Jak zrobić ognisko w ogrodzie?

Porady 13.07.2021

Ognisko w ogrodzie

 
Zanim zaplanujecie ognisko ogrodowe, warto dowiedzieć się, co będzie Wam do niego potrzebne. Oczywiście możecie posiadać infrastrukturę, która umożliwia organizowanie ogniska w ogrodzie, jednak nie każdy myślał o tym w trakcie projektowania swojej zewnętrznej przestrzeni. Do samego ogniska potrzebujecie drewna lub węgla, ale także dużych kamieni, które odgrodzą ogień. Przydadzą się również akcesoria do grilla, dzięki którym z łatwością uda Wam się przygotować pyszne jedzenie. Możecie wykorzystać też kociołki myśliwskie, które sprawdzają się świetnie nie tylko na biwakach, ale również podczas ognisk. Zrobicie w nich pyszne jednogarnkowe dania, które można zajadać z pieczonymi ziemniaczkami. Organizując palenisko w ogrodzie weźcie ze sobą wszystko, co może przydać się podczas gotowania – przyprawniki, deska kuchenna, nóż czy patelnia z pewnością powinny znaleźć się pod ręką. Dlaczego? Bo chociaż łatwo możecie dostać się do domu, takie wycieczki do „cywilizowanego” miejsca tylko psują wrażenie odseparowania od świata i niezwykłego spotkania na łonie natury. Atmosfera w takich sytuacjach to połowa sukcesu.
 

Impreza przy ognisku

 
Ognisko ze znajomymi możecie zorganizować bez okazji – każdy powód, by spotkać się z bliskimi (i jednocześnie zjeść pieczone ziemniaki) jest dobry. Jednak impreza przy ognisku może być także czymś znacznie więcej. Ognisko, jedzenie, śpiewanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury to idealna sceneria chociażby spotkań integracyjnych, które organizuje się w wielu firmach. Powiedzcie, czy coś może zbliżyć ludzi bardziej, niż wspólne pałaszowanie pyszności i picie? Nie wydaje nam się! Impreza z ogniskiem to także doskonały sposób na urządzenie urodzin czy imienin – nie tylko dla siebie, ale dla kogoś, na przykład w ramach prezentu. Taka impreza niespodzianka to piękny gest, który z pewnością ucieszy jubilata, jednocześnie pokazując mu, że ma wokół siebie prawdziwych przyjaciół. Jeśli nie macie pomysłu na to, jak ją przygotować, koniecznie sprawdźcie nasz tekst Jak zorganizować garden party?. Spotkania przy ognisku można zorganizować oczywiście także wokół jedzenia. Tematyczne fiesty, podczas których próbujecie różnych przysmaków, to doskonałe urozmaicenie zwykłych imprez. Nikt przecież nie powiedział, że na ognisku musi być tylko krwiste mięso i ziemniaki. To też pieczenie szaszłyków warzywnych, kukurydzy, ryby, a nawet pianek – popularnych w stanach marshmallow. Do większości tych dań przyda Wam się folia aluminiowa, jednak miejcie na podorędziu także długie kijki, na które będziecie nadziewać niektóre pyszności, by móc poczuć się jak prawdziwi włóczykije posilający się przy ognisku.
 

Pomysł na ognisko w ogrodzie

 
Budowa ogniska w ogrodzie może wydawać się skomplikowana, jednak z pewnością taka nie jest. Przydadzą Wam się do tego narzędzia umożliwiające wykopanie dołu, żwir i cegły. W ten sposób możecie stworzyć piękne palenisko w ogrodzie. Projekt nie jest wyszukany, jednak z pewnością się sprawdzi. Przede wszystkim będzie także bezpieczny – bo o tym nie możecie zapominać podczas przygotowywania takich imprez. Zastanówcie się także nad tym, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń wokół samego ogniska. Czy wystarczy tylko postawienie kilku krzesełek, a może przydadzą się ławki? Czy ogień będzie centralnym punktem, czy może miejscem, które pełga gdzieś w oddali? Z pewnością każdy z Was ma jakieś inspiracje. Ognisko w ogrodzie jest przecież bardzo popularnym elementem, który można rozegrać na wiele sposobów. Pamiętajcie jednak, że wiele zależy od samego charakteru imprezy. Jeśli chcecie stworzyć przytulne ognisko w ogrodzie, aranżacje powinny być dostosowane do tego, by móc usiąść przy nim jak najbliżej. Wtedy dobrze jest wyciągnąć koce lub krzesełka i postawić je blisko ognia. Z kolei większe imprezy, takie jak urodziny czy przyjęcia, wygodniej jest organizować z ogniskiem w tle.
 

Miejsce na ognisko w ogrodzie

 
Jak znaleźć miejsce na palenisko w ogrodzie? Nic prostszego! Wystarczy pomyśleć o kilku drobnych rzeczach. Przede wszystkim wybierając miejsce na ognisko w małym ogrodzie, upewnijcie się, że jest ono oddalone od najbliższych sąsiadów lub ich płotu o minimum cztery metry. Aranżacja ogniska w ogrodzie powinna być także przemyślana pod kątem oddalenia od drzew. Wystarczy przecież drobna iskra, by zniszczyć pobliską roślinność. Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Wyznaczcie do tego krąg o średnicy około 100 centymetrów – będzie on wystarczający do zbudowania paleniska. Warto także odgrodzić krąg kamieniami lub cegłami.
 

Jak zrobić ognisko w ogrodzie?

 
Jak zrobić ognisko w ogrodzie? Potrzebujecie do tego oczywiście paleniska (powyżej wspominaliśmy, jak zbudować palenisko w ogrodzie) i akcesoriów, które ułatwią Wam swobodne gotowanie i cieszenie się jedzeniem wraz z bliskimi. Sprawdźcie nasz artykuł Akcesoria do grilla – 5 najpotrzebniejszych!, w którym znajdziecie informacje na temat niezbędnych akcesoriów, które powinniście mieć przy sobie na garden party. Do gotowania może przydać się także wytrzymały garnek – idealnym przykładem jest kociołek myśliwski – jak przygotować go do użycia i w nim gotować dowiecie się z naszego artykułu. A tutaj znajdziecie także dania z kociołka myśliwskiego, które możecie przygotować dla swoich bliskich. Zachwycicie się smakiem niezwykłych potraw, które w otoczeniu ogniska będą smakować jeszcze lepiej. Wiecie już, jak zbudować ognisko w ogrodzie. A czy wiecie, w jaki sposób sprawić, by było ono w pełni legalne?
 

Czy można palić ognisko w ogrodzie?

 
Niektórzy z Was pewnie zastanawiają się, czy można rozpalić ognisko w ogrodzie. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Ogród jest Waszą przestrzenią i możecie w niej organizować ogniska. Musicie jednak przestrzegać panujących przepisów przeciwpożarowych. Kiedy ognisko w ogrodzie czy na działce jest nielegalne? Na przykład wtedy, gdy organizujecie je w pobliżu materiałów palnych oraz bliżej niż cztery metry od granicy działki, z którą sąsiadujecie. Wspominaliśmy już, że organizując ognisko w ogrodzie, przepisy jasno określają miejsce, w którym możecie je rozpalać. Zatem czy wolno palić ognisko w ogrodzie? Oczywiście, że tak. Jednak pamiętajcie, że nie jesteście osamotnieni – szanujcie przestrzeń swoich sąsiadów i nie zadymiajcie ich działek. W takiej sytuacji bowiem mogą oni zadzwonić na policję i zepsuć świetnie zorganizowaną imprezę. A tego nikt z nas by przecież nie chciał.
 
Wykorzystajcie piękną pogodę i jak najszybciej zorganizujcie imprezę w ogrodzie z ogniskiem, ciesząc się swoim towarzystwem i przepysznym jedzeniem. Jesteśmy pewni, że będziecie bawić się jeszcze lepiej, niż na biwaku w lesie.