Jak sprawnie otworzyć każdy słoik?

Porady 4.05.2020


Zepsujesz pokrywkę… ale otworzysz słoik!

Jeśli nie wyobrażasz sobie, że cokolwiek mogłoby stanąć na drodze pomiędzy tobą i domowym dżemem od babci lub mamy, to ten sposób jest właśnie dla ciebie. Otwarcie z nim słoika wymaga jedynie trochę ostrożności, no i pokrywka będzie zapewne trwale odkształcona, więc robiąc kolejne weki, przyda się jej wymiana. Patent jest prosty. Weź nóż od masła (z zaokrąglonym czubkiem) i spróbuj z jego pomocą podważyć w kilku miejscach pokrywkę. W pewnym momencie usłyszysz krótki syk, a to znaczy, że słoik się rozszczelnił. Teraz z jego otwarciem nie powinno być kłopotu.


Trochę siły i słoik otwarty

Rozszczelnić pokrywkę można również na inny sposób – tym razem nieco bardziej siłowy. Przyda się do tego deska do krojenia. Najlepiej, gdyby była dębowa lub bambusowa, wtedy na pewno nie uszkodzisz jej w trakcie otwierania słoika. Oprzyj więc krawędź pokrywki o deskę i dociśnij z góry dłonią. Zrób tak w kilku miejscach. Wystarczy parę prób i nieco siły, by otwarcie słoika było tylko formalnością. Lepsze wykorzystanie naturalnej krzepy zapewni ci również chwycenie zakrętki przez mokry ręcznik, ścierkę, a najlepiej przez gumowe rękawice.


Otwieranie słoików, czyli pewny chwyt!

Odpowiednie przechowywanie słoików to jedno, ale ich otwarcie i dostanie się do smakowitej zawartości to już całkowicie inna "para przetworów". Nie wiesz co zrobić, gdy zakrętka ulubionych konfitur za nic nie chce ustąpić? Wypróbuj tych kilka domowych sposobów na otwarcie opornych słoików:
- na zakrętkę załóż cienką gumkę recepturkę, a na słoik grubszą (w ten sposób zyskasz dobre podparcie dla obu dłoni),
- zainwestuj w uniwersalny otwieracz do słoików,
- polej nakrętkę przez kilka sekund gorącą wodą.
Gdy żaden z tych sposobów nie przyniesie pożądanego skutku, nie masz wyboru. Musisz poprosić o pomoc kogoś silniejszego J