Jak zrobić domowy majonez – przepis, który zawsze się udaje
Majonez domowy
Robi się go ze składników, które zazwyczaj każdy ma w kuchni. Choć domowy majonez jest kalorycznym dodatkiem do posiłków, oszczędne użycie go może cudownie podkreślić smak wszystkich dodatków. Wyobraź sobie domowe wrapy bez sosu. No nie jest to przyjemna myśl, gdyż nagle całość staje się… sucha. Składniki nie komponują się w jedną pyszną całość, tylko każdy walczy o palmę pierwszeństwa na twoim podniebieniu. To bardzo rozprasza w trakcie posiłku, nie mówiąc już, że trudno go w takim przypadku zaliczyć do udanych. Nawet jeśli w środku są twoje ulubione składniki. Majonez domowej roboty może to naprawić. Zrobienie go nie jest trudne, ani bardzo czasochłonne. Jeśli wiesz jak to zrobić, uratujesz każde śniadanie lub Wielkanoc, w razie gdyby nagle zabrakło klasycznego majonezu ze sklepu. Do jego przechowywania możesz wykorzystać słoiki ozdobne – kupisz je między innymi w sklepie internetowym Tadar.pl. W ten sposób ograniczysz ilość odpadów w domu i na bieżąco możesz wzbogacić dietę całej rodziny o zdrowszą wersję tego dodatku do sałatek, jaj i wytrawnych przystawek na zimno. Swojski majonez można przygotować nawet w 2 minuty! Jest też niejeden fajny przepis na majonez domowy w wersji keto, czyli bez węglowodanów, fit (z niewielką ilością tłuszczów nasyconych) oraz wege dla osób, które wyeliminowały z diety produkty pochodzenia zwierzęcego.
Domowy majonez w 2 minuty!
Jeśli masz tak niewiele czasu, to może znaczyć jedno – z pamięci wyleciał ci zakup majonezu, a goście czekają. Na szczęście da się to wszystko szybko naprawić. Potrzebujesz jedynie kilku prostych składników, wąski, wysoki i szklany pojemnik oraz blender z długą końcówką, zwany także czasem „żyrafem”. Tajemnica tkwi właśnie w tym ostatnim elemencie, gdyż pozwala na najbardziej efektywne łączenie produktów na majonez domowy. Szybki przepis wymaga jedynie:
- Wstępnego zmieszania w przygotowanym naczyniu 2 żółtek, łyżeczki dowolnej musztardy, ¼ łyżeczki soli, ½ łyżeczki cukru pudru, łyżeczki soku z cytryny lub limonki, szczypty czarnego lub białego pieprzu oraz 50 ml oleju rzepakowego
- Intensywnego blendowania składników połączonych wstępnie w gładką masę dolewając powoli resztę oleju (ok. 300 ml)
- Blendowania w sposób, gdzie ostrze niemal cały czas jest jak najbliżej dna i podczas którego jedynie lekko je unosisz, aby wmieszać położony wyżej olej na całej wysokości naczynia
- Przełożenia gotowego szybkiego majonezu domowego do czystego słoika ze szczelnym zamknięciem
Jak zrobić majonez?
Zanim zaczniesz robić swojski majonez domowy, mamy dla ciebie kilka praktycznych rad. Po pierwsze, najczęstszym powodem ważenia się takiego majonezu jest niewłaściwa temperatura składników oraz zbyt szybkie dolewanie oleju. W pierwszym przypadku pamiętaj, aby stosować produkty w temperaturze pokojowej. Wyparz również skorupki jajek, aby w domowym majonezie nie rozwinęła się przypadkowo salmonella. Po drugie, dodawanie oleju nie może być zbyt wolne, więc ogranicz się do cienkiego strumienia i uważnie obserwuj tworzący się majonez. Blender powinien na bieżąco zamieniać całość w jednolitą masę. Jeśli nie nadąża, to robisz swojski majonez zbyt szybko i musisz uzbroić się w więcej cierpliwości, bo inaczej wszystko się właśnie zwarzy.
Jak zrobić majonez domowy?
Podstawowe wskazówki już znasz tak jak składniki. Pora na szczegółową instrukcję i kilka praktycznych porad jak zrobić swój majonez. Choć blender typu „żyraf” umożliwia najszybsze zrobienie majonezu domowego, to nie jest to jedyny sposób. Do mieszania składników możesz użyć również klasyczny mikser lub rózgi i trzepaczki kuchenne. W obu tych przypadkach zamiast wąskiego i wysokiego naczynia musisz użyć miski z zaokrąglonym dnem. Sposób postępowania się jednak właściwie nie zmienia. To jak się robi majonez, zawsze zakłada w pierwszej fazie połączenie żółtek (lub całych jaj), oleju, musztardy, cukru, soli i pieprzu (nie wszyscy dodają tę ostatnią przyprawę). Zmienne są tylko proporcje i dodatki. Czasem majonez może wyjść jaśniejszy, bardziej kremowy, wyrazistszy, a czasem rzadki, ale również przepyszny. Pytając więc jak zrobić majonez domowy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że:
- Dodając całe jajka zamiast samych żółtek, uzyskasz bardziej puszysty i jaśniejszy majonez
- Dodając musztardę miodową możesz zrezygnować z dodatku cukru
- Sok z cytryny możesz zastąpić octem winnym
- Dodatek musztardy z octem pozwala na pominięcie w przepisie octu winnego, a nawet samego soku z limonki lub cytryny
- Wyjątkową barwę swojskiego majonezu uzyskasz dodając do niego nieco kurkumy
- Zamiast octu winnego można użyć octu ryżowego
- Majonez gęstnieje w lodówce
- Każdy olej nieco inaczej łączy się z żółtkiem, więc jeśli używasz innego niż olej rzepakowy, musisz znaleźć odpowiednie proporcje podczas finału mieszania, kiedy dolewasz go cienkim strumieniem do naczynia. Możesz wypróbować np. olej słonecznikowy, który również jest neutralny w smaku i nadaje się do jedzenia na zimno.
Jak zrobić gęsty majonez?
Musztarda stabilizuje, żółtko ma natomiast zadanie stworzyć trwałe wiązania z olejem. Przepis na majonez zwykle zakłada konkretne ilości składników, jednak gdy się przyjrzysz kilku z nich, zauważysz parę zasadniczych różnic. Po pierwsze, niektórzy dodają całe jajka, inni tylko żółtka. Obie strony robią dobrze, choć uzyskają nieco inną konsystencję domowego majonezu. Po drugie, ilość żółtek/jajek również bywa odmienna. W klasycznym przepisie na majonez jest to 2, ale można spotkać się również z wersją z 1 lub trzema żółtkami/jajkami. Największe różnice widać w rekomendowanej ilości oleju. To właśnie w nim trzeba szukać pomysłu jak zagęścić majonez domowy. W Internecie często trafisz na przepis na majonez opatrzony zdjęciem lub wizualną prezentacja poszczególnych etapów. Już z tego możesz domyślić się, jak gęsty będzie efekt twojej pracy. Zasada jest prosta – zanim zapełnisz słoiki z pokrywką gęstym, domowym majonezem musisz dobrać odpowiednią ilość oleju. Im go więcej, tym gęściej. To żadna filozofia!
Jak zrobić majonez domowy blenderem?
Robienie majonezu blenderem jest, jak już wiesz, najłatwiejsze, a przynajmniej tak zrobisz go najsprawniej, bo już w 2 minuty. Jeśli tylko nie masz specjalnych preferencji smakowych, składniki również zdobędziesz bez problemu. Najbardziej polecamy użycie rafinowanego oleju rzepakowego i nierafinowanego oleju słonecznikowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by był to olej z pestek winogron, pamiętaj tylko, że wówczas podana w przepisie ilość będzie zapewne zupełnie inna. Pora na majonez domowy. Blender podczas mieszania ustaw na najwyższą prędkość. Naczynie (wysokie i wąskie) ze składnikami również powinno mieć temperaturę pokojową. Trzymanie końcówki blendera blisko dna ma za zadanie dobrze wymieszać składniki. Równoległe rozłożenie smaku wymaga jednak rytmicznego poruszania urządzeniem w górę i w dół. Najlepiej w momencie dolewki podnieść ostrza i wraz z gęstnieniem masy zanurzać je coraz bardziej. Majonez z blendera wyjdzie wtedy równomiernie gęsty, a olej dobrze połączy się żółtkami i musztardą, zamiast warzyć się od zbyt długiego mieszania.
Przepis na majonez domowy z olejem rzepakowym
Dwa jajka, 1 łyżeczka musztardy, łyżeczka octu winnego, trochę soli i cukru oraz 350 ml oleju rzepakowego. Takie są proporcje majonezu domowego z oliwy, który robimy najczęściej. Zazwyczaj blenderem, ale niedawno odkryliśmy, że można to zrobić jeszcze łatwiej i bez większych obaw o warzenie się majonezu. Nasze urządzenie posiada końcówkę o kształcie rózgi kuchennej. Wystarczy w takim wypadku zamienić wąskie naczynie na miskę z zaokrąglonym dnem i połączyć wszystkie produkty. Olej dolewasz stopniowo tak jak zwykle. Nie musisz się za to za bardzo przejmować odpowiednim ruchem blendera. Majonez domowy z olejem rzepakowym wyjdzie ci bardzo gęsty i puszysty. I wiesz co, ta końcówka świetnie radzi sobie również ze wmieszaniem nieudanego majonezu. Do pełnowartościowej porcji wlewaj po prostu stopniowo (tak jak olej) zwarzoną masę, a uzyskasz dwa razy więcej pysznego dodatku do sałatek, kanapek, jaj i bazę wielu sosów. Domowy majonez z oliwy z oliwek także da się zrobić tym sposobem!
Majonez domowy z żółtek
Zamiast dawać całe jajka, używasz samych żółtek. Dzięki temu majonez będzie miał piękną, ciepłą barwę, która idealnie podkreśli kolorowe składniki na pieczywie podczas rodzinnego śniadania. Ciekawostką jest natomiast tzw. majonez z gotowanych żółtek. Choć brzmi to dość nowocześnie, to taki przepis również funkcjonuje wśród gospodyń w polskich domach. Receptura ta jest tylko nieco bardziej czasochłonna, bo aby przystąpić do robienia majonezu musisz najpierw ugotować jajka na twardo, a następnie wyjąć z nich twarde żółtka (białka dodaj do sałatki, na kanapki lub zrób do nich domowy farsz z majonezem, który za chwilę przygotujesz. Ugotowane żółtka trzeba najpierw zetrzeć na gładką masę. Następnie połącz je w proporcjach łyżka oliwy na każde żółtko. Gdy masa w naczyniu będzie gładka, dodaj resztę składników – łyżeczkę musztardy na każde 3 jajka, łyżeczkę soku z cytryny, pieprz, sól i szczyptę cukru.
Domowy majonez bez musztardy
Musztarda stabilizuje swojski majonez, więc jeśli jej zabraknie, efekt może okazać się nietrwały i nie będzie chciał się dobrze ubić. Zapewniamy jednak, że się da, więc każdy, kto nie lubi smaku musztardy w każdej odmianie, może odetchnąć z ulgą. Przepis na majonez bez musztardy niewiele się różni od tego klasycznego. Jak zrobić majonez bez musztardy? Postępuj krok po kroku według wskazówek Tadar.pl:
- Daj 3 żółtka na pół szklanki oleju
- Dodaj 2 łyżeczki octu jabłkowego
- Wysp po pół łyżeczki cukru i soli
- Użyj białego pieprzu (wystarczy szczypta!)
- Uszlachetnij smak szczyptą białej gorczycy mielonej
- Zacznij od ubicia oleju z żółtkami robiąc to pulsacyjnie i powoli dodając kolejne partie oleju
- W połowie ubijania dodaj resztę składników (przyprawy na końcu!)
Majonez zero
Domowy majonez fit to propozycja dla tych, którzy dokładnie liczą kalorie, ale nie chcą rezygnować ze smaku, który tak świetnie uzupełniał dotychczas ich codzienne posiłki. Duża ilość oleju w tradycyjnym majonezie sprawia, że trzeba mocno ograniczać jego spożycie… no chyba, że masz zdrowy majonez domowy na jogurcie. To się może udać? Majonez domowy light lub zero jest bez cukru, a zrobisz go tak:
- Najpierw ugotuj jajko na twardo i obierz je, gdy jest jeszcze ciepłe
- Następnie pokrój jajko na kilka części i wrzuć do blendera razem z 250 g jogurtu greckiego
- Do tego należy dodać 1,5 łyżeczki ulubionej musztardy (dobra będzie ostra musztarda), ½ łyżeczki soku z limonki oraz szczyptę soli
- Składniki zblenduj na gładko i przełóż do słoika, a następnie przechowuj w lodówce
*zamiast jogurtu greckiego możesz użyć serka wiejskiego (również 250 g) do zrobienia domowego majonezu light bez cukru i oliwy
Majonez keto
Taki majonez domowy chyba zrobić najłatwiej, gdyż wykonanie go zakłada po prostu, aby zrezygnować ze składników zawierających węglowodany. W klasycznym przepisie znajdziesz oczywiście cukier puder (nie dodawaj go zatem!) oraz musztardę. Tylko to może przeszkodzić ci w zrobieniu majonezu ketogenicznego. W przypadku musztardy z całą pewnością nie należy wybierać miodowej. W innych przypadkach najzwyczajniej sprawdź skład. Gwarantujemy, że majonez bez cukru będzie równie wyrazisty w smaku – możesz nawet dodać do niego nieco tartego czosnku, aby podkreślić jego walory i skomponować pyszny efekt np. z pikantną musztardą. Przepis jest szybki do zrobienia, więc wykorzystaj też trochę czasu i przeczytaj na naszym blogu jak upiec domowy chleb. Dzięki temu będziesz miał wiele okazji do jedzenia domowego majonezu keto.
Zwarzony majonez - jak go uratować?
Zdarza się, że podczas robienia domowego majonezu masa zaczyna się rozwarstwiać i wygląda na zwarzoną. To efekt, który może zniechęcać, ale na szczęście istnieją proste sposoby, aby naprawić zwarzony majonez. Pierwszym krokiem jest przełożenie zwarzonego majonezu do osobnej miski. Następnie, w czystej misce, zaczynamy od nowa, ubijając jedno żółtko i powoli dodając łyżeczkę zwarzonej masy, intensywnie mieszając. Ważne jest, aby robić to stopniowo – kropla po kropli. Gdy emulsja zacznie się tworzyć, możemy zacząć dodawać pozostały zwarzony majonez. Jeśli majonez się zważył z powodu zbyt dużej ilości oleju dodanego na raz, można także dodać odrobinę letniej wody, aby ponownie związać składniki. Dzięki cierpliwości i odpowiedniej technice można uratować zwarzony majonez i cieszyć się jego kremową konsystencją.
Majonez domowy – ile przechowywać?
Kupując majonez w sklepie, dostajesz produkt pełen stabilizatorów chemicznych. Zwróć uwagę, że te majonezy nawet nie stoją w lodówce. Nie muszą, tak są spreparowane! Nawet gdy je otworzysz, to mogą wytrwać długie tygodnie, o ile nie miesiące. Wystarczy, że będziesz trzymał taki majonez w lodówce. Co natomiast z takim przygotowanym samodzielnie – swojskim, domowym majonezem keto, fit, wege lub klasycznym na oleju, musztardzie i żółtkach jaj? Przede wszystkim przechowywanie majonezu mocno się zmienia, ponieważ:
- Pomimo trzymania go w szklanym, zamkniętym słoiku trwałość majonezu domowego to tylko kilka dni (najczęściej 4)
- Maksymalnie możesz przechowywać go w lodówce do tygodnia
- Świeże składniki (zwłaszcza jajka) sprawiają, że robienie domowego majonezu na zapas jest nieopłacalne
- Gęsta konsystencja nie wpływa mocno na długość przechowywania
Czytaj także:
Sałatka jarzynowa w lekkiej wersji bez majonezu
Warto przeczytać
Krokiety z pieczarkami i serem
Czy jest coś lepszego niż chrupiące, złociste krokiety wypełnione aromatycznym farszem? Krokiety z pieczarkami i serem to recepta na idealny obiad! Odkryj, jak krok po kroku przyrządzić te pyszne zawijańce, które z pewnością zachwycą wszystkich gości i domowników!
czytaj więcejGołąbki pieczone w piekarniku
Gołąbki pieczone w piekarniku to danie, które łączy klasyczny smak z wyjątkowym aromatem pieczonej kapusty. Przygotowanie ich jest prostsze, niż myślisz — piekarnik wykona za ciebie połowę pracy. Sprawdź nasz przepis i przekonaj się, jak pyszne są gołąbki w wersji pieczonej!
czytaj więcejŚledzie w occie - podstawowy przepis
Szukasz przepisu na łatwe w przygotowaniu śledzie w occie? To dobrze trafiłeś! Dzięki kilku podstawowym składnikom możesz przygotować śledzie, które zachwycą smakiem całą rodzinę i gości. W poniższym przepisie podpowiadamy, jak zrobić śledzie w occie w sposób łatwy i przyjemny!
czytaj więcejSos holenderski - jak się go robi i do czego pasuje?
Sos holenderski to jeden z najsłynniejszych sosów kuchni francuskiej, choć jego nazwa może sugerować holenderskie korzenie. To aksamitne połączenie masła, żółtek i odrobiny soku z cytryny lub octu stało się podstawą wielu klasycznych potraw. Sprawdź, jak zrobić ten pyszny sos!
czytaj więcejMinestrone - przepis na tę włoską zupę
Minestrone to klasyczna włoska zupa, która powstała w słonecznej Italii. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa „minestra”, oznaczającego po prostu zupę, co doskonale oddaje jej prosty charakter. Tradycyjnie przygotowywana z sezonowych warzyw z dodatkiem makaronu, ryżu lub fasoli. Sięgając po nasz przepis na minestrone, przeniesiesz się do serca tego kraju. Sprowadź włoskie słońce do swojego domu już dziś!
czytaj więcejKlopsiki gotowane w sosie koperkowym
Klopsiki gotowane w sosie koperkowym to jedno z tych dań, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Delikatne mięso w aromatycznym, kremowym sosie koperkowym przywołuje różne wspomnienia z okresu młodości. W tym artykule zdradzimy Ci, jak przyrządzić to danie pełne nostalgii. Sprawdź nasz przepis!
czytaj więcejTarta ze szpinakiem - przepis
Tarta ze szpinakiem to znakomity pomysł na elegancką przekąskę lub lunch. Kruche ciasto i pyszne nadzienie — to musi smakować pysznie! Skorzystaj z naszego przepisu, by odkryć, jak w kilku krokach wyczarować tartę ze szpinakiem, która porwie Cię swoim smakiem!
czytaj więcejPrzetwory z dyni - co warto zrobić z dyni na zimę?
Przetwory z dyni to doskonały sposób na zatrzymanie smaku tych darów jesieni i rozkoszowania się ich smakiem zimą. To wszechstronne warzywo świetnie sprawdza się jako baza do dżemów, musów, marynat czy pikli, które można wykorzystać w wielu przepisach. W tym artykule znajdziesz inspirujące pomysły, dzięki którym dynia stanie się Twoim ulubionym składnikiem na zimowe zapasy.
czytaj więcejNakrywanie do stołu - jak to zrobić prawidłowo?
Elegancko nakryty stół to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyraz szacunku dla gości. Umiejętność prawidłowego rozłożenia sztućców, talerzy i serwetek sprawia, że każda kolacja nabiera wyjątkowego charakteru. Choć zasady savoir-vivre’u mogą wydawać się skomplikowane, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by stworzyć harmonijną i funkcjonalną aranżację. Poznaj wszystkie najważniejsze zasady nakrywania do stołu i zaskocz swoich gości!
czytaj więcej