Jakie garnki na gaz kupić?

Porady 10.11.2021

Jakie garnki na gaz?

Od lat kuchenka gazowa jest chętnie wybierana przez Polaków. Wyniki badania GUS dotyczące zużycia energii w gospodarstwach domowych, przeprowadzone w 2018 roku (ostatnie dostępne dane), pokazują, że 29,4 proc. gospodarstw eksploatuje właśnie do urządzenie. Nic dziwnego, że producenci garnków dbają o przygotowanie oferty również dla użytkowników kuchni gazowych.

Zatem jakie garnki do gotowania na gazie warto kupić? Szukając dobrych garnków na gaz, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenia na naczyniu lub w specyfikacji producenta. Tam znajdziesz informację, czy garnek może być podgrzewany na kuchence gazowej. Następnie powinieneś wybrać odpowiedni materiał, z którego jest zbudowane naczynie.

Czytaj także: 

Polecanymi garnkami na gaz są te wykonane ze stali nierdzewnej - tworzywa wytrzymałego na uszkodzenia oraz odpornego na korozję. Takie garnki można również wykorzystać do pieczenia w piekarniku (nie mogą mieć wówczas plastikowych elementów). Inne warte uwagi garnki są zbudowane m.in. z aluminium, żeliwa, miedzi, a nawet tytanu. Na szczególną uwagę zasługuje też emalia, która nie wchodzi w reakcję z żywnością oraz chroni przed rozwojem drobnoustrojów na powierzchni naczynia. Jest także bezpieczna dla alergików.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach: 

Nie zapominajmy o pojemności garnka. Jeżeli potrzebujesz zarówno mniejszych rondelków, jak i większych brytfann, zamiast sięgać po garnek pojedynczy, możesz zdecydować się na cały komplet. Eleganckie i funkcjonalne zestawy są dostępne w naszym sklepie. Na uwagę zasługuje np. zestaw garnków Konighoffer Pollo 10 elementów i 2 nakładki. Duże garnki mają pojemność kilku, a nawet kilkunastu litrów. Natomiast te mniejsze wyróżniają się objętością ok. 0,5 do 2 l.

Czy garnki indukcyjne można używać na gazie?

To, czy garnki na indukcje nadają się na gaz, zależy od konkretnego naczynia i specyfikacji dołączonej przez producenta. Zasadniczo jednak coraz częściej produkowane są garnki uniwersalne, które dobrze radzą sobie na różnych typach kuchenek. W sklepie Tadar znajdziesz garnek na indukcję, który jednocześnie można podgrzewać także na gazie. Warto tu chociażby wskazać na zestaw garnków nierdzewnych Starke Pro Mystic, który nadaje się do każdego typu kuchenki – nie tylko na indukcję i gaz, ale też na kuchenkę elektryczną oraz ceramiczną.

Jeśli zastanawiasz się, czy garnki indukcyjne można używać na gazie, sprawdź oznaczenia na spodzie naczynia. Musisz jednak pamiętać, że garnki wykonane z gorszej jakości materiałów mogą szybciej przypalać się na kuchence gazowej. Dlatego zakup naczyń wykonanych z wytrzymałego tworzywa to inwestycja na lata.

Czytaj także: Jakie garnki są najlepsze na indukcję?

Dobre garnki na gaz

Dobre garnki na gaz powinny być stworzone z wytrzymałego materiału. Warto również zwrócić uwagę, czy naczynie łączy w sobie dwie funkcje: gotowanie i pieczenie. Taki wielozadaniowy garnek daje większą swobodę związaną z przygotowywaniem posiłków i sprawdzi się nie tylko na kuchence gazowej, ale i w piekarniku. Co więcej, polecane garnki na gaz są wyposażone w wielowarstwowe dno. To rozwiązanie umożliwia równomierną dystrybucję ciepła.

Dobrze gdy na wewnętrznej ściance garnka znajduje się miarka. Będzie ona pomocna podczas odmierzania wlewanych substancji. Kupując garnek, sprawdź, czy dołączona do niego jest pokrywka. Najlepiej, by była wykonana ze szkła hartowanego i wyposażona w odpowietrznik, który pomoże pozbyć się nadmiaru pary wodnej podczas gotowania.

Czytaj także: Jaki garnki kupić, aby służyły nam przez lata?

Wybór naczyń na gaz to nic trudnego. Z naszą pomocą wybierzesz garnki, które będziesz z zadowoleniem użytkować przez wiele lat.