarantuje nam także możliwość pozbycia się wszystkich bakterii żyjących w mięsie. Dzięki temu produkt będzie bezpieczny do spożycia. Tuż po osiągnięciu 72ºC wewnątrz mięsa należy zakończyć parzenie. Oznacza to bowiem, że mięso jest już gotowe.

Szynkowar – jak długo gotować szynkę?

Gotowanie szynki również jest problematyczną kwestią, gdyż ile osób, tyle sposobów na przygotowywanie mięsa w tym urządzeniu. Nie obawiajcie się jednak, wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Z czasem zauważycie, która szynka smakuje Wam najbardziej i jaka metoda jest najlepsza akurat dla Was. Kiedy już nastawicie szynkowar, ile gotować szynkę? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak duży kawałek mięsa wrzuciliście do urządzenia. Zasada jest jedna – gotujecie mięso tak długo, aż wyrób osiągnie temperaturę 72ºC. Możecie to sprawdzić tylko za pomocą szynkowarów, które umożliwiają mierzenie temperatury wewnątrz wyrobu. Nie jest to funkcja, którą posiadają wszystkie tego typu sprzęty. Dlatego istnieje także inny sposób na wyliczenie idealnego czasu gotowania. Jeśli podgrzaliście wodę do temperatury 75-80 stopni i utrzymujecie ją na tym poziomie, powinniście liczyć 10 minut na każdy centymetr przekroju mięsa, które znajduje się w szynkowarze. Jeśli zatem włożyliście tam mięso o średnicy dziesięciu centymetrów, musicie parzyć je przez dokładnie 100 minut. W tym przypadku niezwykle istotne jest jednak, by utrzymywać temperaturę na równym poziomie, nie przekraczać jej ani też nie spadać poniżej.

Najlepsze szynkowary

Na rynku znajdziecie wiele różnych szynkowarów, które różnią się pojemnością, materiałem czy też dodatkami. Który z nich będzie najlepszy dla Was? Jakie rodzaje szynkowarów są najlepsze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest szynkowar. W sklepach znajdziecie szynkowary stalowe, aluminiowe bądź z tworzywa sztucznego. Nie bójcie się – wszystkie przystosowane są do kontaktu z żywnością. Szynkowar ze stali nierdzewnej będzie jednak najlepszym wyborem, gdyż nie tylko nie pochłania smaków i zapachów, ale także jest bardzo wytrzymały. Niestety ten typ szynkowarów należy do najdroższych na rynku. Szynkowary aluminiowe są tańsze, ich wykonanie również jest solidne, a samo aluminium charakteryzuje się tym, iż bardzo szybko się nagrzewa i wychładza, co może pomóc w przygotowywaniu szynek. Plastikowe szynkowary są mniej popularne. Jeśli jednak trafiliście właśnie na taki model, z pewnością będzie dobrze Wam służyć, choć jego trwałość jest niższa, niż w przypadku urządzenia ze stali nierdzewnej. Szynkowary różnią się także kształtem pojemnika, co jest istotne ze względu na mięso, które będziecie w nim robić. Urządzenie okrągłe sprawdzi się przy roladach, z kolei owalne będą idealne do gotowania schabu, karkówki czy mięsnych bloków.

Szynkowar z płaszczem wodnym

Kupując swój wymarzony szynkowar, możecie zwrócić uwagę także na produkty innowacyjne, takie jak szynkowar 1,5kg z płaszczem wodnym. Czym charakteryzuje się to urządzenie? W jego przypadku szynkowar połączony jest z garnkiem, w którym gotuje się wodę. Sam pojemnik na mięso opiera się na specjalnym kołnierzu, by nie dotykać garnka i pozostawać w jednej pozycji przez cały czas gotowania. Woda natomiast tworzy tak zwany płaszcz, a zatem otula szynkowar. Dzięki temu znajdujące się w środku mięso jest podgrzewane równomiernie, a to sprawia, że ryzyko wysuszenia czy przeparzenia mięsa jest naprawdę znikome. Musielibyście mocno się postarać, by zepsuć tę szynkę – na przykład zostawiając ją bez nadzoru na gazie. Szynkowar z płaszczem wodnym to bardzo wygodne rozwiązanie, polecane zwłaszcza tym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z parzeniem mięsa. Dzięki temu mogą one mieć pewność, że wyrób wyjdzie pyszny i soczysty bez większego wysiłku.

Szynkowar z garnkiem

Szynkowar z garnkiem trochę różni się od modelu z płaszczem wodnym. Zasada jest jednak podobna – tu również w zestawie znajduje się nie tylko szynkowar, ale także przestrzeń, w której możecie zagotować wodę. Garnek jest jednak oddzielnym elementem – nie zawiera też kołnierza, którego zadaniem jest utrzymanie szynkowaru na powierzchni i sprawienie, by nie dotykał on garnka. Nie bójcie się jednak – kołnierz nie jest konieczny, aby szynka wyszła pysznie. Szynkowar z garnkiem jest jednym z najpopularniejszych urządzeń na rynku. Cieszy się dużym zaufaniem zarówno tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem mięsnych wyrobów, jak i tych, które już co nieco o tym wiedzą. Szynkowar Biowin z garnkiem jest tego najlepszym przykładem. Łączy w sobie doskonałą jakość wykonania, ale także przystępną cenę. Dlatego jeśli zastanawialiście się, jaki szynkowar z garnkiem wybrać, koniecznie sięgnijcie po tę markę.

Szynkowar z termometrem

Mówiliśmy już o tym, że szynkowary mogą, jednak nie muszą posiadać termometr. Chociaż termometr jest akcesorium do wyrobu wędlin, które można zamówić oddzielnie bez większego problemu, lepiej wybierać te szynkowary, które już go posiadają. Dlaczego? Wspominaliśmy wcześniej o tym, że niektóre urządzenia umożliwiają mierzenie temperatury wewnątrz mięsa. To ułatwia gotowanie, ale także zmniejsza ryzyko przeparzenia czy wysuszenia szynki. Dzięki temu z kolei macie pewność, że przygotowana przez Was szynka jest pyszna i soczysta. Wybierając szynkowar z termometrem sprawdźcie zatem, czy możecie włożyć go bezpośrednio do mięsa. Większość zestawów zawiera termometr, który posiada dodatkową nakładkę umożliwiającą mierzenie temperatury zarówno wody, jak i mięsa.

Szynkowar z podwójnym dnem

A jak prezentują się szynkowary z podwójnym dnem? To urządzenia, które z pewnością spodobają się osobom lubiącym solidne, wytrzymałe urządzenia, które pozostaną z nimi na długo. Podwójne dno jest charakterystyczne dla szynkowarów ze stali nierdzewnej. Idealnym przykładem jest szynkowar Browin czy szynkowar Konighoffer. Podwójne dno nie sprawi, że woda będzie nagrzewać się wolniej, co utrudni Wam przygotowanie idealnej szynki – nie bójcie się o to. Jednak z pewnością pomoże Wam uniknąć ewentualnego przypalenia się garnka. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy jesteście posiadaczami kuchenki gazowej, a nie indukcyjnej.

Szynkowar ze stali szlachetnej

Jak już wspomnieliśmy, szynkowar ze stali z pewnością będzie doskonałym wyborem, jeśli zależy Wam na trwałości produktu. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, gdyż właściwie nie da się go zniszczyć. Poza tym zapachy i smaki nie przenikają do szynki, co stanowi ogromną zaletę dla osób, które na poważnie zajmują się produkcją szynek. W szynkowarze ze stali przygotujecie także mięsa, które wymagają podgrzania wody do bardzo wysokiej temperatury. Dobrze mieć go w swojej kuchni.

Szynkowar Tadar

Szynkowar Tadar może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla amatorów, jak i wyjadaczy, którzy zjedli już zęby na przygotowywaniu szynek. Profesjonalne wykonanie, wysokiej jakości materiały, a także zawartość zestawu, który zapewni Wam wszystko to, czego potrzebujecie do zrobienia idealnej szynki – szynkowary Tadar mają to wszystko! Pamiętajcie także, by do swojego szynkowaru dołożyć jeszcze akcesoria do wyrobu wędlin.

I jak, jesteście już gotowi do podbicia świata szynek? Jako kulinarni wyjadacze lub całkowicie amatorzy z pewnością poradzicie sobie z tym zadaniem świetnie – zapewni Wam to odpowiedni szynkowar!

Koniecznie przeczytajcie także: