Jak upiec domowy chleb?

Porady 8.10.2019

Jak upiec domowy chleb?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić domowy chleb, który będzie zdrowy i smaczny, to dobrze trafiłeś. Możliwości jest tak wiele, przepisów co niemiara, aż głowa boli! Z radością zdradzimy Ci receptury na rumiane, smaczne chleby, które zawsze wychodzą! Jak upiec dobry chleb w domu? Zacznijmy od najważniejszego składnika, bez którego nie ma chleba, czyli mąki. 

Na sklepowych półkach znajdziesz kilkanaście typów różnych mąk, nadających się do wszelkiego rodzaju wypieków – pączków, ciasteczek, tortów i rzecz jasna chleba. Decyzja, jaką mąkę wybierzesz, zależy od Ciebie, ale powinna być ona zbieżna z tym, jaki rodzaj chleba chcesz upiec. Do białego, swojskiego bochenka znakomicie sprawdzi się mąka pszenna i żytnia, do ciemnych chlebów wybierz mąkę razową (np. orkiszową, jęczmienną, ryżową czy kasztanową). W sklepach ze zdrową żywnością albo lepiej wyposażonych sklepach spożywczych znajdziesz również gotowe mieszanki do wytworzenia pieczywa wraz z instrukcją „jak zrobić chleb własnej roboty”. Czego jeszcze potrzebujesz do wypieku?

Niezbędne do wyrośnięcia chleba są bakterie i drożdże. Wypiekanie bochenka z użyciem drożdży jest szybkie i mniej pracochłonne, ale drożdże są często wyczuwalne w smaku. Do wypieczenia pysznego chleba razowego sprawdzi się zakwaszenie ciasta rozczynem z fermentującej wody i mąki, czyli zakwas.

Wyrastanie ciasta pod wpływem działania zakwasu poprawia jego smak i strukturę, a także przedłuża świeżość. Zakwas z łatwością przygotujesz sam – wystarczy do tego słoik, woda i mąka. Odmierzoną ilość wody i mąki wlewasz do słoika i zakręcasz. Tę samą ilość rozczynu dodajesz do słoika codziennie przez kilka dni, aż do otrzymania wystarczającej mocy zakwasu. Jeśli nie masz dużo czasu i zastanawiasz się, jak zrobić dobry domowy chleb na zakwasie nieco szybciej, spróbuj odkupić zakwas od piekarni albo wykorzystać gotowy zakwas na żurek.

Skoro masz już najważniejsze składniki, to przejdźmy do samego procesu – jak zrobić domowy chleb? Mieszankę ciasta, wody, drożdży albo zakwasu wyrabiamy i odstawiamy gotowe ciasto do wyrośnięcia w cieple. Drożdżowe bochenki wyrastają nieco bardziej, te zakwaszone mniej. Gdy ciasto już urośnie, wystarczy nagrzać piekarnik do odpowiedniej temperatury, uformować chleb (najlepiej sprawdzą się tu blachy i formy do pieczenia) i wypiec go. Jeśli chcesz poznać bardziej rozbudowane przepisy na to, jak upiec domowy chleb, znajdziesz je w dalszej części tekstu. Dowiesz się między innymi, jak upiec prawdziwy, swojski chleb, a także jak zrobić domowy zdrowy chleb na mące bezglutenowej.

Jak upiec domowy chleb na zakwasie?

Wypiekanie chleba to nie jazda figurowa na lodzie, jednakże jeśli nie robiłeś tego wcześniej, to nie gwarantujemy, że twój chleb będzie wyglądał jak ten z piekarni. Nie ma co się załamywać, w naszym poradniku znajdziesz sprawdzony przepis na to, jak upiec domowy chleb na zakwasie. Najważniejszym elementem tego, jak zrobić dobry domowy chleb na zakwasie, jest oczywiście sam zakwas. 

Najlepszy chleb powstanie z dobrze dokarmianego zakwasu, który ma co najmniej kilka dni. Przygotowanie go jest naprawdę proste, trzeba jednak pamiętać o regularności, gdyż jednodniowe niedokarmienie może sprawić, że chleb nam nie wyrośnie. Jak upiec prawdziwie swojski chleb na zakwasie? Już zdradzamy genialny przepis. Ten aromatyczny, zarumieniony bochenek będzie doskonałym dodatkiem do każdej potrawy, a domownicy z pewnością go pokochają! Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 200 g zakwasu, najlepiej żytniego
  • 400 g ciepłej wody (byle nie wrzątku!)
  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • łyżeczki soli
  • miski

Przygotowanie:

Do miski wlej wodę oraz zakwas i zmieszaj je ze sobą. Następnie wsyp mąkę i wymieszaj całość ręką albo z użyciem akcesoriów do pieczenia chleba takich jak drewniana, duża łyżka. Wyrabiaj tak długo, aż ciasto będzie gładkie. Daj mu odpocząć przez jakieś pół godziny, a po tym czasie dodaj sól i znowu wyrabiaj w celu uzyskania sprężystej masy. Możesz to zrobić w misce, ale polecamy wyłożenie ciasta na stolnicę. Wyrobione ciasto zwijamy w kulkę, wkładamy z powrotem do miski i przykrywamy ścierką, a następnie odstawiamy na ok. 4 godziny w ciepłe miejsce, by wyrosło. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (bez termoobiegu) i formujemy ciasto. Przydadzą Ci się do tego akcesoria i przybory kuchenne takie jak silikonowa bądź blaszana forma i szpatułka. Ostrożnie przekładamy ciasto do formy i wsadzamy do rozgrzanego pieca. Pieczemy ok. 30-40 minut, aż do uzyskania rumianej skórki. 

Jak zrobić domowy chleb na drożdżach?

Jeśli marzy Ci się pulchny, mięciutki biały chleb o chrupiącej skórce, a nie masz czasu na zabawę z zakwasem i długie garowanie ciasta, to poniższy przepis jest dla Ciebie. Zdradzamy w nim, jak upiec domowy chleb na drożdżach, który smakuje jak z najlepszej piekarni! Do zrobienia chleba potrzebujesz:

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 0,5 l ciepłej wody
  • 4 łyżki płatków owsianych
  • Łyżeczkę cukru
  • 10 g soli
  • 20 ml oleju słonecznikowego

Przygotowanie:

Wymieszaj mąkę z solą w celu utworzenia jednorodnej mieszaniny. Do miski dodaj cukier, płatki owsiane, drożdże oraz wodę i mieszaj aż do czasu kiedy drożdże się rozpuszczą. Później dodaj do roztworu mąkę z olejem oraz solą. Całość wyrabiaj do uzyskania gładkiej masy i przykryj ściereczką. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni, a po 30 minutach przełóż ciasto do formy (najlepiej keksówki) wysmarowanej olejem. Chleb będzie gotowy po około godzinie. Zapewniamy, to najprostszy sposób na to, jak zrobić domowy chleb na drożdżach!

Jak upiec domowy chleb w piekarniku?

Do pieczenia chleba wcale nie potrzebujesz specjalnego piekarnika czy maszyny, chociaż takie sprzęty potrafią sporo ułatwić samo wypiekanie. Jak upiec domowy chleb w piekarniku? Skorzystaj z poniższego przepisu na chleb domowej roboty z piekarnika palce lizać!
 

Składniki:

  • 0,5kg mąki pszennej
  • 14 g drożdży suchych
  • 10 g cukru
  • 10 g soli
  • 0,2 l wody

Przygotowanie: 
Suche drożdże wsypujemy do letniej wody, mieszamy i odstawiamy na kilka minut. Mąkę mieszamy z solą oraz cukrem i dodajemy wodę z drożdżami. Masę mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania zwartej konsystencji. Przykrywamy ją ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Delikatnie mieszamy i przekładamy do uprzednio natłuszczonej foremki. Chleb domowy pieczemy w piekarniku przez godzinę w temperaturze 200 stopni. To najprostszy sposób na to, jak zrobić chleb domowy w piekarniku, który będzie smakował równie dobrze, co ten z modnej piekarni.

Jak zrobić domowy chleb żytni?

Jak upiec chleb żytni domowym sposobem, który będzie zachwycał swoim aromatem, chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem? Sposobów na to jest tyle, że nie zmieściłyby się w jednej książce kucharskiej. Poznaj nasz sprawdzony przepis na to, jak zrobić chleb żytni domowym sposobem!

Składniki:

  • 0,5k g mąki żytniej
  • 500 g zakwasu żytniego
  • 0,2 l wody
  • 15 g soli

 
Przygotowanie:

Składniki mieszamy ze sobą przy pomocy drewnianej łyżki, a następnie ręcznie wyrabiamy masę. Odstawiamy ją na około 20 minut i ponownie wyrabiamy. Przekładamy do specjalnej formy (może mieć ona kształt prostokątny, okrągły lub owalny i być wykonana z silikonu, blachy czy ceramiki) zostawiając od góry kilka centymetrów tak, aby ciasto mogło swobodnie wyrosnąć. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury nieprzekraczającej 50 stopni i czekamy, aż ciasto podwoi swoją objętość. Formę warto przykryć na ten czas folią spożywczą — dzięki temu chleb nie obeschnie podczas wyrastania.
 
Następny etap przepisu na chleb domowy to wyjęcie ciasta, rozgrzanie piekarnika do temperatury 220 stopni i ponowne włożenie foremki. Po około 10 minutach temperaturę można obniżyć do 200 stopni, a po następnych 10 — do 180 stopni. W tej temperaturze pieczemy chleb przez około 40 minut. Na koniec gotowy chleb wyjmujemy, nakrywamy bawełnianą ściereczką i czekamy, aż wystygnie.  To prosty sposób na to, jak zrobić dobry chleb żytni na zakwasie, który wychodzi za każdym razem.

Jak upiec chleb kukurydziany domowym sposobem?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić chleb kukurydziany odpowiedni dla diabetyków i osób chorujących na celiakię, pomożemy Ci go przygotować! Do jego wypieczenia potrzebujesz:
 

  • 0,3 kg mąki kukurydzianej
  • 14 g drożdży suchych
  • 1 jajko
  • 0,4 l mleka (może być bez laktozy) 
  • 15 g cukru brązowego 
  • 1 łyżeczkę soli

Przygotowanie:

W misce wymieszaj mąkę, cukier, drożdże oraz sól. Podgrzej mleko i wbij do niego jajko, a następnie dodaj do reszty składników z miski. Mieszaj łyżką, aż składniki się połączą i pozostaw do wyrośnięcia na jakieś 25 minut. Następnie wysmaruj tłuszczem formę i obsyp ją mąką i ustaw piekarnik na 200 stopni. Gdy piekarnik będzie gorący, przełóż ciasto do formy i wstaw na 35 minut do wypieczenia. Pozwól mu wystygnąć, zanim go przekroisz. Po kilkunastu minutach, Twój bochenek z mąki kukurydzianej jest gotowy do spożycia!

Skoro Twój bochenek jest już gotowy, pewnie zastanawiasz się, jak należy go przechowywać, by na długi czas zachował świeżość i chrupkość? Najlepiej do tego celu sprawdzą się chlebaki dostępne w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Poszczególne modele różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania.
 
Do wyboru mamy na przykład chlebaki stalowe. Ich minimalistyczny wygląd sprawia, że najlepiej prezentować będą się one w nowoczesnych kuchniach. Takie chlebaki nie odbarwiają się i nie odkształcają z czasem oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Do ich zalet zalicza się również dużą trwałość oraz niską wagę. Miłośnicy klasycznych wnętrz zaopatrzyć powinni się natomiast w drewniany chlebak. Umieszczając w nim domowy chleb, możemy mieć pewność, że nie wyschnie on zbyt szybko. To zasługa optymalnej wilgotności oraz temperatury, jakie panują w chlebaku wykonanym z drewna. Alternatywne rozwiązanie stanowić może chlebak bambusowy. Jest to materiał niezwykle trwały i odporny na zarysowania. Co więcej, nie reaguje on na zmiany temperatury, nie chłonie wilgoci i nie ulega korozji. W wielu kuchniach spotkać można się także z chlebakami z tworzyw sztucznych. Dostępne są one w wielu różnych kolorach i kształtach. Takie chlebaki nie odkształcają się, nie zarysowują, a co więcej — są odporne zarówno na wilgoć, jak i działanie detergentów.
 
Gwarancją codziennych sukcesów w wygodnym krojeniu własnoręcznie upieczonego chleba są odpowiednie akcesoria, np. dobrze wyważone i ostre noże pojedyncze przeznaczone do krojenia pieczywa. Idealne narzędzie tego typu to takie, które wyposażone jest w długie, ceramiczne lub stalowe ostrze oraz ergonomiczną rękojeść.
 
Pokrojony chleb z przepisu na chleb domowy na zakwasie najlepiej zaserwować w estetycznym  koszyku, na przykład metalowym czy wiklinowym.
 
Domowy chleb wiejski sprawi, że nawet najzwyklejsze kanapki będą smakować niepowtarzalnie. Nie czekajcie — już dziś spróbujcie naszego przepisu na to, jak zrobić chleb kukurydziany domowym sposobem. Z nami gotowanie i pieczenie jest bajecznie proste!

Czytaj także:

Jak przygotować chleb bez mąki?

Bezglutenowy chleb – 7 najprostszych przepisów!

Jak upiec chleb o niskim indeksie glikemicznym? Szybki przepis bez zakwasu!

Bezglutenowy chleb gryczany – prosty przepis na pyszne, domowe pieczywo

Jak przechowywać chleb? 7 sposobów

Jaka mąka na chleb jest najlepsza?

Jak odświeżyć pieczywo? Sposoby na suchy chleb i bułki

Chlebek bananowy na 5 sposobów

Dlaczego powinnaś przechowywać pieczywo w chlebaku?

Jak wybrać chlebak? Oto 3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Bułki bezglutenowe – sprytny i prosty przepis na twarogu

Formy i blachy do pieczenia — 3 obowiązkowe rozwiązania!