W czym przechowywać produkty sypkie? 12 pomysłów

Przechowywanie produktów sypkich typu mąka
Mąka to produkt, który jest niezbędny do przygotowania ciasta na pierogi, pizzę czy ulubione słodkie wypieki. Warto jednak wiedzieć, że źle znosi ona wilgoć oraz wysokie temperatury, które to prowadzić mogą do rozwoju drobnoustrojów. Mąkę przechowywać powinno się w ciemnym, suchym, chłodnym oraz przewiewnym miejscu. Do tego celu dobrze sprawdza się pojemniki plastikowe, ceramiczne lub szklane. Po przesypaniu do nich mąki, pamiętać należy o szczelnym ich zamknięciu. Związane jest to z faktem, iż z łatwością chłonie ona obce zapachy, co może w negatywny sposób wpłynąć na smak przyrządzanych z jej pomocą potraw.Tego typu pojemniki do kuchni różnić mogą się od siebie między innymi pojemnością. Do wyboru mamy modele o wielkości 500, 700 czy 900 ml. Najbardziej szczelne są pojemniki na produkty sypkie wyposażone z pokrywkę zamykaną na metalowy klips, z gumową uszczelką. Tego typu wyroby są nie tylko praktyczne, lecz również estetyczne, co czyni z nich znakomity sposób na udekorowanie kuchennych szafek. Bardzo ciekawie prezentuje się na przykład pojemnik, którego pokrywka uformowana została na kształt serca lub model pokryty nadrukiem z motywem kwiatowym.
Jak długo można przechowywać mąkę w pojemniku do żywności? W przypadku żytniej są to 4 miesiące, pszennej typu 1400, 1850 oraz 2000 — 3 miesiące, a pszennej typu 450, 500, 550 oraz 750 — 5 miesięcy.
Pojemniki na produkty sypkie takie jak kasza
Jak powinno wyglądać przechowywanie żywności takiej jak różnego rodzaju kasze, które to stanowią bazę wielu popularnych potraw? Podobnie jak w przypadku mąki, umieścić powinno się je w przewiewnym, suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Kasza w woreczkach bez obaw może być przechowywana w swoim naturalnym opakowaniu. Jeżeli chodzi natomiast o jej wersję sypką, do tego celu najlepiej sprawdzą się pojemniki plastikowe na żywność sypką. Sięgnąć można tutaj również po opakowanie wykonane ze szkła.Kaszę gryczaną, jęczmienną oraz pęczak w takim plastikowym pojemniku na żywność przechowywać można przez 9 miesięcy, a mannę — 5 miesięcy. Aby z łatwością zidentyfikować, jakiego rodzaju produkt znajduje się w danym pudełku na jedzenie, warto zaopatrzyć się w model z naklejoną na jego powierzchnię etykietą, po której można pisać kredą. Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można również znalezione w sieci lub wykonane własnoręcznie naklejki.
Słoiki szklane na przyprawy
Aby wzbogacić smak przyrządzanych każdego dnia potraw, warto zaopatrzyć się w zestaw ulubionych przypraw. W jaki sposób powinno się je przechowywać? Do tego celu najlepiej sprawdzą się chłodne, ciemne oraz suche pomieszczenia. Po zakupie przypraw, należy je przesypać z oryginalnego, plastikowego opakowania do szklanego pojemnika. Jedynie wówczas zyskamy pewność, że będą one w należyty sposób chronione przed wilgocią. Do tego celu wykorzystać można między innymi szklany słoik. Osoby, które nie wyobrażają sobie kucharzenia bez dodatku przypraw, zaopatrzyć powinny się w specjalny przyprawnik. Może być on na przykład wykonany z drewna i mieć postać stojaka z półkami. Równie efektownie prezentują się obrotowe przyprawniki.Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat prawidłowego przechowywania chleba, zajrzyjcie do wpisu: Chlebak drewniany – co musisz o nim wiedzieć.
Plastikowe, szklane czy ceramiczne pudełka lub słoiki to sprawdzony sposób na bezpieczne i estetyczne przechowywanie produktów sypkich w kuchni.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej