4 przepisy na pyszne soki z sokownika

Porady 20.04.2021


Przepisy na soki z sokownika

Jeśli chcesz, by wszystko się udało, musisz dobrze wiedzieć, jak działa sokownik. Dzięki temu nawet gdy trafisz na nowy przepis na owocowy lub warzywny sok z sokownika, szybko wyłapiesz w nim ewentualne błędy i dostosujesz recepturę pod swoje preferencje. Jest to istotne również, gdy rozważasz zakup takiego produktu. Sokowniki parowe na indukcję są dziś szalenie popularne, więc dobrze wiedzieć o nich jak najwięcej i wybrać ten najlepszy. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polegają przepisy na soki z sokownika na bazie:
 
  • Aronii
  • Malin
  • Winogron
  • Wiśni



Sok z aronii z sokownika

Sok z aronii z sokownika parowego czasem wychodzi zbyt cierpki i ma gorzki posmak. Jest na to jednak bardzo prosta metoda, gdyż wystarczy przed włożeniem ich do naczynia przemrozić owoce. Nie zapomnij również, że najlepiej wybierać te najbardziej dojrzałe. Dzięki temu uzyskasz wyśmienity smak, który przez kolejne miesiące wzbogaci niejedną herbatę w twoim domu. Sok z aronii z sokownika z kwaskiem cytrynowym to coś, co bardzo często robimy, gdyż taki dodatek dodaje mu świeżości. W takich wypadkach należy jednak dosypać nieco więcej cukru. Przyjmuje się, że aby zrobić sok z aronii w sokowniku potrzeba ok. 300 g cukru na każdy kilogram owoców. Cała reszta powinna pójść jak z płatka. Przy okazji sprawdź, jak wykorzystać owoce z sokownika. Po prostu zrób wszystko krok po kroku, a więc:
 
  • Zacznij od umycia owoców
  • Do dolnego garnka sokownika wlej wodę zgodnie z sugestią producenta
  • Do poziomu na owoce wsyp aronię, dodaj nieco kwasku cytrynowego kilka liści wiśni (dla głębszego aromatu) oraz zasyp wszystko ok. 1 kg cukru
  • Licząc od momentu rozpoczęcia gotowania wyciskaj parowo sok z owoców przez 30 minut na średnim ogniu
  • Po tym czasie zmniejsz ogień do minimum, spuść pierwszą partię soku i gotuj jeszcze przez 20-30 minut
  • Wyłącz palnik pod sokownikiem i zostaw naczynie do ostygnięcia (w tym czasie powinno zebrać się w jego zbiorniku jeszcze trochę soku)
  • Zlej całość owocowego soku do butelek i zamknij je (nie wymagają dodatkowej pasteryzacji)
 



Sok z malin z sokownika

Znasz już nasz sprawdzony przepis na pyszne soki z jabłek z sokownika? W naszej opinii dorównują tym ze świeżych malin! Ich apetyczna barwa wręcz zachęca, aby zrobić jak najwięcej. Sok malinowy z sokownika może być tak słodki jak lubisz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić go również bez cukru, choć warto pamiętać, ze to on dodatkowo sprawia, że możesz cieszyć się sokiem długo, aż po kres jesiennych i zimowych wieczorów.
 
Jak zrobić sok malinowy w sokowniku? Mechanizm jest ten sam, czyli najpierw gotujesz wodę, potem umieszczasz nad nią resztę konstrukcji sokownika z owocami zasypanymi cukrem. Czekasz, po pół godziny spuszczasz pierwszą partię soku, a po 2 godzinach masz już wszystko gotowe.
 
Sok z malin w sokowniku – ile cukru? W odróżnieniu od soku z aronii tu możesz zmniejszyć ilość cukru do ok. 200 g na każdy kilogram owoców. Mając zamiar uzyskać syrop, podwój tę ilość.
 
Ile soku z 1 kg malin można uzyskać? Maliny należą do całkiem soczystych owoców, dlatego nawet 1 kilogram da ci całkiem sporo soku. Spokojnie możesz przyjąć, że będzie to ok. 1 litra pełnego smaku soku malinowego z sokownika. Wykorzystaj deski kuchenne i ustaw tuż obok butelki do jego przelania, aby być gotowym na pierwsze spuszczenie tej owocowej esencji i ustawienie jej po ostygnięciu w domowej spiżarni na przetwory.
 



Sok z winogron z sokownika

To jeden z tych soków owocowych z sokownika, którego nie trzeba dosładzać. Wystarczy umyć owoce, oddzielić je od gałązek i klasycznie rozpocząć proces gotowania na parze. Winogrona to bardzo miękkie owoce, a więc wystarczy im 30 minut na średnim ogniu i 30 na małym. Po 90 minutach cały proces powinien się już zakończyć (łącznie z przelaniem soku winogronowego z sokownika do słoiczków lub butelek). Nie musisz go pasteryzować dodatkowo w garnku. Twoje dzieci będą za nim przepadać. Sok z winogron w sokowniku świetnie smakuje z dodatkiem malin, truskawek, brzoskwiń (do ich pokrojenia na mniejsze cząstki przyda się zestaw noży kuchennych) oraz borówek.
 



Sok z wiśni z sokownika

Na koniec zostały wiśnie. Właściwie każdego roku wiśniowe drzewka w naszych ogrodach obradzają gęsto owocami, więc naturalne jest wykorzystanie ich do produkcji domowych soków. Wiśnie i czereśnie. Uwielbiamy również dżemy o tym smaku, a więc do niezbędnika kuchennego w każdym sezonie na przetwory zaliczamy również drylownice. Sok wiśniowy z sokownika robi się bardzo prosto. Wiele osób łączy go z jabłkami, ale my wolimy łączyć go z malinami, porzeczkami, a nawet z agrestem. Ile cukru potrzeba, aby zrobić taki sok z wiśni w sokowniku parowym? Cierpkość owocu nie pozwala nam zejść nigdy poniżej 250 g na 1 kg bazy wiśniowej. Według niektórych optymalna ilość to w tym przypadku 0,5 kg cukru, ale nam to już pachnie zbytnio wiśniowym syropem z sokownika. Efekty swojej pracy możesz spróbować już nawet po 15-20 minutach. Warto jednak poczekać przynajmniej 30 minut do pierwszego spuszczenia skoku wiśniowego i ok. godziny do momentu zakończenia parowego wyciskania na płycie gazowej, indukcyjnej, elektrycznej lub ceramicznej.