Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Porady 11.01.2020


Czyszczenie żelazka — garść przydatnych wskazówek

Być może nie każdy z Was zdaje sobie z tego sprawę, lecz żelazko jest urządzeniem, które wymaga regularnego czyszczenia. Wynika to z tego, że wskutek użytkowania, na jego stopie oraz we wnętrzu gromadzi się kamień i brud. Z czasem przyczyniać mogą się one zarówno do uszkodzeń sprzętu, jak i plamienia odzieży.
 
Czy istnieje sprawdzony sposób na to, aby uniknąć przypaleń na stopie żelazka? Kluczową kwestią jest tutaj stosowanie się do maksymalnej temperatury prasowania (informacje na ten temat znaleźć można na metce). Niemniej istotny jest czas prasowania. Żelazka nigdy nie powinno się zostawiać na ubraniach nawet na kilka sekund. Aby urządzenie to posłużyć mogło jak najdłużej, pamiętać należy także o jego regularnym odkamienianiu. Do tego celu wykorzystać można zarówno gotowe preparaty dostępne na sklepowych półkach, jak i domowe sposoby, do których zalicza się między innymi mieszaninę octu oraz ciepłej wody.
 
Jak usunąć przypalenie z żelazka? Do jego czyszczenia przejść można dopiero po odłączeniu go z prądu i całkowitym ostygnięciu. Czym wyczyścić żelazko? Do tego celu warto wykorzystać preparat w formie sztyftu. Jest on zarówno łatwy w aplikacji, jak i niedrogi oraz niezwykle skuteczny. Co więcej, taki środek nie powoduje korozji stopy żelazka. Jak używać tego typu sztyftu? Wystarczy docisnąć jego końcówkę i powoli przesuwać po powierzchni urządzenia. Alternatywne rozwiązanie stanowią różnego rodzaju ściereczki, płyny oraz pasty. W przypadku uporczywych zabrudzeń sięgnąć można natomiast po mleczka czyszczące.
 
Czym wyczyścić przypalone żelazko? Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj również domowe sposoby. Więcej praktycznych informacji na ich temat znajdziecie poniżej.
 

Jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami?

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można produkty dostępne w każdym domu. Czym usunąć przypalenie z żelazka? Świetnie do tego celu sprawdzi się między innymi ocet. Wystarczy nasączyć nim bawełnianą ściereczkę i pocierać nią stopę żelazka. Czynność należy powtarzać do momentu całkowitego pozbycia się osadu. Na koniec, przecieramy żelazko lekko zwilżoną szmatką. Sposób ten znajduje zastosowanie w przypadku żelazek tak ceramicznych, jak i teflonowych.
 
Czym umyć przypalone żelazko? W walce z osadem pomocna okazać może się również soda oczyszczona. Uwaga! Sprawdza się ona wyłącznie w przypadku żelazek posiadających stalową stopę. Jak używać sody oczyszczonej do czyszczenia takiego urządzenia? Odrobinę produktu należy nasypać na wilgotną szmatkę, a następie pocierać nią powłokę żelazka. Inny sposób to rozpuszczenie sody w odrobinie wody i rozmieszanie tak, by uzyskać konsystencję papki. Gotową miksturę aplikujemy na stopę żelazka przy pomocy miękkiej ściereczki.
 
Jak wyczyścić przypaloną stopę żelazka? Posiadacze urządzeń z powłoką stalową lub aluminiową, do tego celu wykorzystać mogą pastę do zębów. Wyciskamy ją na płytę żelazka, rozprowadzamy przy pomocy miękkiej ściereczki i pocieramy aż do momentu, w którym brud nie zniknie. Na koniec, urządzenie wycieramy zwilżoną szmatką.
 
Czym usunąć przypalenie na żelazku? Kolejny sprawdzony domowy sposób to wysypanie na papier do pieczenia odrobiny soli i prasowanie żelazkiem do momentu, aż ślad przypalenia nie zniknie.
 
Z naszego bloga dowiecie się również, jak wyczyścić patelnię i przypalony garnek.
 
Zastosowanie się do powyższych wskazówek odnośnie tego, czym wyczyścić przypalone żelazko to gwarancja codziennych, małych sukcesów w prawidłowej pielęgnacji używanych każdego dnia sprzętów AGD.