Bezglutenowy chleb – 7 najprostszych przepisów!

Porady 23.10.2020


Z czego zrobić bezglutenowy chleb?

O tym jak upiec domowy chleb pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Tym razem jednak wszystko, co pszeniczne lub ze zbóż zawierających gluten oczywiście odpada. Na szczęście ilość rodzajów mąki, jaką można dziś znaleźć na sklepowych półkach, jest całkiem spora. W tej różnorodności i pomysłowości jest natomiast metoda na pyszny chlebek bezglutenowy dla twojej rodziny. Musisz jednak wiedzieć, że zrobione z nich ciasto nie będzie miało zwartej konsystencji, a więc do pieczenia potrzebujesz dobrej jakości form oraz blaszek do piekarnika. A oto czego potrzebujesz, by zrobić bazową wersję bezglutenowego chleba z ziarnami.
 
 

CHLEB BEZGLUTENOWY – BAZOWY SKŁAD:

- mąka gryczana (250 g)
- mąka ryżowa (150 g)
- mąka kukurydziana (100 g)
- drożdże instant (8 g)
- lekko ciepła woda (ok. 600 ml)
- siemię lniane (2 łyżki)
- pestki dyni (pół szklanki)
- sól (płaska łyżeczka)
- cukier (czubata łyżeczka)
 
 


Bazowy przepis na chleb bez glutenu z ziarnami

Blaszka do pieczenia powinna być prostokątna, wąska (ok. 10 cm) i długa (w naszym przypadku było to 30 cm). Z taką keksówką można bez obaw tworzyć domowe pieczywo bezglutenowe. Co więcej, jeśli posiada powłokę ceramiczną lub non-stick, nie musisz martwic się przywieraniem wypieków. Bezglutenowy chleb, który stworzymy dziś wspólnie jest ryżowo-kukurydziano-gryczany. Użycie tych trzech mąk, gwarantuje ciekawy balans smaków oraz zwartą konsystencję po upieczeniu i wyrośnięciu.
 
 

BEZGLUTENOWY CHLEB GRYCZANY – JAK ZROBIĆ?

1. Do miski wsyp wszystkie mąki, drożdże, siemię lniane, pestki dyni, sól i cukier, a następnie dolej 500 ml lekko ciepłej wody. Mieszaj łyżką, a jeśli konsystencja ciasta jest zbyt sypka, dodawaj po trochę pozostałe 100 ml wody.

2. Gdy ciasto na bezglutenowy chleb będzie jednorodne i pozbędziesz się z niego wszystkich grudek, nakryj miskę ręcznikiem kuchennym lub czystą ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu na pół godziny.

3. Przełóż ciasto do natłuszczonej foremki. Jeśli obawiasz się, że będzie się przyklejało w trakcie pieczenia, wyłóż ją papierem do piekarnika.

4. Ustaw program piekarnika z włączoną górną i dolną grzałką (bez termoobiegu). Rozgrzej go do 220 stopni i włóż blaszkę z chlebem. Jeśli zauważysz, że chleb szybko rumieni się od góry, nakryj keksówkę folią aluminiową w trakcie pieczenia.

5. Po 50 minutach wyjmij ostrożnie chleb z formy i włóż do piekarnika jeszcze na 10 minut, aby się ładnie dopiekł. Do jego prawidłowego studzenia użyj metalowej kratki.
 



Bezglutenowy chleb – inne warianty Tadar.pl

Na jednym chlebie bezglutenowym nie kończą się nasze pomysły. Robiąc go już wielokrotnie, przetestowaliśmy kilka wersji i różnych dodatków. Jeśli więc nie lubisz pestek dyni, ucieszy cię zapewne fakt, że możesz je wymienić na inne, nie tracąc przy tym świetnego smaku pieczywa. Do tego dzbanek pysznego soku i śniadanie gotowe. Nasz przepis na codzienne sukcesy z bezglutenowym chlebem z ziarnami na mące kukurydzianej, gryczanej i ryżowej to:
 
  • dodanie nieco startego jabłka do ciasta, by dłużej pozostało świeże,
  • dosypanie pestek słonecznika i dwóch garści suszonej żurawiny
  • kminek i zioła prowansalskie
  • posiekane pistacje i orzechy włoskie
  • suszone śliwki
  • kawałki liofilizowanego banana lub innych owoców