Świąteczne porządki krok po kroku – harmonogram, z którym zdążysz na Święta!

Porady 25.09.2020


Sprzątanie mieszkania lub domu – od czego zacząć?

Mówi się, że najtrudniej jest zacząć. Jeśli jednak dobrze się przygotujesz i rozbijesz plan sprzątania mieszkania lub domu na małe zadania, żaden etap nie wyda ci się zbyt męczący lub czasochłonny. My zwykle zaczynamy świąteczne porządki od tego, co niemal w każdym domu robi się najrzadziej. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia warto w takim wypadku rozpocząć ok. tydzień wcześniej. Dzięki temu efekty twojej pracy będą wciąż widoczne w dzień wigilijny oraz pozostałe dni świętowania. Na początek warto zakasać nieco rękawy i przez pierwsze 3 z 7 dni (nie wliczając samej Wigilii, bo to czas przygotowań posiłku i chwil spędzonych z rodziną):
 
  • odkurzyć lampy, kinkiety, kaloryfery, listwy przypodłogowe i inne trudno dostępne miejsca, jak np. górne powierzchnie drzwi i mebli
  • umyć dokładnie wannę i kabinę prysznicową, pozbywając się kamienia
  • w miarę możliwości odsunąć meble i pozbyć się zgromadzonego pod nimi kurzu oraz pajęczyn
  • zadbać o umycie okien (można rozłożyć sobie to zadanie na 3 dni, by jednorazowo nie wyziębić całego domu lub mieszkania)
 


Porządki przedświąteczne – plan działania

Ty najlepiej wiesz, co musi zostać zrobione, a co jest zbędnym wysiłkiem w przypadku układania świątecznego harmonogramu sprzątania. Grunt to mieć plan i odpowiednie wyposażenie. Zdobądź zatem ścierki, gąbki, szmatki i potrzebne detergenty. Zadbaj również o wymianę filtrów w odkurzaczu oraz końcówki mopa, jeśli jest już bardzo zniszczona. Pierwsze 3 dni twojego planu sprzątania to rzeczy, które uważamy za najbardziej podstawowe. Teraz pora na drugi etap porządków, czyli poświęcenie 3 kolejnych dni na bardziej szczegółowe przyjrzenie się czystości mieszkania i poszczególnych pomieszczeń. My robimy to tak:
 
  • Dzień 4 (kuchnia + jeden z pokoi – odkurzanie podłogi, mycie blatów, ścieranie kurzy z półek i różnych zakamarków itd.)
  • Dzień 5 (gruntowne mycie łazienki + salon – oprócz odkurzania i mycia polecamy na tym etapie zmienić również dekoracje oraz elementy wyposażenia łazienki na świąteczne ręczniki itp.)
  • Dzień 6 (sprzątnięcie reszty mieszkania)
 


A ostatniego dnia przed Wigilią… – plan sprzątania

Kiedyś już napisaliśmy post na temat sprzątania mieszkania, krok po kroku. Jeśli tylko chcesz, możesz zajrzeć również tam i dowiedzieć się, jak o niczym nie zapomnieć podczas układania harmonogramu na świąteczne porządki. A może nie wiesz jakie akcesoria do sprzątania warto kupić, by maksymalnie ułatwić sobie to zadanie? O tym także pomyśleliśmy tworząc ofertę naszego sklepu internetowego Tadar.pl. Pamiętaj, że aby wszystko lśniło idealnie, trzeba by zrobić to wszystko w ostatni dzień przed Wigilią. Dzięki naszemu sprytnemu planowi sprzątania można to jednak zgrabnie i efektywnie obejść. Jeśli nic nie zostało zaniedbane, to 23 grudnia powinien postawić przed tobą tylko dwa zadania: odkurzyć całe mieszkanie, wytrzepać dywany oraz umyć wszystkie podłogi. Reszta domu już zapewne lśni. Pora na roztoczenie we wnętrzu przyjemnych zapachów bożonarodzeniowych dań oraz płynu do podłóg, który wlejesz do wiadra mopa. Krok po kroku i musi się udać. Jeśli starczy ci czasu i chęci możesz teraz ubrać choinkę. Najlepiej niech wszyscy domownicy zaangażują się w strojenie świątecznego drzewka. To przyjemne zwieńczenie harmonogramu takich dorocznych i dużych porządków!