Moździerz kuchenny — jak używać?

Porady 4.09.2019
 

Moździerz kuchenny — co to takiego i jak z niego korzystać?

Moździerz kuchenny — do czego służy? Mianem moździerza do pieprzu określa się niewielkich rozmiarów naczynie wyposażone w tłuczek. Jak skutecznie rozdrabniać przyprawy z jego pomocą? To bardzo proste! Wystarczy, że umieścimy ulubione zioła we wnętrzu moździerza, a następnie przy pomocy tłuczka będziemy pocierać je o wewnętrzne ścianki naczynia lub delikatnie uderzać nim o dno. Czynność tą wykonujemy aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Na koniec, myjemy moździerz do ziół pod bieżącą wodą. Uwaga! Do tego celu nie powinno używać się płynu do naczyń — tego typu detergent mógłby bowiem wniknąć w strukturę moździerza, w negatywny sposób wpływając na smak ucieranych w nim przypraw.
 

Moździerze i ich różne zastosowania

Moździerz do ziół wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzać będzie się on do rozdrabniania, mielenia, tłuczenia czy kruszenia przypraw. Bez obaw poradzi sobie nawet z najtwardszymi ziołami takimi, jak ziarna ziela angielskiego czy kolendry. Moździerz do pieprzu z powodzeniem wykorzystać można również podczas przyrządzania domowej roboty marynaty, która stanowić będzie aromatyczny dodatek do dań mięsnych czy tych z grilla. Z jego pomocą w kilka chwil przygotujemy mieszankę ulubionych ziół, którą wykorzystywać będzie można podczas codziennego gotowania. To także dobry pomysł na drobny upominek dla miłośnika pichcenia. Moździerz kuchenny posiada również nieco mniej tradycyjne zastosowania. Wiele osób wykorzystuje go do rozgniatania orzechów na miazgę lub robienia mieszanek herbacianych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by moździerza użyć do rozdrabniania lnu czy sezamu.
 

Moździerz do ziół — z czego się go produkuje

Moździerz kuchenny — jaki wybrać? Dostępne na rynku akcesoria tego typu różnią się od siebie między innymi materiałem wykonania. Dużą popularnością cieszą się eleganckie moździerze kuchenne kamienne. To solidne akcesoria, które stabilnie stoją na blacie, nie przesuwając się podczas użytkowania. Do wyboru mamy ich wersję granitową oraz marmurową. Pierwsza z nich charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania oraz stłuczenia. Marmurowe moździerze do ziół prezentują się natomiast niezwykle efektownie, ciesząc oko.
 
Jaki moździerz wybrać? Alternatywne rozwiązanie stanowią modele ceramiczne oraz porcelanowe.  Nie ulegają one odkształceniu i przebarwieniu nawet podczas intensywnego użytkowania i nie pochłaniają zapachów.
 
Kolejne rozwiązanie stanowią moździerze żeliwne — ciężkie, stabilne, trwałe oraz solidne. Osoby, którym zależy na akcesorium, które będzie łatwe w utrzymaniu w czystości oraz higieniczne, zaopatrzyć powinny się natomiast w moździerz stalowy. Sporą jego zaletą jest fakt, iż nie pochłania on kolorów oraz aromatów kruszonych w nim przypraw. Co więcej, jest odporny na zniekształcenia, zarysowania czy stłuczenia. W sklepach spotkać można się również z moździerzami drewnianymi. Owszem, prezentują się one efektownie, lecz mogą pochłaniać smak oraz aromat ziół. Co więcej, z czasem takie akcesorium może ulec przebarwieniu i odkształceniu.
 
Moździerz to nie jedyny gadżet, który znaleźć powinien się w kuchni każdego miłośnika aromatycznych potraw. Z naszego asortymentu wybrać możecie również praktyczny młynek do przypraw.
 
Moździerz do ziół to niezwykle praktyczne akcesorium, które wykorzystać można na wiele różnych sposobów.