Pierwsze użycie patelni — poradnik

Porady 31.08.2019
 

Jak powinno wyglądać pierwsze użycie patelni?

Pierwsze użycie nowej patelni zależy od materiału, z którego został wykonany dany produkt. Jeżeli do czynienia mamy z patelnią żeliwną, w pierwszej kolejności czyścimy ją dokładnie przy pomocy płynu do naczyń oraz gąbki. To sprawdzony sposób na pozbycie się substancji ochronnych, jakimi została pokryta nowa patelnia. Co ważne, płynu do naczyń używać należy wyłącznie w czasie pierwszego mycia — później do tego celu w zupełności wystarczająca będzie woda. Następny etap to dokładne osuszenie naczynia. Ręcznikiem papierowym nakładamy na patelnię żeliwną olej roślinny lub smalec. Aplikujemy go tak na wewnętrzną, jak i zewnętrzną część naczynia. Następnie rozgrzewamy piekarnik do temperatury około 250 stopni i umieszczamy w nim dobrą patelnię, układając ją do góry nogami. Spód piekarnika warto wyłożyć folią aluminiową, na którą skapywać będzie tłuszcz. Tanią patelnię wypalamy przez około godzinę. Następnie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim naczynie do wystudzenia.

Jak przygotować patelnię ceramiczną do pierwszego użycia? W tym celu myjemy ją dokładnie przy pomocy wody oraz płynu do naczyń. Następnie wycieramy ją do sucha miękką ściereczką. Kolejny etap to rozgrzanie patelni ceramicznej nieprzywierającej przez 30 sekund na kuchence. Po zdjęciu jej z urządzenia nakładamy na nią 1 łyżkę oleju roślinnego i rozcieramy go ręcznikiem papierowym. Czynność tę należy powtarzać co kilka miesięcy.

Posiadacze patelni stalowych, przed pierwszym ich użyciem powinni zalać je gorącą wodą i zostawić na około 30 minut. W ten sposób skutecznie można pozbyć się pokrywającego najlepsze patelnie oleju konserwującego. Gdy woda wystygnie, nową patelnię myjemy gąbką, płuczemy w ciepłej wodzie i wycieramy do sucha.

Patelnia — jak należy ją czyścić?

Po użyciu patelni żeliwnej zostawiamy ją do ostygnięcia. Nigdy nie należy jej zalewać zimną wodą — może to bowiem prowadzić do powstania pęknięć na powierzchni. Do mycia takiego kompletu patelni używamy gąbki oraz wody. Niewskazane jest tu natomiast używanie płynu do naczyń. Następnie wycieramy naczynie do sucha. Dodatkowo pokryć można je cienką warstwą tłuszczu i położyć na nie ręcznik papierowy. Gdy patelnia żeliwna ulegnie przypaleniu, na jej dno należy wsypać odrobinę soli, a następnie zetrzeć ją gąbką.

Patelni ceramicznej z pokrywką nigdy nie powinno się myć w zmywarce. Prowadzić może to bowiem do uszkodzenia pokrywającej ją powłoki. Naczynie to należy myć ręcznie, przy pomocy ciepłej wody, płynu do naczyń i miękkiej strony gąbki lub delikatnej ściereczki. Czyszczenie odbywać powinno się dopiero wówczas, gdy patelnia ceramiczna nieprzywierająca ostygnie. Po umyciu naczynia dokładnie je wycieramy. Opornych zabrudzeń z powierzchni patelni ceramicznej indukcja pozbędziemy się, namaczając ją przez kilka godzin w wodzie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat produktu, jakim jest patelnia ceramiczna, zajrzyjcie na naszego bloga do wpisu Patelnia ceramiczna - 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć.

Do czyszczenia patelni ze stali nierdzewnej najlepiej sprawdza się natomiast ciepła woda, płyn do naczyń oraz miękka ściereczka. Niewskazane jest tu stosowanie drucianej myjki, która mogłaby doprowadzić do zarysowania powierzchni naczynia. Aby taki zestaw patelni na długi czas zachował swoje właściwości nieprzywierające, nie powinno się go myć w zmywarce. Do polerowania naczyń ze stali należy stosować dedykowane preparaty lub oliwę z oliwek.

Przygotowując w odpowiedni sposób nową patelnię do użytku, zyskamy pewność, że posłuży nam ona przez wiele lat i będzie w pełni niezawodna.