Jak przechowywać sałatę?

Jak przechowywać sałatę?
Jak na tak ważny dodatek do codziennego menu, sałata to produkt bardzo nietrwały. Z czasem ciemnieje, więdnie i staje się mało apetyczna. Proces ten jest nieuchronny, ale można sprawić, że będzie zachodził wolniej. Przechowywanie sałaty to proces łatwy jeśli się wie, jak robić to poprawnie. Liście muszą być umyte i… suche. Jak nietrudno sobie wyobrazić, o ile pierwsza część nie powinna sprawić ci kłopotu, tak druga może okazać się nieco czasochłonna. Jak to zmienić? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu – sprawdź artykuł „Wirówka do sałaty – niezbędna w każdej kuchni!”. Okazuje się również, że wysuszoną w niej sałatę nie warto wyjmować i przekładać do innego pojemnika. Budowa wirówki separuje liście od dna i zapewnia dobrą wentylację powietrza. Wystarczy zamknąć ją wewnątrz i włożyć do lodówki. Tak zabezpieczona sałata może być przechowywana nawet 10 dni, aby każdego dnia uzupełniać twoje szybkie i zdrowe śniadanie.
Jak przechowywać sałatę, żeby dłużej była świeża?
Sposób z pozostawieniem umytej i suchej sałaty w wirówce, jest tylko jednym z kilku. Jeśli nie masz jej w swojej kuchni, możesz posiłkować się również innymi elementami wyposażenia. Jak przechowywać sałatę, żeby nie zwiędła, ale bez użycia wirówki do liści? Chyba najlepszą alternatywą będzie garnek z sitkiem oraz pokrywką. Sałatę najpierw zostaw do wyschnięcia w pasującym durszlaku, a gdy będzie gotowa umieść ją razem z sitkiem wewnątrz garnka, zamykając pokrywką. Dzięki temu zyskasz kilka dni świeżości. W jakiej temperaturze przechowywać wówczas sałatę? Polecamy taką pomiędzy 3 a 5℃.
Jak przechowywać sałatę zieloną?
Codziennym wyzwaniem wartym codziennych sukcesów jest właściwe przechowywanie żywności. Zieleń sałaty świetnie komponuje się z czerwienią pomidora, bielą rzodkiewki i żółcią papryki. Warto zachować więc jej naturalną barwę (oraz jędrność i chrupkość!) na dłużej. Aby to zrobić, należy odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania:- Jak przechowywać świeżą sałatę?
- Jak przechowywać umytą sałatę?
- Jak przechowywać liście sałaty?
Odpowiedź jest jedna! Myjesz dokładnie, nawet liść po liściu i kilkukrotnie płuczesz. Następnie suszysz ręcznikiem papierowym. Na koniec zawijasz delikatnie i niezbyt mocno w ściereczkę. Tyle wystarczy, by przechowywanie sałaty było możliwe nawet przez 7 dni!
Jak przechowywać sałatę masłową?
Nigdy nie rób tego w foliowej torebce lub hermetycznym pojemniku. Folie aluminiowe również się do tego nie nadają. Sałata powinna móc swobodnie oddychać. Zatem jak przechowywać sałatę masłową? Tak jak każdą inną, a najlepiej w specjalnej szufladzie na warzywa, którą mają współczesne lodówki.
Jak przechowywać sałatę lodową?
Popularnym sposobem na przechowywanie sałaty lodowej i każdej innej jest wykorzystanie dużego pojemnika kuchennego i ręczników papierowych. Początek jest ci zapewne dobrze znany, zaczynasz od umycia i osuszenia liści. Jak przechowywać sałatę lodową w lodówce tym sposobem? Dno pojemnika wyłóż 2-3 warstwami ręcznika papierowego. Potem wyłóż liście na papier tak, by każdy mógł swobodnie oddychać i przykryj druga warstwą ręczników papierowych, zanim zamkniesz pudełko. Nie dociskaj i nie układaj sałaty lodowej zbyt ciasno, a zatrzymasz jej walory na kilka dni dłużej.
Jak przechowywać mix sałat?
W takim wypadku możesz spokojnie przechowywać go w opakowaniu, w którym został zakupiony i w specjalnej, warzywnej szufladzie lodówki. Taki mix sałat jest już umyty i gotowy do spożycia. Jeśli chcesz go zrobić samodzielnie, upewnij się wcześniej, czy wszystkie rwane liście są zdrowe, aby nie przyspieszyły więdnięcia pozostałych gatunków sałaty w mieszance.
Jak przechowywać sałatę w lodówce?
Jest jeszcze jeden sposób na przechowywanie sałaty w lodówce. Pomocne są w tym duże miski, półmiski, salaterki lub inne naczynia (z nimi zresztą najłatwiej rozwiązać dylemat, w czym przechowywać sałatę). Po raz kolejny zacząć trzeba cały proces od umycia wszystkich liści. W kolejnych krokach:- Namocz je przez godzinę w bardzo zimnej wodzie
- Wyjmij sałatę i odsącz z nadmiaru wody
- Ułóż na ściereczce i zawiń niezbyt ciasno
- Schowaj do lodówki
- Cały zabieg powtarzaj co 2 dni
Zajrzyj także na naszego bloga. Znajdziesz na nim wiele inspiracji, do czego wykorzystać świeżą, zieloną sałatę. Kilka pomysłów możesz zaczerpnąć np. ze wpisu „Domowe wrapy – jak je zrobić i z czego przygotować farsz?”.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej