Jak wykorzystać owoce z sokownika? Robimy dżem!

Porady 31.08.2020


Dlaczego warto mieć sokownik parowy?

Sokownik może w wielu sytuacjach zastąpić garnek parowy. W odpowiedniej konfiguracji jesteś w stanie przygotować z jego pomocą od 5 do 8 litrów soku z truskawek, malin, wiśni, śliwek, czy czarnej porzeczki. Poradzi sobie nawet z twardymi jabłkami. O tym, jak działa sokownik, pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Liczy się odpowiednia ocena twardości owoców i czas. Sokownik parowy (również na indukcję!) załatwi za ciebie resztę. Warto go mieć i dłużej cieszyć się ulubionymi smakami. To wielka przyjemność zaopatrzyć domową spiżarnię w owocowe przetwory, które dojrzewając w wakacyjnym słońcu przetrwały aż do jesiennych wieczorów lub zimowych chłodów. Po wszystkim pozostają jednak tzw. wytłoki owocowe – pulpa po sokach robionych w domowym sokowniku. Jak wykorzystać takie miękkie i pozbawione naturalnej jędrności pozostałości po dumnych darach lata? Prosty w zrobieniu dżem będzie chyba dobrym pomysłem. Przy okazji zajrzyj do naszego przepisu na sok jabłkowy z sokownika!


Wykorzystanie pulpy po sokach – jak zrobić dżem?

Kiedy soki zostaną już przelane do butelek, pozostaje umycie sokownika… no chyba, że zdecydujesz się na spożytkowanie wytłoków owocowych, które pozostały z gotowania na parze. Najprościej będzie chyba przemienić je w pyszne dżemy owocowe. Jakie? Szczególnie dobrym pomysłem jest w tym wypadku dżem truskawkowy, z czarnej porzeczki, z czereśni lub wiśni, brzoskwiń, śliwek, jabłek lub przyjemnie kwaśny dżem malinowy. Możesz to zrobić w tym samym sokowniku. Wykorzystanie pulpy po sokach wcale nie musi być czasochłonne. Istnieje prosty przepis na to, co zrobić z owoców, które pozostają w sokowniku. Zanotuj tych kilka kroków i niech nic się nie zmarnuje w imię małych, codziennych sukcesów o każdej porze roku.

 


JAK WYKORZYSTAĆ OWOCE Z SOKOWNIKA DO ZROBIENIA DŻEMU?

1. Opróżnij dolny garnek sokownika z wody i przełóż do niego wytłoki owocowe, które pozostały po gotowaniu soków ze świeżych owoców.

2. W zależności od ilości pulpy po sokach dodaj odpowiednią ilość tzw. cukru żelującego (jego zastosowanie dosłodzi konfiturę i przyspieszy uzyskanie konsystencji dżemu). To, ile cukru będzie potrzebne, znajdziesz na jego opakowaniu. Zwróć również uwagę na oznaczenie 1:1, 2:1 oraz 3:1 – im większa liczba z przodu tym do bardziej słodkich owoców dedykowany jest cukier.

3. Wymieszaj, zakryj żaroodporną pokrywką od sokownika i gotuj przez kilka minut.

4. Zagotowane wytłoki owocowe z cukrem żelującym przekładaj natychmiast do przygotowanych i zahartowanych słoiczków. Dżem nie wymaga wówczas dodatkowej pasteryzacji, a odpowiednio przechowywany zachowa swoją przydatność do spożycia przez wiele miesięcy.

5. Koniecznie opisz przygotowane słoiczki. Najważniejsza jest tu data zamknięcia dżemu. Przyda się tez informacja o rodzaju owoców. Dzięki temu z łatwością zaplanujesz kolejność ich wyjmowania ze spiżarni i nic się nie zmarnuje.
 
 


Wytłoki owocowe, dżemy i… pektyna?

Dżemy można tworzyć oczywiście bez cukru, jednak wówczas długość ich przydatności do spożycia znacznie spada. Szkoda byłoby, aby dżemy z malin, truskawek, wiśni, brzoskwiń lub porzeczkowe zaczęły się zbyt szybko psuć. Z drugiej strony ograniczenie węglowodanów w diecie jest obecnie bardzo ważnym czynnikiem ze względu na walkę z otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą i innymi problemami zdrowotnymi. Jak zatem poradzić sobie z robieniem dżemów na bazie pulpy po sokach z sokowników? Jak mądrze zastąpić cukier w przetworach na bazie wytłoczki owocowej zmiękczonej podczas gotowania na parze? O wiele zdrowszym i równie skutecznym kompromisem będzie wybór pektyny do dżemów. Jest to naturalny zamiennik cukru o bardzo dobrych właściwościach żelujących. Delikatnie słodki w smaku.  Poza tym pomaga w utrzymaniu niskiego poziomu glukozy we krwi, wspiera odchudzanie oraz zapobiega wchłanianiu cholesterolu.

Ile trzeba jej dodać, aby wykorzystać owoce z sokownika do zrobienia dżemu? Ilość pektyny potrzebnej w takiej wersji przepisu zależy oczywiście od tego, jak dużo owoców trafi do garnka. Pektyna może mieć też różne pochodzenie. Zazwyczaj podaje się, że wystarczy od 8 do 16 g na kilogram owoców. Takie przetwory zachowają swój naturalny smak i balans słodyczy i kwaskowatości. Kto by pomyślał, że parowy sokownik na indukcję może być aż tak przydatny? Z nim o wiele łatwiej prowadzić świadomą i różnorodną dietę o każdej porze roku.