Jak ułożyć naczynia w zmywarce?

Porady 27.05.2020


Układanie naczyń w zmywarce – podstawowe zasady

Wyposażenie kuchni dzielimy na to, które trzeba myć ręcznie i akcesoria kuchenne nadające się do czyszczenia w zmywarce. Zawsze więc upewnij się najpierw, czy dany komplet talerzy, patelnia lub garnek zniosą dobrze warunki pielęgnacji z pomocą tego rodzaju domowego AGD. Gdy już wszystko sprawdzisz, możesz przystąpić do działania:
- pozbądź się większych resztek z kubków, szklanek, miseczek i innych naczyń (także fusów po kawie),
- układanie brudnych naczyń zaczynaj zawsze od tyłu zmywarki (dla lepszego dostępu do szuflad przy wkładaniu kolejnych elementów),
- unikaj przepełniania urządzenia i zbyt ciasnego układania zawartości, gdyż wpłynie to na dokładność mycia,
- zadbaj o to, by woda dobrze spływała z naczyń i te, w których mogłaby się zbierać woda, układaj dnem do góry.


Szuflady a ułożenie naczyń w zmywarce

Standardowo zmywarki mają dwa kosze. Każdy z nich zaprojektowany jest w taki sposób, aby pomieścić jak najwięcej naczyń. Rozwiązania, które stosują producenci zmywarek, ukierunkowane są także na zapewnienie twojej zastawie obiadowej i deserowej jak największego bezpieczeństwa. Sztućce są więc odseparowane od ceramiki, a to w czym gotujesz i smażysz, może być czyszczone bez obaw o uszkodzenie powłoki zapobiegającej przywieraniu. Jeśli więc chcesz dobrze umyć naczynia, pamiętaj, że:
- do górnego kosza wkłada się szklane elementy zastawy, kubki, filiżanki, miski i salaterki (większe elementy na środku, mniejsze po bokach),
- do dolnego kosza włóż talerze i talerzyki, spodki, garnki, rondle, patelnie, naczynia żaroodporne (pamiętaj o zasadzie, że tam, gdzie mogłaby zbierać się woda, wkłada się dnem do góry).


Sztućce w zmywarce – gdzie jest ich miejsce?

Źle ułożone sztućce w zmywarce mogą narobić wiele szkód. Producenci dedykują im więc specjalne miejsce wewnątrz urządzenia. Czasem jest to wydzielony ociekacz, a czasem osobna i płytka szuflada. Jeśli chcesz, by było dobrze domyte, wkładaj je tak, aby zabrudzona strona była u góry. W koszu musisz segregować sztućce. Szuflada daje ci w tym wypadku większy komfort. Zajrzyj też do naszych poprzednich wpisów i dowiedz się, co można myć zmywarce, co zrobić, gdy zmywarka nie domywa i czy garnki można myć w zmywarce.