Jak planować i prowadzić budżet domowy?

Porady 19.09.2020


Budżet domowy a Excel i telefon

W dobie powszechnego dostępu do nowych osiągnięć technologii informatycznej często wystarczy stworzyć odpowiedni plan i znaleźć wygodny program do zarządzania budżetem domowym. Najprostszym rozwiązaniem jest z całą pewnością Excel. Dzięki niemu można swobodnie posługiwać się wartościami liczbowymi, wygodnie tworzyć tabelki i wykresy, a nawet kilkoma kliknięciami myszki zrobić zestawienie lub podliczyć poszczególne kategorie budżetowe. Można to robić na komputerze lub na smartfonie. W tym drugim przypadku istnieje również szereg specjalnych aplikacji. Grunt to uczciwe prowadzenie danych i chęć do szukania sprytnych rozwiązań oraz mądrych oszczędności. Naukowo udowodniono, że jeśli przekształcić suche liczby w postać graficzną, uporządkowane dane lepiej działają na wyobraźnię i dają większą motywację do oszczędzania.


Budżet domowy w zeszycie

Do prowadzenia i planowania domowego budżetu nada się również zwykły zeszyt. Taka forma notowania oraz analizowania swoich wydatków wymaga jednak trochę więcej czasu, a już na pewno przygotowania. Wyniki muszą być przejrzyste, aby odkrywanie ich zależności nie powodowało frustracji. Można więc posłużyć się ręcznie rysowanymi tabelkami, kolorowymi długopisami, czy też wreszcie dokładnie ocenić, jakie kategorie budżetu domowego powinny znaleźć się w zeszycie z tymi notatkami. Czym przecież jest budżet domowy, jeśli nie próbą połączenia kosztów utrzymania miesięcznego z możliwością oszczędzania i zapewnieniem bliskim komfortu psychicznego? Z naszego doświadczenia wynika, że im bardziej szczegółowy podział tym więcej zależności można odszukać. Zamiast więc tworzyć szerokie kategorie, można np. podzielić "jedzenie" na koszt składników kupowanych do domu i sumę wydaną na posiłki na mieście. Idąc tym tropem, opłaca się stworzyć również takie podpunkty na liście budżetu domowego jak np. hobby, podstawowe rachunki (prąd, woda, gaz, Internet itd.), wydatki dodatkowe jak karnety na siłownie, wizyta u kosmetyczki, impreza urodzinowa, prezenty lub abonament na Netflixie. Można również dołączyć to spisu: leki, raty kredytowe, wydatki nieplanowane, paliwo lub bilety na komunikację miejską, a nawet koszt nowego wyposażenia.


Jak zaplanować budżet domowy nie tylko na zakupy?

Prowadzenie budżetu domowego mocno łączy się z chęcią oszczędzania. To ile uda się na koniec miesiąca odłożyć na koncie w banku, może być natomiast świetną motywacją. Dlatego planując zakupy warto kierować się pytaniem "czy jest mi to naprawdę niezbędne?". Kilka razy w miesiącu odpowiesz "NIE", a wówczas naocznie przekonasz się, jak twoje oszczędności rosną. O tym, jak planować zakupy spożywcze pisaliśmy już na naszym blogu. Poruszmy więc inny temat, a mianowicie bieżące rachunki. Są to wydatki absolutnie niezbędne, więc warto poświęcić im trochę uwagi. Opłaca się np. śledzić aktualne zużycie prądu i porównywać go z poprzednimi miesiącami lub latami. Wówczas można przemyśleć, co się zmieniło i zaktualizować obiektywne oczekiwania w stosunku do budżetu domowego. Jeśli ceny idą w górę, warto reagować na nie jak najszybciej. W naszym wypadku sprawdza się między innymi wydzielanie kwot na poszczególne cele w miesiącu i trzymanie się ich lub ewentualna korekta, gdy w torbie na zakupy wciąż jest tyle samo produktów, ale rachunek przy kasie sukcesywnie rośnie.