Bułki bezglutenowe – sprytny i prosty przepis na twarogu!

Porady 1.06.2020


Bułki bez pszenicy – ciabatta bezglutenowa

Moje córki uwielbiają pieczywo. Mogłyby wręcz jeść kanapki przez cały dzień. Zamiast schabowego wolą, kromkę z ulubionym serem. Płatki kukurydziane na śniadanie? Zapomnijcie! Zawsze wybiorą bułkę z dżemem. Nie przekonują ich nawet mleczne kanapki. Znalazłam jednak coś, dzięki czemu mogę ograniczyć ilość pszenicy w ich diecie – nie żeby miały problem z tolerancją glutenu. Teraz nie mogę się opędzić od ciągłych pytań o ciabatty twarogowe. Wygrywają nawet odrobinę z tym pysznym chlebem o niskim indeksie glikemicznym bez zakwasu. Kiedy moje dziewczynki jadą do babci, mogą teraz wspólnie z nią upiec właśnie takie bułki białkowe. One mają zabawę, a babcia ma rozchichotane towarzystwo małych kucharek i pogłębia więzi z wnuczkami. Smacznie i pięknie, prawda?


Bułki twarogowe o niskim indeksie glikemicznym

Brak pszennej mąki w przepisie jest nie tylko zbawienny dla osób dotkniętych nietolerancją glutenu. Nie od dziś wiadomo, że białe pieczywo to również coś, co powoduje nagły wzrost cukru we krwi. Indeks glikemiczny chleba lub bułek pszennych to aż 90. Wartość ta jest jedną z najwyższych i stanowczo wyklucza produkt spożywczy z diety cukrzyka. Twarogowe bułki wychodzą natomiast naprzeciw wszystkim osobom, które szukają pysznej alternatywy dla zwykłego pieczywa. Są przy tym w całości przygotowane ze składników, które mają niski IG. To prawdziwe combo codziennych sukcesów - oczywiście łącznie z tym, że można je podać na śniadanie do kanapek członków rodziny uczulonych na gluten! Wystarczy tylko spojrzeć: twaróg półtłusty (IG 30), płatki owsiane nieugotowane (IG 40), jajko (IG 0), masło (IG 0). Zostaje tylko kwestia mleka, gdyż nie każde roślinne lub zwierzęce będzie odpowiednie do tego przepisu jeśli ma mieć niski indeks glikemicznym. Na szczęście jest w czym wybierać:

  • mleko sojowe (IG 30)
  • mleko kokosowe (IG 40)
  • mleko owsiane (IG 30)
  • mleko migdałowe (IG 30)


Ciabatta twarogowa i bezglutenowa – przepis

Na pewno już cieknie wam ślinka na myśl o ciepłych bułeczkach bez grama mąki pszennej (oraz żadnej innej). Ja właściwie robię z tego taki podłużny, prostokątny chleb – wychodzi płaski, ale tak właśnie ma być. Potem wystarczy pokroić na odpowiednią wielkość. Z jednego chleba możecie mieć nawet 3 lub 4 mniejsze ciabatty. Zacznijmy od składników. Dobrze, że naładowałam tablet, bo mam teraz remont i mogłoby trochę zająć, nim znalazłabym segregator z przepisami.
 



SKŁADNIKI
(keksówka 23 x 12 cm):

- twaróg półtłusty lub chudy (ok. 250 g)
- otręby lub płatki owsiane (6 łyżek)
- jajka (2 sztuki)
- drożdże (12 g) lub pół łyżeczki proszku do pieczenia
- sól i suszone oregano (po pół łyżeczki)
- mleko roślinne lub zwykłe (opcjonalnie)
- masło lub olej kokosowy (tyle, żeby natłuścić keksówkę)






JAK ZROBIĆ BUŁKI BEZGLUTENOWE TYPU CIABATTA?

1. Zacznij od natłuszczenia formy do pieczenia i obsypania jej dna otrębami owsianymi. Jeśli używasz płatków owsianych najpierw je zmiel.

2. Teraz z pomocą widelca rozgnieć dokładnie w misce przygotowany twaróg. Dodaj resztę otrębów/płatków owsianych, jajka oraz sól i oregano. Wymieszaj starannie (widelcem, tłuczkiem do ziemniaków, blenderem – próbowałam już wszystkich tych rozwiązań, każde jest dobre). Nie może być żadnych grudek.

3. Jeśli masa nie ma konsystencji gęstej śmietany, użyj mleka, by nieco ją rozrzedzić.

4. Na koniec wkrusz drożdże lub dodaj proszek do pieczenia. Zmieszaj wszystko delikatnie. Przełóż do keksówki i przykryj bawełnianym ręcznikiem.

5. W czasie uruchamiania drożdży rozgrzej piekarnik do 180 °C. Włóż do piekarnika na ok. 45-50 minut. Program pieczenia góra-dół, bez termoobiegu, drugi poziom od dołu. Jeśli chcesz, by ciabatty twarogowe były pulchniejsze, przed włożeniem formy do piekarnika zostaw je na maksymalnie 30 minut pod przykryciem, w ciepłym miejscu.

6. Po upieczeniu poczekaj 5 minut. Po tym czasie wyjmij (delikatnie!) chlebek-bułkę bezglutenową z blaszki do pieczenia i odłóż ją na kratkę do całkowitego wystudzenia.
 




Dodatkowe porady na smaczne bułki bezglutenowe

Dzisiaj to babcia przyjechała do nas. Powiedziałam jej, że piszę dla was artykuł o bułkach twarogowych, a ona na to z uśmiechem "A czy Gospodyni Karolinka pamiętała, żeby dodać kilka sprytnych urozmaiceń i porad na koniec?". Wtedy mnie olśniło. Wiedziałam, że o czymś zapomniałam. Wiecie, że czegoś brakuje, więc odwlekałam moment podzielenia się z wami tą szybką i sprytną recepturą. Teraz mam jednak komplet. Wszystko jest na swoim miejscu i mam nadzieje urozmaici niejedno śniadanie w waszych domach. Sprawdźcie koniecznie część ze wskazówek zebranych przez Gospodynię Karolinę i jej wspaniałą babcię:
- zanim pokroisz zrobione pieczywo, przekrój je wzdłuż, ułóż dodatki na kanapkę, a następnie pokrój na prostokąty, kwadraty, trójkąty lub jak tylko chcesz,
- twaróg sprawia, że bułka ma dużo białka, więc najlepiej smakuje z warzywami lub domowymi wędlinami (także z szynkowaru),
- polecamy podawać bezglutenowe bułki ciabatty do sałatek (idealnie komponują się również z daniami na grilla),
- przechowuj normalnie w chlebaku (bułki twarogowe zachowują świeżość dłużej niż klasyczne pieczywo).