Smażona śmietana – jak ją zrobić i do czego wykorzystać?

Porady 3.09.2020


Jak smakuje smażona śmietana?

Gdy zdziwienie już opadło, przyszedł czas na zastanowienie, po co w ogóle smażyć śmietanę. Korzystając ze jej swojskiej wersji, można zdecydowanie uzyskać najlepszy smak. Jaki? W trakcie procesu przygotowania smażona śmietana nabiera wielowymiarowego charakteru. Na pierwszy plan wybija się oczywiście przyjemnie kwaśny smak twarogu. Na tym jednak nie koniec! Zaraz za nim dochodzi do głosu posmak lekko przysmażonego masła. My mieliśmy również wrażenie, że smażona śmietana nabiera bardzo delikatnych i szalenie przyjemnych nut… orzechowych. Gwarantujemy, że nie znając tego smaku z dzieciństwa, będziecie przyjemnie zaskoczeni. Istnieje też szansa, że z mniejszą lub większą regularnością zaczniecie używać smażonej śmietany do tworzenia prostych, acz jakże eleganckich dań dla całej rodziny!


Jak przygotować smażoną śmietanę?

Smażoną śmietanę przygotowuje się oczywiście ze… śmietany. Koniecznie takiej bardzo gęstej, kwaśnej i wiejskiej, sukcesywnie zbieranej z krowiego mleka. Ile może mieć procent? Oczywiście najmniej ze 36%! Nie to jest jednak najważniejsze. Liczy się bowiem jej głęboki smak, który podczas przygotowania zostanie ciekawie podkreślony i… rozwarstwiony. Najpierw trzeba wlać ją na patelnię i podgrzewać na średnim ogniu (co jakiś czas mieszamy). Gdy śmietana zrobi się gorąca, zmniejszamy płomień i zwiększamy częstotliwość mieszenia, aby się nam nie przypaliła. Wystarczy kilka minut, żeby zaczęły tworzyć się grudki. To znak, że śmietana rozpoczęła proces ważenia. Wytrąca się masło. To też wskazówka, by zwiększyć nieco płomień i zacząć energiczne mieszanie. Stopniowo jej barwa będzie się robić bladożółta, a potem złocista. Śmietana zmniejszy ponadto objętość. Koniec smażenia wyznacza… jej kolor. Musi być rumiana, aby była najlepszą wersją siebie.


Smażona śmietana – do czego wykorzystać?

Usłyszeliśmy o tym przypadkiem, jednak nie bylibyśmy sobą, nie sprawdzając, czy warto w niej zasmakować. Czasem codzienne sukcesy wymagają poświęcenia ok. 30-40 minut na przygotowanie smażonej śmietany. Sprawę na pewno ułatwi głęboka patelnia z powłoką zapobiegającą przypadkowemu przywieraniu składników. Efekt jest jednak na wskroś wart wysiłku. Smażona śmietana – swojska i zrobiona z dobrej jakości składników – wyśmienicie pasuje do:
 
  • Dań z makaronem posypanych białym serem półtłustym
  • Okraszenia leniwych klusek i knedli
  • Samodzielnie zrobionych kopytek lub ziemniaków na niedzielny obiad
  • Pierogów wszelakich (również tych na słodko)