Jakie wino do ryby, kaczki a jakie do kurczaka — o sztuce dobierania wina do potraw

Porady 4.08.2019


Jakie wino do kurczaka, a jakie do ryby?

Dobierając wino do potrawy należy skupić się na tym, by nie przytłoczyło ono jej, a zamiast tego — podkreśliło jej smak.
Jakie wino będzie najlepiej pasowało do dań z drobiu? Smażonego kurczaka warto podać z białym, aromatycznym winem. Jego wersję pieczoną najczęściej serwuje się z białym, lekkim winem, a grillowanego — białym i pełnym. Jakie wino do kaczki? Jej smak skutecznie podkreśli lekkie, wytrawne wino czerwone. Serwując potrawę na bazie indyka, podajmy wyraziste, czerwone wino w karafce. Dania z gęsiny znakomicie komponować będą się natomiast z kwaskowatymi, młodymi, wytrawnymi, białymi winami.
Jakie wino do ryby? Tłuste takie, jak chociażby łosoś, najlepiej podać z pełnym, białym winem. Tuńczyka proponujemy zaserwować z karafką wytrawnego, czerwonego wina. Smak delikatnych ryb, jak dorsz czy dorada skutecznie podkreśli natomiast świeże, lekkie, białe wino. Karafka białego, pełnego wina to znakomity dodatek do pieczonych ryb. Do grillowanych najlepiej pasować będzie natomiast wino różowe. Jaki trunek powinno zaserwować się do potraw na bazie surowej ryby takich, jak sushi? Nasza propozycja to aromatyczne, białe wino o wysokiej kwasowości.
Gdy podczas przyjęcia planujemy podać duszoną wołowinę, dobierzmy do niej aromatyczne, wzmacniane wino czerwone. Do dań z dziczyzny najlepiej pasować będą mocne, pikantne wina czerwone. Potrawy na bazie wieprzowiny znakomicie komponować będą się z aromatycznym winem białym. Smak delikatnej cielęciny i jagnięciny świetnie podkreślą natomiast młode, lekkie wina czerwone.
 

Kieliszek do wina — rodzaje

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż każdy rodzaj wina wymaga odpowiedniego kieliszka.  Kieliszki do wina czerwonego są duże i posiadają pękatą, zwężającą się ku górze czaszę w kształcie tulipana. Taka budowa sprawia, że powierzchnia trunku ma należyty kontakt z powietrzem, co pozwala na uwolnienie się aromatów alkoholu.
 
Kieliszki do wina białego mają natomiast długą nóżkę, są smukłe, a ich czasza swoim kształtem przypomina tulipana. Są one mniejsze od tych, w których serwuje się wino czerwone. Związane jest to z faktem, iż wino białe nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem. Co więcej, niewielka czasza sprawia, że trunek na długi czas utrzymuje niską temperaturę. Pozwala ona również na delektowanie się aromatem alkoholu.
Miłośnicy różowego wina nie obędą się bez kieliszków do wina ozdobnych z krótką oraz wąską czaszą. Taka budowa sprawia, że aromaty trunku są w stanie swobodnie się uwalniać.
W każdym domowym barku znajdować powinny się również kieliszki do wina musującego. Tego typu naczynia rozpoznać można po tym, iż są one wąskie, wysokie i delikatnie rozszerzające się ku górze. Sprawia to, że niska temperatura alkoholu jest w stanie utrzymać się przez długi czas.

Więcej praktycznych informacji na temat zasad doboru kieliszków do danego rodzaju wina znajdziecie w tekście Jakie kieliszki do wina czerwonego, białego a jakie do prosecco.
Każdy miłośnik wina, poza kieliszkami zaopatrzyć powinien się również w akcesoria barowe takie, jak otwieracze do wina czy karafka. Ostatni z produktów nie tylko prezentuje się efektownie, lecz pozwala również na dostrzeżenie naturalnej barwy wina. Co więcej, karafka ułatwia wlewanie trunku do kieliszków.

Jeżeli natomiast chcecie dowiedzieć się, jak należy otwierać wino, zajrzyjcie do wpisu Jak prawidłowo otworzyć wino.
Pamiętając o powyższych zasadach, odpowiedni dobór wina do ryby czy kurczaka nie będzie stanowił najmniejszego problemu.