Jak trzymać sztućce?

Porady 7.11.2021

Jak trzymać sztućce?

Zanim usiądziesz do stołu na ważnym spotkaniu, zastanów się, jak trzymać sztućce. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na przyjęcie biznesowe, świąteczny obiad do bliskich czy wesele przyjaciółki, taka wiedza okazuje się bardzo przydatna. Zatem jak prawidłowo trzymać sztućce? Sztućce należy trzymać w połowie rączki. Nie ustawiaj ich pionowo, ostrzem do góry. Łyżkę chwyć między kciukiem a palcem serdecznym. Pamiętaj, by nie brać jej w całą dłoń. Wygląda to dość nieelegancko i jest dozwolone jedynie dzieciom. Nóż wspieraj palcem wskazującym na wysokości dwóch trzecich ostrza. Chcąc elegancko jeść także w zaciszu domowym, pamiętaj, by mieć do dyspozycji cały komplet sztućców, w tym zestawy noży kuchennych.

Czytaj także: Jak ułożyć sztućce na stole?

Jak trzymać widelec?

Wiele dyskusji wywołuje temat tego, jak trzymać widelec? W prawej czy w lewej ręce? Jeżeli jesteś praworęczny, nóż pojedynczy chwyć w prawą dłoń, a widelec w lewą. Natomiast, gdy Twoją dominującą ręką jest lewa, nie musisz się męczyć i jeść jak osoba praworęczna. Wystarczy, że przełożysz sztućce. Niegdyś wymagano, by leworęczni jedli tak, jak praworęczni. Na szczęście te czasy już minęły.

Widelec ujmij w rękę tak, by móc nabijać na niego jedzenie. Jeżeli dostrzegasz, że trudno Ci nabrać kawałki dania na widelec, możesz pomóc sobie kawałkiem chleba lub nożem. Aby zachować dobre maniery, niezbędne jest korzystanie z kompletu przyborów kuchennych. Warzywa możesz kroić za pomocą widelca. Natomiast mięso powinieneś zawsze kroić nożem. Jeżeli chcesz np. zabrać głos, odłóż nóż i widelec na talerzu, nie wymachuj sztućcami. Nie wspieraj także sztućców na brzegu talerza. 

Czytaj także: 

Trzymanie sztućców różnych krajach

Pamiętaj, że trzymanie sztućców w każdej kulturze wygląda nieco inaczej. Warto więc wziąć pod uwagę kontekst kulturowy i miejsce, w którym się znajdujesz. W krajach skandynawskich widelec trzyma się grzbietem do góry. W krajach europejskich kroi się kawałki mięsa, które od razu zostaną zjedzone. Natomiast w Ameryce najpierw przekrawa się całe mięso na małe części i dopiero potem je zjada. Francuzi pozwalają sobie natomiast na zebranie sosu z talerza kawałkiem chleba, co w Polsce mogłoby być dość kontrowersyjnym zachowaniem.

Prawidłowe trzymanie sztućców to podstawowa umiejętność, która jest przydatna w codziennym życiu. Dlatego warto uczyć tej sztuki swoje pociechy od najmłodszych lat. Zanim zaczniesz przekazywać dziecku zasady dobrego zachowania przy stole, zaopatrz się w bezpieczne dla maluchów sztućce. Wiele omówionych zasad jest dla większości osób czymś naturalnym, co wynieśliśmy z domu. Warto dbać o dobre maniery niezależnie od sytuacji.

Czytaj także: Jak ułożyć sztućce po jedzeniu?