Sprzątanie łazienki krok po kroku

Porady 1.01.2021


Sprzątanie łazienki – porady ogólne

Nie za każdym razem musisz przeprowadzać generalne sprzątanie łazienki. Znaczyłoby to zresztą, że na co dzień robisz to bardzo pobieżnie lub niedokładnie, a tego zawsze należy unikać. Oczywiście wiele zależy od tego, jak zostało zaprojektowane samo pomieszczenie. Im więcej kosmetyków jest poza szafkami lub szufladami, tym trudniej zmotywować się, aby za każdym razem wycierać pod nimi powierzchnie półek. Podobnie jest z osadzającym się kamieniem. To jak wykonano jej projekt, determinuje ilość trudnodostępnych szczelin i miejsc, a więc wpływa na czas i poziom trudności sprzątania domowej łazienki krok po kroku. Jeśli więc chcesz ułatwić sobie sprawę, zacznij przede wszystkim od:
 
  • uporządkowanie przestrzeni, aby jak najwięcej zmieścić wygodnie w szafce nad umywalką pod nią i innych meblach łazienkowych,
  • jeśli masz taką możliwość, zredukuj liczbę elementów stojących również na podłodze, gdyż usprawni to jej mycie,
  • kup zapas gąbek i potrzebne ścierki, które przydadzą się do różnych powierzchni (te drugie pierz jak najczęściej, natomiast gąbki wymieniaj, gdy tylko utracą swoje właściwości),
  • zawsze (czyli przynajmniej co tydzień) czyść WSZYSTKIE miejsca, na których może osadzać się kamień z wody (wannę, brodzik, zlew, armaturę, WC itd.),
  • jeśli masz szklaną kabinę prysznicową, używaj specjalnego preparatu impregnującego, który znacznie ogranicza osadzanie się kamienia.

     


Sprytne sposoby na czyszczenie łazienki

Czy konieczne jest czyszczenie łazienki octem? Wiele akcesoriów do sprzątania użytych na czas poradzi sobie z typowymi zabrudzeniami łazienkowymi. Wystarczy delikatny środek odkamieniający. Ocet to element, którego warto używać jeśli zależy ci na ekologicznym sprzątaniu łazienki. Jego zapach nie jest zbyt przyjemny, ale za to ocet ma dużą skuteczność, podobnie jak soda oczyszczona. Gdy masz już wszystko – mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki – możesz zaczynać. Więcej wskazówek jak sprzątać mieszkanie, znajdziesz w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu. Na wypadek trudności podczas mycia i czyszczenia łazienki spróbuj natomiast tych kilka sprytnych sposobów:
 
  • największe zabrudzenia, które wymagają szorowania, zmiękczysz z pomocą wrzątku i sody oczyszczonej
  • odkamienianie główki słuchawki prysznicowej ułatwi ci zanurzenie jej na noc w naczyniu z wodą i octem (wymieszane w równych proporcjach)
  • do skutecznego czyszczenia ceramiki lub płytek z mydlanego osadu i kamienia nadaje się cola
  • bardzo łatwo przenieść bakterie z miejsca na miejsce z pomocą ścierki, więc zadbaj o to, by mieć ich kilka do różnych miejsc (najlepiej z mikrofibry, która dodatkowo świetnie przyciąga kurz)
  • olej roślinny wtarty raz na tydzień w metalową powierzchnię armatury dobrze zapobiega osadzaniu się kamienia, tworzeniu zacieków i czyni mycie każdej baterii łazienkowej błyskawicznym

     


Czysto i higienicznie, czyli czym sprzątać łazienkę

Zawsze warto zacząć od umycia sedesu, aby przez resztę czasu sprzątania łazienki płyn do toalet zdążył dobrze zmiękczyć kamień i zabić jak najwięcej bakterii. Następnie dobrze jest zająć się kabiną prysznicową oraz wanną. Tam również przyda się dobra gąbka lub ścierka i trochę płynu odkamieniającego. Umywalkę zostaw sobie prawie na sam koniec. Jeśli masz dużą łazienkę, korzystaj z wiadra z wodą, aby na bieżąco płukać akcesoria do sprzątania łazienki. Po brodziku prysznica i kabinie odkurz lub umyj półki, kaloryfer, blaty, szafki, a także zadbaj o wypolerowanie powierzchni lustrzanych. Jeśli to generalne sprzątanie łazienki przydadzą się kosze i worki na śmieci – pamiętaj o segregacji odpadów! Już prawie koniec, więc przetrzyj do czysta miskę WC oraz spłuczkę, zamknij klapę i spłucz maksymalną ilością wody ze zbiornika. Na koniec umyj umywalkę i jej baterię. Powierzchnie przetrzyj na sucho. Finał to umycie podłogi. Mop to dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się jak najlepiej posprzątać łazienkę. Jeśli trzeba, wymień też dywanik łazienkowy oraz ręczniki, które przecież pochłaniają wiele nieprzyjemnych zapachów toaletowych.