3 przepisy na pyszne soki z jabłek z sokownika!

Porady 13.10.2019


Jakie jabłka na sok?

Zanim przejdziemy do robienia soku z jabłek bez sokowirówki, wybrać musimy odpowiedni ich gatunek. Najlepiej sprawdzą się tutaj owoce twarde oraz soczyste. Jeżeli będą one zbyt miękkie, zamiast soku uzyskamy mus. Doskonałą bazą soków z jabłek będą odmiany jesienne oraz zimowe, które charakteryzują się niższą kwasowością od tych kwitnących wiosną.
 
Miłośnicy orzeźwiających soków z jabłek z sokownika, postawić powinni na gatunki, takie jak Antonówka, Mekintosz, Cortland czy Szampion. Osoby, które preferują sok z jabłek z sokownika, który będzie nieco bardziej słodki, do produkcji domowej roboty napoju wykorzystać powinny odmiany, jak Malinówka, Ligon czy Golden Delicious. Sok o słodko-kwaśnym smaku uzyskamy natomiast wykorzystując jabłka odmian Jonagold, Gloster czy Gala.
 

W czym robić soki z jabłek?

Gwarancją codziennych sukcesów w robieniu pysznego soku z jabłek na zimę bez sokowirówki jest odpowiednio dobrany sokownik. Bogaty wybór wysokiej jakości urządzeń tego typu znaleźć można w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Dostępne są tutaj sokowniki o różnych pojemnościach — od 5 do 8 l. Godny polecenia jest między innymi zestaw, w skład którego wchodzą następujące elementy:
 
  • garnek na owoce o pojemności 4 l,
  • garnek do zbierania soku o pojemności 4 l,
  • garnek na wodę pojemności 3 l,
  • żaroodporna pokrywa o średnicy 22 cm,
  • wężyk z zaciskiem o długości 36 cm,
  • 6 szklanek o pojemności 200 ml.
 
Do produkcji kompletu wykorzystana została wysokiej jakości, higieniczna, odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości stal nierdzewna.
 

Jak zrobić sok z jabłek?

Jak krok po kroku robi się sok z jabłek z sokownika? W pierwszej kolejności owoce należy odpowiednio przygotować. W tym celu, płuczemy je w zimnej wodzie i usuwamy ogonki. Następnie przy pomocy drylownicy usuwamy gniazda nasienne (jeżeli tego nie zrobimy, uzyskamy sok o ciemnej barwie). Na koniec, kroimy jabłka na mniejsze kawałki.
 
Jak zrobić sok z jabłek w sokowniku? Najpierw ustawiamy garnek na wodę na kuchence. Najniższe naczynie wchodzące w skład zestawu napełniamy wodą do około 1/3 wysokości i ustawiamy na nim garnek służący do zbierania soku oraz zbiornik na owoce. W najwyższym naczyniu umieszczamy jabłka i zasypujemy je cukrem. Ile należy go dodać? Wszystko zależy tutaj od tego, z jakiego rodzaju owocami mamy do czynienia. Jeżeli są one słodkie, optymalna ilość cukru to 100 — 150 g na 1 kg owoców. Gdy do czynienia mamy z kwaśnymi owocami, najlepiej dodać 200 — 250 g. Następnie nakładamy pokrywkę, zaciskamy klamerkę wężyka i uruchamiamy kuchenkę, doprowadzając wodę do wrzenia.
 
Po upływie kilkunastu minut jabłka zaczną wydzielać sok. W momencie, gdy zacznie on spływać do najniższego pojemnika, otwieramy zacisk wężyka i przelewamy sok z jabłek na zimę do butelek z korkiem lub zakrętką czy słoików typu twist lub weck (należy pamiętać o ich uprzednim wyparzeniu). Na koniec, gotowy sok pasteryzujemy lub wyprażamy w piekarniku. Na naczyniach warto umieścić etykietę z datą produkcji napoju oraz jego rodzajem. W znaczący sposób ułatwi to identyfikację soku w domowej spiżarni.
 
Przy pomocy sokownika możemy zrobić nie tylko sok z jabłek. Do takiego domowej roboty napoju dodać można również inne ulubione owoce i warzywa. Doskonale smakować będzie na przykład sok z jabłek i marchwi czy sok z aronii i jabłek. Takie własnoręcznie przygotowane soki z jabłek z sokownika to doskonały pomysł na prezent, na przykład świąteczny, dla bliskiej osoby.
 
Soki z sokownika to sprawdzony patent na to, by smakami ulubionych owoców móc cieszyć się przez okrągły rok.