Jaka mąka na chleb jest najlepsza?

Porady 17.09.2020


Mąki chlebowe ­– różne rodzaje

Pieczenie chleba zasługuje na dobrej jakości składniki. Mąka to jeden z podstawowych. O tym, jak go zrobić krok po kroku pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Zastanówmy się jednak przez chwilę, z czego wykonać ten typ pieczywa, aby włożone do piekarnika formy i blaszki wypełniły się puszystym chlebem – miękkim w środku i z chrupiącą skórką. Z pomocą przychodzą nam różne rodzaje mąki. Do podstawowych należą oczywiście pszenna, razowa i żytnia. To właśnie z nich powstają najbardziej tradycyjne chleby, które można znaleźć w sklepach i wielu książkach kucharskich. Każda z nich nadaje pieczywu inną barwę i głębię smaku. Mąka do wypieku chleba powinna być zatem przystosowana do indywidualnych preferencji twojego podniebienia oraz organizmu – jeśli masz uczulenie na gluten, spróbuj tego przepisu!


Jaka mąka do chleba na zakwasie?

Jak zapewne wiesz, pieczywo robione na zakwasie jest wyjątkowe. Dzięki całkowicie naturalnemu cyklowi wzrostu ciasta jest ono bardzo aromatyczne i nawet bez dodatków może uświetnić niejeden poranek. Chleb na zakwasie zrobiony z odpowiedniej mąki zachowuje również swoją świeżość przez długi czas, więc nawet po 3 dniach można cieszyć się jego tradycyjnymi walorami. Jeśli potrzebujesz przypomnienia, jak prawidłowo przechowywać pieczywo koniecznie zajrzyj do naszego wcześniejszego tekstu. Natomiast tworząc chleb na zakwasie, zwróć uwagę na oznaczenie typu mąki. Przyjmuje się, że aby mąka do chleba na zakwasie była odpowiednia, powinna być typu 750 lub wyższego w przypadku pszennej, razowej i żytniej.


Mąka do chleba – która najlepsza?

Warto, by w twoim chlebaku znalazło się miejsce na pieczywo domowe wykonane z odpowiedniej mąki do chleba. Która zatem będzie najlepsza? W takim wypadku opłaca się wybierać mąki najmniej przetworzone. Takie produkty oznaczone są zwykle typem 2000 lub 3000. Są to najlepsze mąki pszenne i razowe wśród mąk chlebowych. Zawierają jednak najwięcej dodatkowych substancji odżywczych i cudownie nadają się do tworzenia długo świeżego pieczywa. Możesz użyć w ich przypadku zwykłej blaszki lub uformować taki chleb z pomocą keksówki. W tym przypadku masz pełną dowolność!