Zwarzony majonez – co robić?

Porady 18.02.2023


Zwarzony majonez, czyli jaki?

W pewnym momencie mieszania składników na majonez zaczyna się dziać coś niepokojącego? To najprawdopodobniej znak, że się zwarzył. Poznasz to przede wszystkim po tym, że zawartość miski lub wysokiego, szklanego naczynia przestaje gęstnieć. W jednej chwili składniki zaczynają się również rozwarstwiać, a z masy majonezowej wytrąca się na powrót olej (lub nie można go połączyć z resztą składników pomimo najlepszych starań). Nawet jeśli był już gęsty, nagle staje się leisty i bardzo rzadki. Powodów tego, że majonez się zwarzył, może być kilka. Jeśli chcesz tego uniknąć, sprawdź jak zrobić domowy majonez według naszego przepisy. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj nieudanego. Najlepiej wstaw zwarzony majonez do lodówki i doczytaj ten wpis do końca. Jeśli to zrobisz, poznasz nie jeden, nie dwa, a nawet nie trzy sposoby na uratowanie zwarzonego majonezu domowego.
 


Dlaczego majonez nie gęstnieje?

Jeśli pomimo twoich starań majonez nie gęstnieje, to znaczy zwykle, że się zwarzył. Wiesz już jak to poznać, nieważne czy używasz do jego przygotowania ręcznego blendera typu „żyraf”, miksera kuchennego, czy klasycznej rózgi do ubijania jajek i mieszania marynat lub sosów. Powodem tego, że majonez nie gęstnieje, jest chyba najczęściej zbyt szybkie dolewanie oleju w trakcie mieszania. Oprócz tego pójść nie tak może jeszcze kilka rzeczy przy realizacji przepisu. Majonez robiony domowym sposobem ulega zwarzeniu przede wszystkim, gdy:
 
 • Niewłaściwie układasz blender w naczyniu
 • Miksujesz swojski majonez na zbyt szybkich obrotach
 • Użyte składniki nie są w jednakowej temperaturze lub temperaturze pokojowej (te, które przechowujesz w lodówce, wyjmij przynajmniej dwie godziny przed robieniem majonezu)
 • Zamiast pulsacyjnego blendowania stosujesz tryb ciągły
 • Mieszasz go zbyt długo
 • Używasz niewłaściwego naczynia (głębokie miski są najlepsze w przypadku miksera i rózgi, wysokie, wąskie szklane naczynie będzie idealne, gdy używasz blendera z końcówką typu „żyraf”)

  
 

Jak uratować zwarzony majonez?

Majonez się zwarzył. Cóż… to zdarza się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi lub brak wprawy. Człowiek uczy się na swoich błędach, także tych kulinarnych. Grunt, że się nie poddajesz i szukasz sposobu na to, jak uratować zwarzony majonez. Jeśli robisz majonez domowy pierwszy raz, najlepiej zacznij od małej ilości, aby w razie czego zminimalizować straty. Naprawianie swojskiego majonezu po zwarzeniu wymaga czasem dodania jakichś składników, więc może on również zwiększyć swoją objętość. Za rzadką i zwarzoną masę możesz ponownie utrzeć. Spróbuj przede wszystkim:
 
 • Wstawić miskę ze zwarzonym majonezem do garnka z wrzątkiem (zanurz ją do połowy) i ponownie połączyć składniki mikserem
 • Dodać do zwarzonej masy majonezowej robionej domowym sposobem pół łyżeczki wrzątku i zacząć ponownie ucierać, co jakiś czas dodając kolejne małe porcje gorącej wody (do momentu aż całość nie zgęstnieje i nie stanie się jednolita!)
 • Zacząć od nowa, z nowymi składnikami, a gdy świeży majonez będzie dobrze utarty i sztywny po prostu dodawaj po trochę tego zwarzonego, aby całość nabrała tej samej konsystencji, a obojętność zapasu majonezu się zwiększyła
 

Jak uratować za rzadki majonez?

Nie zawsze rzadki majonez oznacza, że się zwarzył. Oczywiście jeśli jest leisty i się rozwarstwia, to trzeba będzie go uratować. Jeśli jednak jego konsystencja jest rzadka, ale struktura jednolita, to prawdopodobnie zastosowane proporcje wymagają większej ilości oleju. Pamiętaj też, że swojski domowy majonez gęstnieje w lodówce. Kontynuuj więc powolne dolewanie oleju do masy, mieszając tak samo jak dotychczas. Jak dużo? To zależy od oleju lub oliwy. My preferujemy konsystencję kremu to tortu. Gdyby jednak majonez okazał się zwarzony, wykorzystaj jeden z powyższych sposobów lub wypróbuj nasz bonusowy patent: dodaj łyżeczkę musztardy i ucieraj intensywnie masę (możesz też do miski z łyżeczką musztardy dodawać po trochę zwarzonego majonezu, mieszając całość, aż do wykorzystania całego, zwarzonej masy).
 


Jak rozrzedzić za gęsty majonez?

Babciny sposób na uratowanie zwarzonego majonezu jest jeszcze inny. Miskę z nieudaną masę wkłada się na kilkanaście minut do zamrażalnika, a po wyjęciu ponownie uciera. Wystarczy kilka sekund, by konsystencja zaczęła nabierać jednolitej struktury, a użyte produkty się nie zmarnowały. Oczywiście bez utraty wyjątkowego smaku! Co jednak, gdy majonez domowy wyjdzie za gęsty? Dla jednych to nie problem, dla innych przeszkoda w przełożeniu go do słoików lub efektywnym blendowaniu. Jest jednak na to patent. Wystarczy do gotowego majonezu dodać i wmieszać łyżkę (do wyboru):
 
 • Octu winnego
 • Soku z cytryny
 • Ciepłej wody
 

*UWAGA*
Bez względu na gęstość majonezu pamiętaj, że jeśli jest on zrobiony domowym sposobem, to nie zawiera konserwantów. Oznacza to, że nawet przechowując go w lodówce, nie powinno się robić tego dłużej niż tydzień. Odpowiedzialnie planuj zatem ilość ucieranego swojskiego majonezu i mierz wielkość słoika na apetyt bliskich.