Marmolada cebulowa – jak zrobić i do czego wykorzystać?

Porady 4.09.2020


Czego potrzebujesz, żeby zrobić cebulową marmoladę?

Zbudowanie smaku takich przetworów to zasługa wielu różnych składników. Dzięki odpowiednim proporcjom to właśnie cebula będzie na pierwszym miejscu, a dodatki sprawią, że do przyjemności wystarczy ci niewielka ilość zrobionej z niej marmolady. Na pewno przyda się jakiś słoiczek (lub 6!) do jej przechowywania. Polecamy zrobić mały zapas, bo kto raz jej zasmakuje, niełatwo zapomni o tym smacznym źródle przyjemności.


 

SKŁADNIKI NA MARMOLADĘ CEBULOWĄ:

- dowolny rodzaj cebuli (1 kg)
- olej roślinny (2 łyżki)
- masło (40 g)
- brązowy cukier (200 g)
- ocet balsamiczny (12 łyżek)
- sok z czarnych porzeczek (8 łyżek)
- czerwony ocet winny (2 łyżki)
- rum (2 łyżki)
- sól (1 łyżeczka)
 
 


Robimy marmoladę cebulową krok po kroku!

Jak widzisz, ze skompletowaniem produktów z listy składników nie powinno być większego problemu. Istnieje nawet szansa, że większość z nich masz w swojej kuchni. Będzie łatwo… choć niezbyt szybko. Trochę krojenia, smażenia, gotowania, ale warto postarać się dla obietnicy takiego pysznego finału w ustach podczas śniadania, obiadu, czy innego posiłku w domu, pracy lub szkole. Oto co musisz zrobić!


 

JAK PRZYGOTOWAĆ MARMOLADĘ Z CEBULI?

1. Zacznij od obrania cebuli. Następnie przekrój ją na pół i z pomocą noża potnij na cienkie piórka.

2. Weź mały garnek (np. z powłoką ceramiczną) lub domowy rondel i rozpuść w nim masło, łącząc je z 2 łyżkami oleju roślinnego.

3. Wrzuć cebulę i smaż ją przez minimum 5 minut na średnim ogniu. Pamiętaj, żeby co jakiś czas mieszać.

4. Gdy smażona cebula będzie miękka, dodaj do niej przygotowany cukier, rum, ocet winny i sok z porzeczek. Mieszaj do momentu, gdy cukier w pełni się rozpuści.

5. Zmniejsz ogień i smaż całość przez 1,5 godziny, regularnie mieszając. Cebula stanie się przez ten czas bardzo miękka i przybierze ciemnobrązowy odcień.

6. Mniej więcej na 10 minut przed końcem dodaj ocet balsamiczny. Połącz składniki, mieszając i cierpliwie czekaj na efekt.

7. Gotową marmoladę przełóż do słoiczków i szczelnie zamknij.
 
 


Do czego wykorzystać marmoladę z cebuli? 

Cebulowa marmolada to wbrew pozorom nie jest polski przysmak. Z tego, co udało się nam dowiedzieć, przepis i jej smak przywędrowały do nas z nie tak odległej Francji. Z wielką ciekawością sprawdziliśmy więc, do czego jest on tam najczęściej stosowany. Przez lata jego pozycja wyklarowała się dość mocno. Dziś cebulowa marmolada używana jest przede wszystkim:
- jako dodatek do kanapek i sałatek z serami pleśniowymi,
- do steków i pasztetów,
- jako uzupełnienie smaku foie gras,
- do pasztecików z ciasta francuskiego,
- jako wykończenie domowych zapiekanek,
- do stworzenia oryginalnej bazy samodzielnie skomponowanej tarty.