Nawyk picia wody – jak go wyrobić?

Porady 14.03.2022

Nawyk picia wody – niby prosta rzecz, a bywa kłopotliwa

Niektórym osobom regularnie nawadnianie się nie sprawia problemu, jest jednak spora liczba osób, którym sprawia to problem. Nawyk picia wody powinien przecież każdemu przychodzić tak łatwo! Niestety bywa tak, że nauka picia wody wiąże się z wieloma przeszkodami. Brak regularności, zapominanie o sięganiu po szklankę albo zwykła niechęć do wody z racji tego, że nie ma ona smaku, skutkują odwodnieniem organizmu. Będąc odwodnionym, człowiek czuje się źle, boli go głowa, ma problemy z koncentracją i regularnym wypróżnianiem. Później pojawiają się również problemy z oddychaniem i kondycją oraz wytrzymałością. A przecież wystarczy trochę samozaparcia i zaopatrzenie się w przenośne butelki na wodę, które wrzucimy do torby czy plecaka – czy aby na pewno? W dalszej części tekstu poznasz kilka sprytnych trików na to, jak wyrobić nawyk picia wody bez stresu i wyrzeczeń!

Czytaj także:

  • Dlaczego trzeba pić wodę? 
  • Ile wody dziennie pić? Zasady prawidłowego nawadniania 
  • Jak pić wodę, żeby schudnąć? 

4 sposoby na to, jak pić więcej wody

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pić więcej wody, to trafiłeś w dobre miejsce! Przeszukaliśmy dla Ciebie wszystkie możliwe blogi i artykuły naukowe po to, by stworzyć listę zawierającą genialne sposoby na to, jak pić dużo wody. Oto kilka z nich!

  1. Wstając rano, zaraz przed wejściem pod prysznic, zamień kawę na szklankę wody. Najlepiej ustawić sobie dzbanek z filtrem i szklankę na stoliku nocnym, zaraz obok łóżka. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk wypijania wody tuż po przebudzeniu, szybko uzupełnisz braki wodne po nocnym odpoczynku. Taki śmiały łyk wody dostarczy Ci energii do wstania. Rozpoczęcie dnia po takim orzeźwieniu będzie przyjemniejsze!
  2. Zabieraj ze sobą wodę wszędzie, gdzie się przemieszczasz! Butelki czy przenośne kubki do picia z filtrem powinny stać się twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli pracujesz przy biurku, postaw sobie butelkę na widoku i popijaj w trakcie pracy. Zaraz po tym, jak wypijesz ostatni łyk, zrób sobie spacer i napełnij butelkę bądź szklankę na nowo. W przeciągu całego dnia pracy wypijesz zalecane 2,5 litra wody dziennie, a może nawet więcej! Gwarantujemy, że odczujesz pozytywne skutki nawodnienia – pomimo tylu godzin pracy, nie będziesz zmęczony!
  3. Jak zacząć pić więcej wody podczas jedzenia? Postaw sobie za cel wypicie co najmniej szklanki wody przed posiłkiem. W ten sposób zadbasz o to, żeby zapewnić organizmowi odpowiedni bilans wodny (1 ml wody na 1 kcal spożywanego posiłku). Gdy wybierasz się do restauracji, zrezygnuj ze słodzonych napojów i zamów wodę. Nie dość, że dostarczysz organizmowi siły i energii to jeszcze dodatkowo zaoszczędzisz.
  4. Nie lubisz smaku wody, a chcesz pić jej więcej? Dodaj do niej trochę owoców, plaster ogórka i kilka listków mięty. Smak zmieni się diametralnie, a woda dalej będzie tak samo zdrowa. Kto wie, może z czasem polubisz się również z wersją wody bez dodatków? 

Czytaj także:

  • Jak działa filtr do wody?
  • Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe? 
  • Woda filtrowana czy mineralna? Którą pić? l
  • Filtr węglowy do wody – co usuwa? 
  • Czy woda filtrowana zawiera minerały? 

Kiedy pić wodę?

Kiedy pić wodę, żeby odpowiednio nawodnić organizm? Można by powiedzieć, że stale. Chociaż wiadomo, że jest to niemożliwe. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na ilość wody – ci, którzy pracują fizycznie albo uprawiają dużo sportu, potrzebują jej znacznie więcej. Gdy czujesz pragnienie, Twój organizm jest już odwodniony, dlatego zawsze warto mieć przy sobie butelkę z wodą.

Dziennie zapotrzebowanie na wodę wśród kobiet wynosi co najmniej 2 litry dziennie, a w przypadku mężczyzn 2,5 litra. Jak pić wodę w ciągu dnia, żeby wyrobić tę normę? Zacznij dzień od szklanki wody ustawionej przy łóżku, dzięki której szybciej się rozbudzisz (picie wody na czczo przyspiesza metabolizm i dodaje energii). Staraj się również zadbać o picie wody przed posiłkiem (najlepiej 20 minut przed), gdyż pomoże Ci to szybciej strawić jedzenie, unikając w ten sposób wzdęcia i uczucia ciężkości. Woda na pusty żołądek gasi pragnienie i zmniejsza łaknienie, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zachować szczupłą sylwetkę. Na sam koniec dnia również sięgnij po szklankę – woda przed snem chroni przed udarem i atakami serca. A co jeśli picie czystej wody przychodzi nam z trudnością?

Z czym pić wodę?

Niektórzy mają wstręt do picia wody i za nic nie są w stanie się przemóc. Z czym w takim razie pić wodę, żeby oszukać swoje kubki smakowe i zapewnić swojemu ciału odpowiedni bilans wodny? Odpowiedź na to pytanie brzmi „ze wszystkim”! Jeśli przeszkadza Ci neutralny smak wody i nie czujesz po niej orzeźwienia, zmień go. 

Co dodać do wody, żeby łatwiej się ją piło? Najlepiej jest dodawać do wody świeże owoce i warzywa. Wzbogacanie naturalnymi dodatkami pełnymi witamin, sprawi, że picie wody będzie nie tylko przyjemniejsze, ale również zdrowsze. Nalewając sobie wody do szklanki, pokrój cytryny, truskawki, kiwi albo świeżego ogórka i dodaj do tego kilka listków mięty. W ten sposób stworzysz własny, orzeźwiający napój, który nie będzie miał w sobie praktycznie żadnych kalorii. 

Z czym jeszcze można pić wodę? Jeśli brakuje Ci w niej słodyczy – wystarczy, że dodasz do swojej butelki z filtrem odrobinę bezkalorycznego słodzika lub miodu. W sklepach dietetycznych znajdziesz również gotowe dodatki smakowe do wód, które nie zawierają kalorii. Ten sposób z pewnością polubią bardzo aktywne i zapracowane osoby – wystarczy wsypać saszetkę do wody i już. Pyszny słodki „napój” jest gotowy!

Czytaj także: 

  • Czy woda może się przeterminować? 
  • Czy woda ma smak? O czym on świadczy? 

Aplikacja do picia wody – czy to dobry pomysł?

Dla osób, które są zapominalskie albo po prostu potrzebują dodatkowej motywacji, idealnie sprawdzą się aplikacje do picia wody. Taka aplikacja do picia wody działa jak budzik – przypomina Ci o nawadnianiu się o określonych porach dnia. Popularne aplikacje przypominające o piciu wody to Water Tracker, Hydro i Water Your Body. 

Pierwsza z tych aplikacji do picia wody dokładnie śledzi naszą aktywność fizyczną w ciągu dnia. W zależności od ilości przebytych kroków i intensywności fizycznych ćwiczeń oblicza zapotrzebowanie na wodę na dany dzień i wysyła przypomnienia w formie banerów. Z kolei Hydro wyznacza dzienne zapotrzebowanie na płyny na podstawie danych wprowadzonych przez ciebie samego. Istotna jest tu waga, wzrost i inne wymiary ciała, a także tryb życia oraz dieta. Aplikacja Water Your Body natomiast wysyła do nas prośby o uzupełnianie danych dotyczących wagi i uprawianych ćwiczeń, a później przysyła powiadomienia. Takie aplikacje z pewnością ułatwią Ci odpowiednie nawodnienie organizmu. Życzymy powodzenia!