Sprzątanie kuchni krok po kroku

Porady 12.01.2021


Sprzątanie kuchni – czego użyć?

Sprzątanie w kuchni to część domowych obowiązków, do której warto podejść na poważnie. Dzięki temu za jakiś czas problem nie urośnie do rozmiarów, na który nikt nie będzie miał siły, a przygotowanie posiłków lub ich jedzenie będzie niezmiennie przebiegało w higienicznych warunkach. Zanim więc skupimy się na tym jak posprzątać kuchnię, odpowiednio się do tego przygotujmy. Przydadzą się wszelkie mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki i ściereczki z mikrofibry. Jeśli masz w planach używać środków chemicznych, zaopatrz się również w rękawice gumowe i gąbki o odpowiedniej strukturze, które pozwolą na bezpieczne szorowanie niektórych elementów wyposażenia, jak np. piekarnik. Na koniec zastanów się, czy nie skorzystać z ekologicznych środków czystości lub uniwersalnych płynów jak ten do szyb lub naczyń. W przypadku domowych sposobów na sprzątanie kuchni krok po kroku polecamy roztwór z wody i octu, soku z cytryny lub sody oczyszczonej.


Jak szybko posprzątać kuchnię?

Zamiast wiadra z wodą i środkiem chemicznym użyj butelki ze spryskiwaczem. Jest to bardziej poręczne, a dzięki precyzyjnemu dozowaniu nie rozchlapiesz niczego i nie musisz kilka razy zmieniać wody w naczyniu. Wystarczy spryskać roztworem, a po umyciu i odtłuszczeniu powierzchni przetrzeć je wilgotną szmatką. Tak będzie także najszybciej, niezależnie czy akurat zajmujesz się myciem blatów, szafek, czy może zewnętrznej obudowy i drzwi lodówki. Jeśli chcesz szybko posprzątać kuchnię, skorzystaj także z kilku uniwersalnych patentów, które wpisują się w zestaw wskazówek z serii „jak sprzątać mieszkanie w krótkim czasie”. Znajdziesz tam między innymi porady, aby:
 
  • Ograniczyć ilość bibelotów i sprzętów stojących poza szafkami kuchennymi (np. na blacie lub półkach)
  • Regularnie usuwać zabrudzenia z tłuszczu na kuchence gazowej, płycie indukcyjnej oraz płytek lub szkła nadblatowego
  • Najpierw sprzątać wyżej położone elementy wyposażenia i meble
  • Korzystać z mopów obrotowych z wiadrem umożliwiającym szybkie odwirowanie nadmiaru wody
     


Najlepszy harmonogram na sprzątanie kuchni

Regularność i dobry plan, to właśnie klucz do czystości i niezawodny sposób na sprzątanie kuchni. Każdy element jej wyposażenia potrzebuje przecież odpowiedniej pielęgnacji. Nawet nakładki na kuchenki, czy silikonowe akcesoria kuchenne wymagają chwili uwagi, aby mogły służyć ci jak najdłużej i pozostały bezpieczne dla zdrowia wszystkich domowników. Potrzebujesz więc harmonogramu, który uporządkuje ci kolejność i częstotliwość różnych obowiązków w tym zakresie. Powinno się w nim znaleźć kilka najważniejszych punktów oraz parę bardziej szczegółowych. Harmonogram na sprzątanie kuchni warto zapisać ponadto w kalendarzu ściennym. Skup się przede wszystkim na wyznaczeniu w nim jednego konkretnego dnia w tygodniu, kiedy nie będzie trzeba sprzątać nic innego (np. łazienki) i ułożeniu następujących czynności:
 
  • Mycie i odkurzanie podłogi (nie rzadziej niż raz w tygodniu)
  • Odświeżanie uchwytów szafek oraz sprzętu AGD (raz na tydzień oraz w miarę potrzeb na bieżąco)
  • Czyszczenie frontów szafek i szuflad oraz odkurzanie półek i górnych mebli kuchennych (przynajmniej raz w miesiącu)
  • Odświeżanie blatów roboczych i stołu (po każdym gotowaniu + raz na tydzień kompleksowo całość)
  • Mycie piekarnika lub mikrofalówki (po każdym użyciu w miarę potrzeb oraz kontrolnie przynajmniej raz na miesiąc)
  • Mycie zlewu (raz w tygodniu)
  • Mycie lodówki w środku (przynajmniej raz na 3 miesiące, a jeśli mocno się brudzi to raz w miesiącu)