6 przepisów na karpia w galarecie!

Porady 16.10.2020


Karp w galarecie – tradycyjny przepis babci

Zacznijmy od czegoś, co niemal każdy zna z rodzinnych świąt, czyli świątecznego karpia w galarecie w wersji wytrawnej. Pisaliśmy już kiedyś jak go dobrze przyrządzić. Teraz wystarczy trochę warzyw, odpowiednie przyprawy i nieco cierpliwości, by wszystko się udało. Taki karp na zimno będzie smakował wyjątkowo z wigilijną sałatką warzywną. Przygotowując go pokrojonego w dzwonki, unikniesz natomiast niewygodnego porcjowania na półmisku. Oczywiście karp w galarecie podany w całości jest równie pyszny, ale trudniej go zrobić bez dużej brytfanny ceramicznej.
 



KARP W GALARECIE – PRZEPIS BABCI:

1. Zacznij od oczyszczenia karpia (ok. 1,5 kg) z łusek i wyjęcia wnętrzności, o ile ryba nie jest już ich pozbawiona. Ogon i płetwy mogą zostać, ale łeb odetnij. Po oczyszczeniu dokładnie umyj karpia, a następnie osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w dzwonki o grubości 4-5 cm.

2. Przygotowane kawałki karpia delikatniej posól. Obierz jedną marchewkę i pietruszkę. Przygotuj sobie również średniej wielkości cebulę i kawałek selera. Wrzuć wszystko do garnka o pojemności minimum 3 litrów. Dodaj 5-6 ziarenek ziela angielskiego, 4 listki laurowe oraz sól i pieprz (wystarczy szczypta!). Całość zalej 2 litrami wody, a następnie doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem nie krócej niż 20 minut. To będzie twoja baza galarety do karpia w wersji wytrawnej.

3. Po tym czasie zmniejsz moc palnika do minimum i wrzuć przygotowane kawałki ryby. Gotuj, aż karp zmięknie, czyli kolejne 20 minut. Następnie wyłów mięso z pomocą szumówki i pozostaw je na talerzu do ostudzenia. Gdy karp będzie zimny, usuń z niego ości.

4. Z pomocą gęstego sita odcedź wywar, który pozostał po gotowaniu ryby. Następnie zredukuj jego objętość do ok. 1 litra. Ponownie dodaj szczyptę soli i czarnego pieprzu.

5. W kubku rozpuść 3 łyżki żelatyny w zimnej, przegotowanej wodzie (również 3 łyżki). Gdy uzyskasz jednorodną konsystencję, dodaj ją do zredukowanego wywaru. Do garnka wlej również 2-3 łyżeczek soku z cytryny. Wymieszaj, a następnie pozostaw do całkowitego ostudzenia.

6. Przygotuj głęboki półmisek i wlej na jego dno 330 ml zimnego wywaru. Naczynie wstaw do lodówki, aby galareta stężała. W kolejnym kroku ułóż zimne dzwonki gotowanego karpia i zalej kolejną porcją bulionu z żelatyną (330 ml). Po następnym zastygnięciu w lodówce ozdób półmisek z karpiem w galarecie groszkiem i pokrojoną w plasterki, gotowaną marchewką. Po raz ostatni zalej całość wywarem i włóż do lodówki. W pokrojeniu warzyw może pomóc ci np. wielofunkcyjna szatkownica.
 



Karp w galarecie na słodko – jak zrobić?

Na tę wersję przygotowania karpia w galarecie mówi się również karp po żydowsku. Do jego przygotowania można natomiast użyć wskazówek, które zgromadziliśmy powyżej. Różnice są subtelne, ale warto zwrócić na nie uwagę, aby wszystko wyszło idealnie i wigilijny karp w galarecie cieszył podniebienie. W wersji przepisu na słodko w tradycyjnej recepturze zmieniają się następujące szczegóły:
 
  • Po ugotowaniu karpia, wyjęciu mięsa i zredukowaniu wywaru, dodaj do niego 2-3 pełnych łyżek cukru, aby nabrał słodkawego smaku
  • Do pierwszej warstwy żelatyny na półmisku wysp 2 garści rodzynek
  • W ostatniej warstwie galarety karpia po żydowsku zatop 2 łyżki płatków migdałowych
 



Karp w galarecie – inne pomysły

Dobór wina do potraw może być wymagającym wyzwaniem, jednak jak zawsze chętnie służymy ci pomocą. O tym, który trunek będzie pasował do karpia w galarecie po staropolsku dowiesz się z bloga Tadar.pl. Jeśli chcesz ozdobić to danie szatkowanymi warzywami, w naszym sklepie internetowym znajdziesz coś, co ci to ułatwi. Poszukując natomiast innych inspiracji do stworzenia karpia w galarecie, rozważ w szczególności przygotowanie wigilijnego wariantu w postaci:
 
  • Kulek, pulpetów lub gałek karpia w galarecie
  • Karpia mielonego w galarecie
  • Karpia w galarecie w słoiku
  • Karpia w galarecie po angielsku lub lwowsku