Przypalony garnek — czyścić czy wymienić?

Porady 30.08.2019


Jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami?

Jak wyczyścić przypalony garnek? W pierwszej kolejności należy zalać go wrzątkiem i dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. To skuteczny sposób na pozbycie się tłuszczu z przypalonego garnka. Naczynie najlepiej ostawić na całą noc.

Do czyszczenia przypalonego garnka znakomicie sprawdzi się sól. Jak domyć przypalony garnek do mleka z jej pomocą? Grubą warstwę soli wsypujemy do naczynia, odstawiamy na kilka godzin, a następnie myjemy przy pomocy gąbki. Drugi sposób na spalony garnek to wlanie do niego osolonej wody i zostawienie na 12 godzin. Następnie gotujemy ją przez około 10 minut, dodając niewielką ilość płynu do naczyń. Na koniec czyścimy przypalony garnek do gotowania na parze gąbką.

Co na przypalony garnek? W wyczyszczeniu przypalonego naczynia pomóc może nam soda oczyszczona. W tym celu mieszamy ją z niewielką ilością wody tak, aby całość nabrała konsystencji papki. Nakładamy ją na przypalone miejsce, zostawiamy na noc i dokładnie myjemy.

Jak umyć przypalony garnek? Do tego celu wykorzystać można także ocet. Wlewamy go do garnka, dodajemy odrobinę soli i zagotowujemy. Po upływie kilku godzin myjemy przypalony garnek.

Jak czyścić przypalony garnek? Świetnie do tego celu sprawdzi się kostka do zmywarki. Jak należy jej użyć? Do naczynia wlewamy około 4 cm ciepłej wody i rozpuszczamy w niej detergent. Zostawiamy na noc i myjemy.

W czyszczeniu przypalonego garnka pomóc może nam także coca cola. Wlewamy szklankę napoju na przypalone dno garnka i gotujemy przez kilka minut.

Następny sposób na przypalony garnek to wsypanie do niego garści ryżu, zalanie wodą, zagotowanie i dokładne umycie.

Jak należy wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz? Wkładamy go do większego naczynia i przygotowujemy roztwór składający się z wody oraz sody oczyszczonej. Doprowadzamy go do zagotowania i trzymamy na małym ogniu przez około 2 godziny. Po ostygnięciu myjemy przypalony garnek wodą z płynem do naczyń.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany, ze stali nierdzewnej i aluminiowy?

Garnki emaliowane od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić — to naczynia niedrogie oraz lekkie. Co więcej, przyrządzane w nich potrawy nie tracą swojego naturalnego smaku. Do wad garnków emaliowanych zaliczyć można natomiast fakt, iż łatwo ulegają one uszkodzeniom, w tym przypaleniu. Jak uratować przypalony garnek emaliowany? Do tego celu wykorzystać można zarówno płyn do naczyń, jak i sól, sodę oczyszczoną czy kostkę do zmywarki. Zastosowania nie znajdzie tu natomiast ocet — mógłby się on przyczynić do uszkodzenia powierzchni przypalonego garnka.

Naczynia ze stali nierdzewnej są niezwykle uniwersalne — nadają się one bowiem do użytkowania zarówno na kuchenkach indukcyjnych, jak i elektrycznych oraz gazowych. Co więcej, szybko się nagrzewają. Jak uratować przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Jako że jest to tworzywo niezwykle wytrzymałe, czyścić można je zarówno z pomocą soli czy octu, jak i sody oczyszczonej oraz kostek do zmywarki.

W wielu kuchniach spotkać można się także z garnkami aluminiowymi, które są niedrogie i doskonale przewodzą ciepło. Jak należy czyścić przypalony garnek aluminiowy? Sięgnąć można tu po ocet, sól oraz kostki do zmywarki. Niewskazane jest natomiast stosowanie sody oraz proszku do prania, które mogłyby trwale uszkodzić naczynie.

Zastanawiacie się, jak wybrać garnek do mleka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na naszym blogu. Dowiecie się z niego również, jakie garnki na indukcję sprawdzą się najlepiej.

Jak uratować przypalony garnek? W kilka chwil z łatwością wyczyścimy go przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu takich, jak soda oczyszczona czy ocet.