Jak przechowywać chleb? 7 sposobów


Jak przechować świeży chleb?

Warunkiem odpowiedniego przechowywania pieczywa jest regulacja cyrkulacji powietrza, temperatury i ilości światła. Robienie zapasu chleba nie jest niczym złym, jednak musisz liczyć się z tym, że jego świeżość to kwestia 2-3 dni. Co więc możesz zrobić? Zgadzając się na częściową utratę jego walorów, możesz skorzystać z możliwości mrożenia. Dla pieczywa w takim wypadku czas się niejako zatrzymuje. Pójście na takie ustępstwo jest jednak również wygodne, gdyż o ile nie pieczesz samodzielnie chleba, nie musisz często odwiedzać piekarni. Normalnie wystarczy odpowiedni chlebak – produkt, który zapewni pieczywu cień, stałą temperaturę przechowywania oraz dobrą cyrkulację powietrza i jego wilgotność. Wiele też zależy od tego, czy wypiek był na drożdżach, czy nie – jeśli tak, chleb będzie miał tendencje do szybszego czerstwienia.


W czym przechowywać chleb?

Foliowe torebki gromadzą wilgoć i mogą powodować szybkie pleśnienie pieczywa. Papierowe są ekologiczne… i nietrwałe. Ponadto zamknięty w takiej torebce chleb jest bardzo słabo chroniony przed wzrostem temperatury w pomieszczeniu oraz wysychaniem. Lodówka także nie ma dobrej opinii. Co prawda latem chleb utrzyma z jej pomocą  przydatność do spożycia o wiele dłużej, ale ma to swój koszt. Po pierwsze, utrata puszystości i chrupkości. Po drugie, zaburzenie apetycznej struktury na rzecz twardszej i bardziej zbitej. Trzecim elementem może być w tym przypadku przenikanie zapachów i utrata naturalnego aromatu. Co zatem wybrać? Najbardziej obiecujące jest połączenie lnianych lub bawełnianych woreczków z dobrze wykonanym chlebakiem. Jakie chlebaki są najlepsze? Z perspektywy pieczywa liczy się przede wszystkim drewno, gdyż w porównaniu do metalu nagrzewa się o wiele wolniej. Są też specjalne pojemniki na chleb z pokrywą. Wybierając je, upewnij się, że choć w minimalnym stopniu pozwalają na swobodny przepływ powietrza, aby nie wytworzyła się wewnątrz wilgoć.


Przechowywanie chleba a chlebaki

Oferta chlebaków to temat-rzeka. Białe, czarne, w stylu loft, a także minimalistycznie nowoczesne. Współczesne projekty gustują przede wszystkim w stali węglowej i włóknie bambusowym. Łączy się je w różnych proporcjach. Jako surowce są także bardzo wdzięczne, gdyż pozwalają na łatwe kształtowanie. Pomysłowość producentów również wskazuje na duży potencjał asortymentu chlebaków. Niektóre wyglądają niczym niewielki, dodatkowy mebel kuchenny. Inne mają pokrywy lub zamknięcia, na których możesz bez problemu kroić pieczywo. Nie zawsze najładniejszy projekt jest najbardziej praktyczny, choć w sklepie internetowym Tadar.pl wszystko na to wskazuje!