Jak planować i prowadzić budżet domowy?
Budżet domowy a Excel i telefon
W dobie powszechnego dostępu do nowych osiągnięć technologii informatycznej często wystarczy stworzyć odpowiedni plan i znaleźć wygodny program do zarządzania budżetem domowym. Najprostszym rozwiązaniem jest z całą pewnością Excel. Dzięki niemu można swobodnie posługiwać się wartościami liczbowymi, wygodnie tworzyć tabelki i wykresy, a nawet kilkoma kliknięciami myszki zrobić zestawienie lub podliczyć poszczególne kategorie budżetowe. Można to robić na komputerze lub na smartfonie. W tym drugim przypadku istnieje również szereg specjalnych aplikacji. Grunt to uczciwe prowadzenie danych i chęć do szukania sprytnych rozwiązań oraz mądrych oszczędności. Naukowo udowodniono, że jeśli przekształcić suche liczby w postać graficzną, uporządkowane dane lepiej działają na wyobraźnię i dają większą motywację do oszczędzania.
Budżet domowy w zeszycie
Do prowadzenia i planowania domowego budżetu nada się również zwykły zeszyt. Taka forma notowania oraz analizowania swoich wydatków wymaga jednak trochę więcej czasu, a już na pewno przygotowania. Wyniki muszą być przejrzyste, aby odkrywanie ich zależności nie powodowało frustracji. Można więc posłużyć się ręcznie rysowanymi tabelkami, kolorowymi długopisami, czy też wreszcie dokładnie ocenić, jakie kategorie budżetu domowego powinny znaleźć się w zeszycie z tymi notatkami. Czym przecież jest budżet domowy, jeśli nie próbą połączenia kosztów utrzymania miesięcznego z możliwością oszczędzania i zapewnieniem bliskim komfortu psychicznego? Z naszego doświadczenia wynika, że im bardziej szczegółowy podział tym więcej zależności można odszukać. Zamiast więc tworzyć szerokie kategorie, można np. podzielić "jedzenie" na koszt składników kupowanych do domu i sumę wydaną na posiłki na mieście. Idąc tym tropem, opłaca się stworzyć również takie podpunkty na liście budżetu domowego jak np. hobby, podstawowe rachunki (prąd, woda, gaz, Internet itd.), wydatki dodatkowe jak karnety na siłownie, wizyta u kosmetyczki, impreza urodzinowa, prezenty lub abonament na Netflixie. Można również dołączyć to spisu: leki, raty kredytowe, wydatki nieplanowane, paliwo lub bilety na komunikację miejską, a nawet koszt nowego wyposażenia.
Jak zaplanować budżet domowy nie tylko na zakupy?
Prowadzenie budżetu domowego mocno łączy się z chęcią oszczędzania. To ile uda się na koniec miesiąca odłożyć na koncie w banku, może być natomiast świetną motywacją. Dlatego planując zakupy warto kierować się pytaniem "czy jest mi to naprawdę niezbędne?". Kilka razy w miesiącu odpowiesz "NIE", a wówczas naocznie przekonasz się, jak twoje oszczędności rosną. O tym, jak planować zakupy spożywcze pisaliśmy już na naszym blogu. Poruszmy więc inny temat, a mianowicie bieżące rachunki. Są to wydatki absolutnie niezbędne, więc warto poświęcić im trochę uwagi. Opłaca się np. śledzić aktualne zużycie prądu i porównywać go z poprzednimi miesiącami lub latami. Wówczas można przemyśleć, co się zmieniło i zaktualizować obiektywne oczekiwania w stosunku do budżetu domowego. Jeśli ceny idą w górę, warto reagować na nie jak najszybciej. W naszym wypadku sprawdza się między innymi wydzielanie kwot na poszczególne cele w miesiącu i trzymanie się ich lub ewentualna korekta, gdy w torbie na zakupy wciąż jest tyle samo produktów, ale rachunek przy kasie sukcesywnie rośnie.
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej