Kiszone cytryny – przepis i dlaczego warto?

Kiszona cytryna – właściwości
Jeśli zrobicie je dziś, już tej jesieni dostarczycie ciału przepyszną dawkę witaminy C. Co więcej, w takiej kiszonej cytrynie znajdują się również witaminy z grupy B, żelazo, potas, magnez i wapń. Trochę poczytałam i poszperałam w sieci, wiecie, żeby sprawdzić, czy to tylko tak wyśmienicie smakuje, czy też ma jakieś ciekawe właściwości. W najbliższy weekend jadę do mojej kochanej babci, gdyż trafiłam na prawdziwą żyłę zdrowia. Kiszone cytryny robią wiele dobrego dla osób w każdym wieku. Czuję, że babcia będzie zachwycona (podobnie jak moje dziewczynki i przyszli goście), gdyż kiszona cytryna:- buduje odporność organizmu i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,
- reguluje ciśnienie krwi oraz poziom odżywienia skóry,
- ma bardzo dobre właściwości antyseptyczne,
- przyspiesza pozbywanie się toksyn z organizmu oraz trawienie,
- wzmacnia dziąsła i chroni przed ich krwawieniem,
- pobudza apetyt i dba o prawidłowe działanie układu pokarmowego dzięki wzbogaceniu flory bakteryjnej organizmu z pomocą powstałego podczas kiszenia kwasu mlekowego.
Kiszenie cytryn – czego potrzebujesz?
Z uwagi na wysoką zawartość soli należy spożywać je z umiarem… i to właściwie jedyny mankament, jakiego się doszukałam. Trochę szkoda, bo są pyszne. Z drugiej strony słoik kiszonych cytryn starcza dzięki temu na dłużej. Więcej pysznej lemoniady, dipów, sałatek, potraw, czy nawet genialnie skomponowanych ryb wprost z piekarnika. Brzmi idyllicznie, prawda? Pora więc poznać niezbędne składniki i zacząć kiszenie cytryn… w miodzie lub bez!SKŁADNIKI – KISZONE CYTRYNY:
- sól gruboziarnista (200 g)
- cukier (200 g)
- woda (2 litry)
- sól kuchenna (500 g)
- miód (opcjonalnie, do smaku lemoniady, po skończonym kiszeniu)
Przepis na kiszone cytryny w miodzie
UWAGA!!! Realizacja tego przepisu wymaga cierpliwości i trochę wysiłku. Bardzo bym chciała, aby wystarczyło zostawić taki słoik kiszonych cytryn na noc lub dwie, aby móc się już delektować tym wyjątkowym połączeniem smaków oraz orzeźwienia. Prawda jest jednak taka, że na pyszny efekt trzeba będzie poczekać ok. 2 miesięcy. W tym czasie słony i słodki smak dobrze się zaprzyjaźnią i stworzą cytrynowy odpowiednik słonego karmelu. Korzyści udanego kiszenia cytryn lub limonek jest jednak bardzo dużo. Kiedy już otworzycie taki słoik, możecie korzystać z niego do woli, bez obaw, że zawartość z czasem zacznie się psuć, jak w przypadku np. kiszonych ogórków. Taka kiszonka może stać przez wiele lat. Super jest także to, że te cytrusy można później jeść w całości. Ich skórka staje się pod wpływem słonego roztworu bardzo miękka i sprężysta. Żeby zrobić z nich napój, wystarczy wyjąć jedną lub dwie, pokroić na plasterki lub cząstki, wrzucić do dzbanka, dodać wodę, kostki lodu i miód do smaku (o ile poziom słodyczy kiszonych cytryn już nie jest dla was wystarczający). Pora jednak zdradzić wam tajemnicę przepisu. Na pewno nie możecie się doczekać!JAK ZROBIĆ KISZONE CYTRYNY – PRZEPIS:
2. Z pomocą dużej miski dokładnie obtaczamy cytrusy (w całości!) w przygotowanej soli gruboziarnistej. Trzeba to robić przez minimum 15 minut. Ostre krawędzie drobin soli zetrą nieco skórkę, uwolnią jej aromat oraz przede wszystkim pozbędą się skrytej w niej goryczki. Jeśli nie jesteście pewni, czy zrobiliście to wystarczająco dobrze, spójrzcie na kolor użytej soli. Musi być żółto-zielonkawy. Pośpiech się nie opłaca. Wówczas cała wasza praca pójdzie na marne, a owoce będą miały nieprzyjemną gorycz.
3. Tak potraktowane cytrusy dokładnie płuczemy, aby pozbyć się soli, która osiadła na owocach. Następnie odcedzamy, ponownie lekko suszymy i wrzucamy do czystej miski razem z przygotowanym cukrem.
4. Kolejny kwadrans trzeba teraz poświęcić na dokładne wtarcie i obtoczenie cytryn lub limonek w cukrze. Po tym wkładamy owoce w misce z cukrem do lodówki na 2 godziny, aby słodycz przeniknęła w głąb cytrusów.
5. Na krótko przed wyjęciem cytryn do kiszenia z lodówki trzeba zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, w 2 litrach wody rozpuścić 0,5 kg soli kuchennej. Po drugie zahartować słoik, w którym będą się kisić cytryny. Najlepiej zrobić to stopniowo płucząc szło coraz cieplejszą wodą, aż po wrzątek.
6. Teraz wyjmujemy miskę z cytrusami z lodówki, płuczemy owoce, zalewamy na 2 minuty wrzątkiem i wkładamy do słoika. Następnie zalewamy przestudzoną solanką z garnka. Ważne, żeby woda zakryła w całości wszystkie owoce. Tak przygotowane naczynie szczelnie zamykamy, odstawiamy… na co najmniej 1 miesiąc i cierpliwie czekamy na spektakularny efekt smakowy.
Gdy już będą gotowe, koniecznie zróbcie z nich lemoniadę w słoiku z kranikiem. Wybierzcie jakiś duży, bo takie napoje lubią bardzo szybko znikać. Zwłaszcza jeśli zaprosicie mnie do degustacji!
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej