Jak ułożyć sztućce po jedzeniu?

Porady 9.11.2021

Jak ułożyć sztućce po jedzeniu?

Wiedza dotycząca tego, jak ułożyć sztućce po jedzeniu może okazać się bardzo przydatna, gdy znajdziesz się w wykwintnej restauracji lub na ważnym przyjęciu. Za pomocą odpowiedniego ułożenia sztućców zasygnalizujesz kelnerowi albo gospodarzowi imprezy nie tylko, że już skończyłeś jeść, ale także, że danie Ci smakowało lub – wręcz przeciwnie – że nie przypadło Ci do gustu.

Jak układać sztućce po jedzeniu? Gdy skończysz posiłek i chciałbyś zakomunikować to obsłudze, połóż nóż i widelec na godzinie 17:20. Sztućce powinny znajdować się równoległe trzonkami do siebie i zajmować cały talerz. Taki sposób na to, jak ułożyć sztućce po posiłku, ułatwi kelnerowi sprawne zebranie zastawy, a sztućce nie będą zsuwać się z tacy.

Jak układać sztućce po zjedzeniu, by poinformować, że masz ochotę na dokładkę? Wystarczy, że ułożysz trzon noża na godzinie czwartej, a trzon widelca na godzinie ósmej. Pamiętaj, by ostrze i ząbki nie stykały się ze sobą.

Czytaj także: Jak ułożyć sztućce na stole?

Jak ułożyć widelce i nóż po jedzeniu, jeśli nie skończyło się jeść?

Zauważyłeś, że kelner zbiera już naczynia, a Ty zrobiłeś sobie przerwę w trakcie jedzenia i niebawem chcesz do niego wrócić? Jak ułożyć widelce i nóż po jedzeniu pierwszej części posiłku, by dać do zrozumienia kelnerowi, aby jeszcze nie zabierał Twojego dania? Możesz to zrobić, umieszczając trzonek noża na godzinie 4 i trzonek widelca na godzinie 8. Końcówki noża i widelca nie mogą się ze sobą stykać. Takie ułożenie sztućców będzie jasnym komunikatem dla obsługi, a dodatkowo zabezpieczy potrawę.

Czytaj także: Jak trzymać sztućce?

Jak ułożyć sztućce po jedzeniu w restauracji?

Jesteś w restauracji i chcesz bez słów ocenić smak dań? Możesz to zrobić, ustawiając w odpowiedni sposób nóż oraz widelec. Zatem jak ułożyć sztućce po jedzeniu w restauracji, by zakomunikować, że potrawa Ci smakowała? Wystarczy położyć równolegle do siebie nóż i widelec na godzinie za piętnaście trzecia. Dzięki takiemu ułożeniu części z kompletu przyborów kuchennych poinformujesz kelnera, że może już zabrać danie.

Jak natomiast wyrazić swoją dezaprobatę? Umieść w widełkach widelca ostrze noża pojedynczego. Sztućce należy wówczas ustawić na godzinie za dwadzieścia piąta. Widelec i nóż może posłużyć także do tego, by zasygnalizować, że nie jesteś zadowolony z obsługi. W tym celu ułóż widelec i nóż w literę V. Ostrze noża należy włożyć w ząbki widelca. Trzonki powinny być umieszczone do góry.

Czytaj także: Jak układać sztućce w szufladzie zmywarki?

Ułożenie sztućców po jedzeniu – co może oznaczać?

Ułożenie sztućców po jedzeniu może być zarazem komunikatem, że jesteś gotowy zjeść kolejne danie. Ten gest możesz wykorzystać także wtedy, gdy masz jeszcze trochę jedzenia na talerzu, ale chciałbyś już poprosić o nową potrawę. Jak zatem to zrobić? Wystarczy, że z widelca i noża zrobisz krzyż na talerzu. Nóż powinien być położony pierwszy, ostrzem na godzinę 9, natomiast widelec jako drugi, widełkami na godzinę 12. Takie ułożenie sztućców po posiłku da do zrozumienia kelnerowi, że czas przynieść następną zamówioną wcześniej potrawę.

Wbrew pozorom prawidłowe ułożenie sztućców po jedzeniu nie jest trudną sztuką. Zanim wybierzesz się na ważne przyjęcie, możesz poćwiczyć w domu. Domownicy mogą włączyć się do zabawy i rozpoznawać, co oznacza konkretny symbol na Twoim talerzu. Pamiętaj, by wcześniej zaopatrzyć się w komplet sztućców i zorganizować zestawy noży kuchennych i widelców dla wszystkich. Taki kurs dobrych manier okaże się przydatny, gdy wybierzesz się na ważne przyjęcie czy też bankiet.

Czytaj także: Jakie sztućce wybrać, aby cieszyć się nimi przez lata?