Zwarzony majonez – co robić?

Zwarzony majonez, czyli jaki?
W pewnym momencie mieszania składników na majonez zaczyna się dziać coś niepokojącego? To najprawdopodobniej znak, że się zwarzył. Poznasz to przede wszystkim po tym, że zawartość miski lub wysokiego, szklanego naczynia przestaje gęstnieć. W jednej chwili składniki zaczynają się również rozwarstwiać, a z masy majonezowej wytrąca się na powrót olej (lub nie można go połączyć z resztą składników pomimo najlepszych starań). Nawet jeśli był już gęsty, nagle staje się leisty i bardzo rzadki. Powodów tego, że majonez się zwarzył, może być kilka. Jeśli chcesz tego uniknąć, sprawdź jak zrobić domowy majonez według naszego przepisy. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj nieudanego. Najlepiej wstaw zwarzony majonez do lodówki i doczytaj ten wpis do końca. Jeśli to zrobisz, poznasz nie jeden, nie dwa, a nawet nie trzy sposoby na uratowanie zwarzonego majonezu domowego.
Dlaczego majonez nie gęstnieje?
Jeśli pomimo twoich starań majonez nie gęstnieje, to znaczy zwykle, że się zwarzył. Wiesz już jak to poznać, nieważne czy używasz do jego przygotowania ręcznego blendera typu „żyraf”, miksera kuchennego, czy klasycznej rózgi do ubijania jajek i mieszania marynat lub sosów. Powodem tego, że majonez nie gęstnieje, jest chyba najczęściej zbyt szybkie dolewanie oleju w trakcie mieszania. Oprócz tego pójść nie tak może jeszcze kilka rzeczy przy realizacji przepisu. Majonez robiony domowym sposobem ulega zwarzeniu przede wszystkim, gdy:- Niewłaściwie układasz blender w naczyniu
- Miksujesz swojski majonez na zbyt szybkich obrotach
- Użyte składniki nie są w jednakowej temperaturze lub temperaturze pokojowej (te, które przechowujesz w lodówce, wyjmij przynajmniej dwie godziny przed robieniem majonezu)
- Zamiast pulsacyjnego blendowania stosujesz tryb ciągły
- Mieszasz go zbyt długo
- Używasz niewłaściwego naczynia (głębokie miski są najlepsze w przypadku miksera i rózgi, wysokie, wąskie szklane naczynie będzie idealne, gdy używasz blendera z końcówką typu „żyraf”)

Jak uratować zwarzony majonez?
Majonez się zwarzył. Cóż… to zdarza się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi lub brak wprawy. Człowiek uczy się na swoich błędach, także tych kulinarnych. Grunt, że się nie poddajesz i szukasz sposobu na to, jak uratować zwarzony majonez. Jeśli robisz majonez domowy pierwszy raz, najlepiej zacznij od małej ilości, aby w razie czego zminimalizować straty. Naprawianie swojskiego majonezu po zwarzeniu wymaga czasem dodania jakichś składników, więc może on również zwiększyć swoją objętość. Za rzadką i zwarzoną masę możesz ponownie utrzeć. Spróbuj przede wszystkim:- Wstawić miskę ze zwarzonym majonezem do garnka z wrzątkiem (zanurz ją do połowy) i ponownie połączyć składniki mikserem
- Dodać do zwarzonej masy majonezowej robionej domowym sposobem pół łyżeczki wrzątku i zacząć ponownie ucierać, co jakiś czas dodając kolejne małe porcje gorącej wody (do momentu aż całość nie zgęstnieje i nie stanie się jednolita!)
- Zacząć od nowa, z nowymi składnikami, a gdy świeży majonez będzie dobrze utarty i sztywny po prostu dodawaj po trochę tego zwarzonego, aby całość nabrała tej samej konsystencji, a obojętność zapasu majonezu się zwiększyła
Jak uratować za rzadki majonez?
Nie zawsze rzadki majonez oznacza, że się zwarzył. Oczywiście jeśli jest leisty i się rozwarstwia, to trzeba będzie go uratować. Jeśli jednak jego konsystencja jest rzadka, ale struktura jednolita, to prawdopodobnie zastosowane proporcje wymagają większej ilości oleju. Pamiętaj też, że swojski domowy majonez gęstnieje w lodówce. Kontynuuj więc powolne dolewanie oleju do masy, mieszając tak samo jak dotychczas. Jak dużo? To zależy od oleju lub oliwy. My preferujemy konsystencję kremu to tortu. Gdyby jednak majonez okazał się zwarzony, wykorzystaj jeden z powyższych sposobów lub wypróbuj nasz bonusowy patent: dodaj łyżeczkę musztardy i ucieraj intensywnie masę (możesz też do miski z łyżeczką musztardy dodawać po trochę zwarzonego majonezu, mieszając całość, aż do wykorzystania całego, zwarzonej masy).
Jak rozrzedzić za gęsty majonez?
Babciny sposób na uratowanie zwarzonego majonezu jest jeszcze inny. Miskę z nieudaną masę wkłada się na kilkanaście minut do zamrażalnika, a po wyjęciu ponownie uciera. Wystarczy kilka sekund, by konsystencja zaczęła nabierać jednolitej struktury, a użyte produkty się nie zmarnowały. Oczywiście bez utraty wyjątkowego smaku! Co jednak, gdy majonez domowy wyjdzie za gęsty? Dla jednych to nie problem, dla innych przeszkoda w przełożeniu go do słoików lub efektywnym blendowaniu. Jest jednak na to patent. Wystarczy do gotowego majonezu dodać i wmieszać łyżkę (do wyboru):- Octu winnego
- Soku z cytryny
- Ciepłej wody
*UWAGA*
Bez względu na gęstość majonezu pamiętaj, że jeśli jest on zrobiony domowym sposobem, to nie zawiera konserwantów. Oznacza to, że nawet przechowując go w lodówce, nie powinno się robić tego dłużej niż tydzień. Odpowiedzialnie planuj zatem ilość ucieranego swojskiego majonezu i mierz wielkość słoika na apetyt bliskich.
Warto przeczytać

Jaka herbata pomaga najlepiej na ból brzucha?
Bolący żołądek, zgaga, mdłości i gazy – te przykre dolegliwości od czasu do czasu doskwierają każdemu. W przypadku ostrego bólu brzucha niezbędna będzie wizytą u lekarza. Z innymi dolegliwościami (umiarkowanym bólem brzucha) można poradzić sobie także domowymi sposobami. Do najstarszych sposobów leczenia chorób układu pokarmowego należą ziołowe herbaty i napary. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką herbatę pić, gdy męczą cię bóle brzucha, niestrawność, zaparcia lub wymioty, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
czytaj więcej
Jak poradzić sobie ze wzdęciem? Zioła, które leczą
Bóle brzucha, skurcze żołądka, uczucie pełności i gazy to najczęstsze objawy wzdęcia. Te przykre dolegliwości mają wpływ na samopoczucie i komfort życia, dlatego wiele osób sięga po farmakologię z nadzieją, że objawy szybko ustąpią. A co jeśli wzdęcia i gazy powstające w przewodzie pokarmowym da się zwalczać dzięki ziołom? Czy medycyna naturalna jest w stanie je wyleczyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, koniecznie sprawdź nasz artykuł.
czytaj więcej
7 szybkich obiadów, które zrobisz na jednej patelni
Nie każdy jest fanem gotowania i długiego przesiadywania w kuchni, ale każdy zjeść coś musi. Dla tych, którzy nie przepadają za pichceniem, ale nie zadowalają się kanapkami i zupkami chińskimi, przygotowaliśmy listę z pomysłami na 7 szybkich obiadów, po których nie trzeba zbyt dużo zmywać. Zapraszamy do lektury.
czytaj więcej
Zamienniki jaj. Co zamiast jajek, nie tylko na Wielkanoc?
Wiele osób świadomie rezygnuje ze spożywania jajek i poszukuje ich zamienników. Co dodać do ciasta zamiast jajek? Jak zrobić majonez, który nie zawiera jaj? Jeśli szukasz zamienników tego produktu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
czytaj więcej
Zielona szakszuka! Przepis na danie w wiosennej odsłonie
Szakszuka to danie pochodzące z Bliskiego Wschodu, które od wielu lat cieszy się popularnością również na polskich stołach. Klasyczna szakszuka z pomidorów i jajek jest niezwykle smaczna i sycąca, ale jej zielona wersja to istna bomba witaminowa. Poznajcie nasz przepis na zieloną wersję szakszuki z bukietem warzyw.
czytaj więcej
Romantyczna kolacja dla dwojga. 15 sprawdzonych przepisów na walentynki
Święto miłości, czyli walentynki to czas przyjemności. Wielu z nas nie wyobraża sobie tego dnia bez uroczystej kolacji spędzonej z ukochaną osobą, w której główną rolę grają wszelkie afrodyzjaki – owoce morza, czekolada, truskawki, czerwone mięso, szparagi i wiele, wiele innych pyszności. Jak przygotować romantyczną kolację dla dwojga z wykorzystaniem pobudzających zmysły produktów? Poznaj nasze kulinarne propozycje!
czytaj więcej
3 apetyczne mikstury na przeziębienie. Wylecz się domowym sposobem!
Domowe napary i mikstury potrafią skutecznie wspomóc proces leczenia w trakcie przeziębienia. Przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury na magiczne napoje pomagają szybko pozbyć się kataru, kaszlu i gorączki. Jak w naturalny, domowy sposób zwalczyć przeziębienie? Poznaj nasze 3 apetyczne mikstury, które postawią Cię na nogi.
czytaj więcej
Dlaczego czajnik strzela, szumi lub piszczy? Poznaj przyczynę dziwnych dźwięków
Stukanie, strzelanie i pisk wydobywający się z czajnika mogą napędzić strachu, gdy usłyszy się je późną nocą. Z czasem stają się po prostu uciążliwe dla domowników. Hałas wydobywający się z czajnika podczas gotowania wody ma różne źródła. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego czajnik szumi i piszczy, koniecznie sprawdź treść poniższego artykułu.
czytaj więcej
Biała kiełbasa. 7 nietuzinkowych sposobów przyrządzania
Biała kiełbasa to jeden z najpopularniejszych produktów na polskich stołach podczas Wielkanocy. Niektórzy wybierają kiełbasę surową, inni sięgają po tę, która już została poddana obróbce. Niezależnie od tego, jakie są Twoje preferencje, warto dowiedzieć się, jakie są sposoby na przygotowanie tego specjału. Biała kiełbasa z piekarnika czy może parzona? W piwie czy też w sosie musztardowym? Sposobów na białą kiełbasę jest mnóstwo. My zajmiemy się siedmioma.
czytaj więcej