W czym przechowywać produkty sypkie? 12 pomysłów

Porady 21.08.2019


Przechowywanie produktów sypkich typu mąka

Mąka to produkt, który jest niezbędny do przygotowania ciasta na pierogi, pizzę czy ulubione słodkie wypieki. Warto jednak wiedzieć, że źle znosi ona wilgoć oraz wysokie temperatury, które to prowadzić mogą do rozwoju drobnoustrojów. Mąkę przechowywać powinno się w ciemnym, suchym, chłodnym oraz przewiewnym miejscu. Do tego celu dobrze sprawdza się pojemniki plastikowe, ceramiczne lub szklane. Po przesypaniu do nich mąki, pamiętać należy o szczelnym ich zamknięciu. Związane jest to z faktem, iż z łatwością chłonie ona obce zapachy, co może w negatywny sposób wpłynąć na smak przyrządzanych z jej pomocą potraw.

Tego typu pojemniki do kuchni różnić mogą się od siebie między innymi pojemnością. Do wyboru mamy modele o wielkości 500, 700 czy 900 ml. Najbardziej szczelne są pojemniki na produkty sypkie wyposażone z pokrywkę zamykaną na metalowy klips, z gumową uszczelką. Tego typu wyroby są nie tylko praktyczne, lecz również estetyczne, co czyni z nich znakomity sposób na udekorowanie kuchennych szafek. Bardzo ciekawie prezentuje się na przykład pojemnik, którego pokrywka uformowana została na kształt serca lub model pokryty nadrukiem z motywem kwiatowym.
Jak długo można przechowywać mąkę w pojemniku do żywności? W przypadku żytniej są to 4 miesiące, pszennej typu 1400, 1850 oraz 2000 — 3 miesiące, a pszennej typu 450, 500, 550 oraz 750 — 5 miesięcy.


Pojemniki na produkty sypkie takie jak kasza

Jak powinno wyglądać przechowywanie żywności takiej jak różnego rodzaju kasze, które to stanowią bazę wielu popularnych potraw? Podobnie jak w przypadku mąki, umieścić powinno się je w przewiewnym, suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Kasza w woreczkach bez obaw może być przechowywana w swoim naturalnym opakowaniu. Jeżeli chodzi natomiast o jej wersję sypką, do tego celu najlepiej sprawdzą się pojemniki plastikowe na żywność sypką. Sięgnąć można tutaj również po opakowanie wykonane ze szkła.
 
Kaszę gryczaną, jęczmienną oraz pęczak w takim plastikowym pojemniku na żywność przechowywać można przez 9 miesięcy, a mannę — 5 miesięcy. Aby z łatwością zidentyfikować, jakiego rodzaju produkt znajduje się w danym pudełku na jedzenie, warto zaopatrzyć się w model z naklejoną na jego powierzchnię etykietą, po której można pisać kredą. Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można również znalezione w sieci lub wykonane własnoręcznie naklejki.


Słoiki szklane na przyprawy

Aby wzbogacić smak przyrządzanych każdego dnia potraw, warto zaopatrzyć się w zestaw ulubionych przypraw. W jaki sposób powinno się je przechowywać? Do tego celu najlepiej sprawdzą się chłodne, ciemne oraz suche pomieszczenia. Po zakupie przypraw, należy je przesypać z oryginalnego, plastikowego opakowania do szklanego pojemnika. Jedynie wówczas zyskamy pewność, że będą one w należyty sposób chronione przed wilgocią. Do tego celu wykorzystać można między innymi szklany słoik. Osoby, które nie wyobrażają sobie kucharzenia bez dodatku przypraw, zaopatrzyć powinny się w specjalny przyprawnik. Może być on na przykład wykonany z drewna i mieć postać stojaka z półkami. Równie efektownie prezentują się obrotowe przyprawniki.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat prawidłowego przechowywania chleba, zajrzyjcie do wpisu: Chlebak drewniany – co musisz o nim wiedzieć.
Plastikowe, szklane czy ceramiczne pudełka lub słoiki to sprawdzony sposób na bezpieczne i estetyczne przechowywanie produktów sypkich w kuchni.