Jakie sztućce wybrać, by cieszyć się nimi przez lata?

Porady 6.11.2021

Jakie sztućce wybrać?

Sztućce to niezbędny element kuchennego wyposażenia. Jakie wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę, z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Wyjątkowo wytrzymałym tworzywem jest stal nierdzewna. Zanim zdecydujesz, jakie sztućce kupić, sprawdź też, jaką mają zawartość chromu i niklu. Nierzadko w specyfikacji od producenta dostępny jest następujący opis: sztućce ze stali nierdzewnej + dwie liczby. Pierwsza z nich wskazuje na ilość chromu, a druga – niklu.

Jakie sztućce warto kupić? Oto krótki przegląd sztućców ze stali nierdzewnej:

  • sztućce ze stali nierdzewnej 18/0 – jeżeli nie wiesz, jakie sztućce najlepiej kupić, optymalnym rozwiązaniem będą właśnie tego typu sztućce. Nie zawierają niklu, dlatego poleca się je osobom z alergią na nikiel;
  • sztućce ze stali nierdzewnej 18/10 – 10-procentowa zawartość niklu i 18-procentowa chromu powoduje, że sztućce są odporne na korozję, a także błyszczą bardzo ładnie. Są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Nie są jednak polecane uczulonym na nikiel;
  • stalowe noże 13/0 – taką ilość chromu stosuje się jedynie do produkcji noży. Dzięki temu te akcesoria kuchenne są bardziej giętkie.

Jeżeli szukasz klasycznej elegancji i nie wiesz, jakie sztućce będą dobrze się prezentować, możesz także zdecydować się na sztućce srebrne. Pięknie błyszczą i dodają szyku całej zastawie stołowej. To rozwiązanie wyjątkowo bezpieczne dla alergików. Dodatkowo, dzięki antybakteryjnym właściwościom, srebrne sztućce mogą być stosowane przez chorych, a także przez małe dzieci. 

Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy Ci, jakie sztućce wybrać, by cieszyć się nimi przez lata. Poniżej znajdziesz kolejne wskazówki, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Czytaj także: Jak ułożyć sztućce po jedzeniu?

Jaki zestaw sztućców?

W jaki zestaw sztućców warto zainwestować? Wybierając odpowiedni komplet, zwróć uwagę na potrzeby Twojej rodziny. Każdy z domowników powinien mieć przynajmniej jeden zestaw składający się z łyżki, łyżeczki, widelca i noża pojedynczego. Pamiętaj także, by mieć zapas dodatkowych sztućców na specjalne okazje, gdy np. pojawiają się goście. Zestawy noży kuchennych możesz zakupić osobno.

Czytaj także: Jak ułożyć sztućce na stole?

Jakie sztućce kupić do zmywarki?

Gdy wybierasz sztućce, zastanów się również nad tym, jak będziesz je czyścić. Jeżeli nie chcesz myć ich ręcznie, bo masz zmywarkę, sprawdź, czy producent daje taką możliwość. Jakie sztućce kupić do zmywarki? Zasadniczo w zmywarce możesz myć sztućce ze stali nierdzewnej. To materiał, który jest trwały i zachowa swój blask nawet po wielu latach użytkowania. Natomiast chcąc mieć srebrny komplet sztućców, musisz liczyć się z tym, że trzeba myć je ręcznie, delikatnymi detergentami i wycierać dokładnie. Czyszczenie takich sztućców w zmywarce może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Pamiętaj też, by swój komplet przyborów kuchennych prawidłowo umieszczać w zmywarce.

Dowiedz się więcej: Jak układać sztućce w szufladzie zmywarki?

Sztućce jakiej firmy wybrać?

Zanim zdecydujesz się na kupno odpowiedniego kompletu, sprawdź markę sztućców. Celuj w producenta, który cieszy się światową renomą. Jeżeli chcesz kupić sztućce dobrej firmy, rozważ ofertę Starke Pro. Akcesoria tej marki wyróżniają się funkcjonalnością, a także wyrazistym designem. Wystarczy chociażby zwrócić uwagę na komplet sztućców ze stali szlachetnej Starke Pro Harper 24 elementy różowe złoto czy elegancki komplet sztućców ze stali szlachetnej Starke Pro Giulia 24 elementy złote. Miłośnikom bardziej klasycznych rozwiązań przypadnie do gustu zestaw sztućców Tadar Amazon 24 elementy dla 6 osób

Dobre sztućce – to znaczy?

Dobre sztućce to produkt od sprawdzonego producenta, który wyróżnia się jakością oraz trwałością. Podczas wyboru liczy się także unikalny design sztućców. Niektórzy wolą bardziej ozdobne rozwiązania. Inni natomiast zamiast dekoracyjnych elementów stawiają na minimalizm.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu przewodnikowi, wiesz już, jak kupić dobre sztućce, które z powodzeniem będziesz użytkować przez lata.

Czytaj także: Jak trzymać sztućce?