Jak smażyć pączki?

Porady 13.01.2020


Na czym smażyć pączki?

Na czym najlepiej smażyć pączki? Do tego celu najlepiej wykorzystać płynny lub półpłynny tłuszcz. Dobrym tłuszczem do smażenia pączków będzie na przykład olej rzepakowy, słonecznikowy czy ryżowy lub tłuszcze zwierzęce, jak łój wołowy lub smalec. Kluczową kwestią jest tutaj tu, by miał on wysoką zawartość kwasów nasyconych i został poddany procesowi rafinacji — w ten sposób uzyskiwać będzie wysoką temperaturę dymienia. Nie przepadacie za charakterystycznym posmakiem pączków na smalcu? By się go pozbyć, wystarczy, że zmieszacie go z olejem w proporcji 2:1. Jak smażyć pączki? Pamiętać należy o tym, by tłuszcz rozgrzewać długo i powoli na mniejszym ogniu. Pączki najlepiej smażyć w dużej jego ilości — gdy będzie go za mało, szybciej nim nasiąkną.
 
 

W czym smażyć pączki?

Jakie naczynie najlepiej sprawdzi się do smażenia pączków? Do tego celu wykorzystać możecie między innymi głęboki garnek lub rondel. Powinien być on na tyle wysoki, aby wrzucone na głęboki tłuszcz pączki były w stanie swobodnie się w nim zanurzyć, a po usmażeniu — wypłynąć.
 
Pączki z powodzeniem usmażyć można również we frytkownicy. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że znajdujący się we wnętrzu urządzenia tłuszcz przez cały czas smażenia utrzymywać będzie odpowiednią temperaturę. Co więcej, nie musicie się tu obawiać o zapach tłuszczu roznoszący się po całym domu.
 
Na sklepowych półkach spotkać możecie także specjalne patelnie do smażenia pączków. Ich cechą charakterystyczną są otwory, w których umieszcza się ciasto. To doskonały sposób na idealnie równe pączki.
 
W gastronomii stosuje się natomiast smażalniki do pączków. Urządzenia te z powodzeniem wykorzystywać można również do przyrządzania innych produktów wymagających smażenia w głębokim tłuszczu.
 

W jakiej temperaturze smażyć pączki?

Jak dobrze usmażyć pączki? Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury. Najważniejsze, by nie przekraczała ona 180 stopni. Jak ją zmierzyć? Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalny termometr. Jeżeli go nie macie, wrzućcie na rozgrzany olej kawałek ciasta. Jeżeli w ciągu minuty wypłynie i podsmaży się na złoty kolor to znak, że tłuszcz osiągnął pożądaną temperaturę. Jeżeli będzie ona zbyt niska, pączki wchłoną tłuszcz, co sprawi, że będą surowe w środku i tłuste w smaku. Z łatwością można jednak tego uniknąć, dodając do ciasta łyżeczkę octu, sok z 0,5 cytryny lub kieliszek spirytusu — to sprawdzone metody, z których korzystały już nasze babcie. Pączków nie powinno się również smażyć w zbyt wysokiej temperaturze — przypalą się one z wierzchu, a ich wnętrze będzie surowe.
 

Jak smażyć pączki — garść przydatnych wskazówek

Jak długo smażyć pączki? Najlepiej po około 1,5-2 minuty z każdej strony, sprawdzając na bieżąco, czy nie rumienią się one zbyt mocno.
 
Jak smażyć pączki żeby nie były ciemne? Kluczem do sukcesu jest filtrowanie frytury minimum raz dziennie. W ten sposób unikniecie jej nadmiernego dymienia i sprawicie, że pączki będą miały piękny, złocisty kolor.
 
Przyrządzając pączki pamiętajcie, by nie smażyć ich zbyt dużo na raz. Należy je rozłożyć w taki sposób, by były w stanie swobodnie pływać w tłuszczu.
 
Po usmażeniu, pączki ułóżcie na papierowych ręcznikach — to sprawdzony sposób na odsączenie z nich nadmiaru tłuszczu.
 
Na naszym blogu znajdziecie garść praktycznych wskazówek na temat tego, jak zrobić pączki w domu  i jak nadziewać pączki.
 
Zastosowanie się do naszych wskazówek odnośnie smażenia pączków to gwarancja codziennych, małych sukcesów w przyrządzaniu słodkich karnawałowych przysmaków.