Domowe sposoby na kamień w czajniku

Porady 12.08.2019

Częste przygotowanie kawy czy herbaty w czajniku często wiąże się z powstawaniem kamienia. Gotowanie wody w zakamienionym czajniku doprowadza do zmiany jej smaku, koloru oraz właściwości. Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą Ci w szybki i łatwy sposób pożegnać się z kamieniem raz na zawsze. Sposoby te znajdziesz w naszym artykule.

Kamień w czajniku – co to jest?

Kamień w czajniku – co to tak naprawdę jest? Kamień tudzież osad, który osadza się w czajniku, to związki wapnia oraz inne minerały, które naturalnie znajdują się w wodzie. Kamień w czajniku nie jest niczym groźnym dla zdrowia, jednakże znacznie wpływa na smak i wygląd przygotowywanych przez nas potraw i napojów.

Na powstawanie kamienia w czajniku nie ma wpływu jakość urządzenia, chociaż niektóre czajniki elektryczne są wyposażone w dodatkowy filtr do wody, który nie pozwala przedostać się minerałom do wnętrza czajnika. 

Gruby kamień w czajniku to sprawka samej natury wody (jej cech fizycznych) i jej jakości. Twarda woda, która zazwyczaj dostarczana jest do naszych domów, pochodzi z wodociągów, które nie zawsze stają na wysokości zadania, by oczyścić maksymalnie wodę z minerałów. Twardość wody uzależniona jest też od źródła, z którego pochodzi, a także od samych rur w budynku mieszkalnym. Im starszy jest budynek, tym starsza jest instalacja wodociągowa. 

Czy kamień w czajniku jest szkodliwy?

Jeśli zastanawiasz się, czy kamień w czajniku jest szkodliwy, to musisz wiedzieć, że związki tworzące kamień i osad nie są groźne dla organizmu, nie są też dla niego obojętne. Kamień wewnątrz czajnika tworzony jest przez twardą wodę, a ta z kolei zawiera sporo jonów wapnia oraz magnezu. Te dwa związki są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. 

Magnez oraz wapń pełnią w ludzkim organizmie rolę przekaźników – zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego. Zbawiennie wpływają na pracę serca, mózgu oraz kości. W badaniach naukowych udowodniono, że przyswajalność tych związków z wody jest znacznie większa niż z pożywienia. Twarda woda i kamień, który tworzy się za jej sprawą w czajniku, nie jest zatem niebezpieczna, a wręcz pożądana z uwagi na właściwości prozdrowotne, natomiast smak i wygląd takiej wody może zniechęcić. Mętna, nieco metaliczna w smaku ciecz może zepsuć przygotowywane potrawy, wypieki, a także napoje.

Dlaczego powstaje kamień w czajniku?

Dlaczego powstaje kamień w czajniku? Podczas wygotowywania się wody (znacznego podwyższenia jej temperatury aż do wrzenia) bogatej w minerały, nazywanej twardą, zawarte w niej jony wapnia oraz magnezu zmieniają swoje właściwości i wytrącają się w postaci węglanów. 

Węglany z kolei zbudowane są tak, że osadzają się na ścianach, dnie oraz wszystkich elementach czajnika, z którymi miały styczność, tworząc brzydki osad. Jak już wcześnie podkreślaliśmy, możemy skutecznie zapobiec powstawania osadu wlewając do czajnika wodę filtrowaną, z której usunięte zostaną związki mineralne. Taka woda najlepiej nadaje się do gotowania i przyrządzania ciepłych napojów. 

Jak usunąć kamień z czajnika? Krótkie wprowadzenie i sposoby czyszczenia z kamienia czajnika na gaz.

Nikt nie przepada za piciem napojów z dodatkowymi minerałami w postaci kamienia. Nieprzyjemny smak oraz wygląd kawy i herbaty to wina zaniedbania czajnika, w którym gotujemy wrzątek. Jeśli używamy do czajnika wody pochodzącej prosto z kranu, kamień będzie osadzał się znacznie szybciej na dnie urządzenia. Do gotowania wrzątku polecamy używać wody poddanej filtracji (np. z dzbanka z filtrem), dzięki której ograniczymy powstawanie osadu i kamienia na dnie czajnika. 

Regularne odkamienianie czajnika, a także używanie filtrowanej wody może znacznie polepszyć stan techniczny urządzenia. Jakość serwowanych napojów również znacznie się polepszy, ponieważ kamień jest wyczuwalny w smaku przygotowywanych napojów, ale również osadza się on na powierzchni kawy lub herbaty, tworząc nieestetyczne, pływające ślady. Zanim zdecydujesz, jak pozbyć się kamienia z czajnika, bardzo ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta sprzętu – to pozwoli uniknąć Ci zniszczenia wnętrza czajnika. 

Jak więc usunąć kamień z czajnika żeby go nie zniszczyć i zwiększyć jego żywotność? I czym właściwie okamieniać ten czajnik? Mamy na to kilka sposobów. 

Jak wyczyścić czajnik na gazlub czajnik na indukcję pokryty kamieniem? Do tego celu wykorzystać można między innymi ocet. W tym celu rozcieńczamy go z wodą w proporcji 50:50, zagotowujemy i odstawiamy na około godzinę. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu, kilkukrotnie przegotowujemy wodę w czajniku.

Kolejny z domowych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika opiera się o zastosowanie sody oczyszczonej. 2 łyżki produktu wsypujemy do ładnego czajnika na gaz i zostawiamy na około 30 minut. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się pozbyć się osadu z każdej, nawet najtrudniej dostępnej części czajnika na gaz białego. Jako że soda oczyszczona może pozostawiać intensywny zapach, po odkamienieniu, czajnik z gwizdkiem na gaz należy kilkukrotnie umyć.

Jak wyczyścić czajnik na gaz? Do tego celu wykorzystać można także kwasek cytrynowy. W tym celu wypełniamy czajnik wodą i dodajemy do niej 5 łyżeczek produktu. Roztwór zostawiamy na noc, zagotowujemy, wylewamy, a następnie przepłukujemy czajnik kilka razy czystą wodą.

By pozbyć się nieestetycznego osadu z czajnika kuchennego gazowego, sięgnąć można również po świeżo wyciśnięty sokz cytryny. Wlewamy go do czajnika, zostawiamy na godzinę i dokładnie myjemy. W przypadku nieco bardziej uciążliwych zabrudzeń, wnętrze czajnika na gaz z grubym dnem natrzeć można cytryną pokrojoną w ćwiartki.

Jak odkamienić czajnik na gaz? Popularny domowy sposób zakłada wykorzystanie do tego celu coca coli. 1 szklankę płynu wlewamy do czajnika na gaz emaliowanego, dodajemy odrobinę wody i zagotowujemy. Aby wzmocnić efekt, miksturę uzupełnić można o 1 łyżkę sody oczyszczonej.

W wyczyszczeniu czajnika na gaz nowoczesnego pomóc mogą nam również obierki od ziemniaków. Wrzucamy je do czajnika z termometrem na gaz, wlewamy wodę i zagotowujemy.

Co zrobić, by we wnętrzu czajnika na gaz czarnego nie dochodziło do powstawania nieestetycznego osadu? Sprawdzony sposób to każdorazowe usuwanie z niego resztek wody tuż po jej zagotowaniu. Równie pomocne okazać mogą się specjalne filtry do wody, które odpowiadają za jej oczyszczanie. Dostępne są one w postaci dzbanków z filtrami, w których umieszcza się wodę przed jej zagotowaniem w czajniku lub filtrów zakładanych bezpośrednio na kran. 

Godne polecenia są również czajniki na gaz z filtrem. Znajdujące się w ich wnętrzu wkładki filtrujące pomagają w usuwaniu z wody miedzi czy ołowiu. Dodatkowo skutecznie redukują one ilość chloru i zmiękczają wodę. We wnętrzu takich czajników kamień osadza się o wiele wolniej niż w urządzeniach pozbawionych tego elementu. Jak zbudowany jest czajnik kuchenny gazowy z filtrem? Zlokalizowana tuż przy dzióbku siatka odpowiadająca za wychwytywanie zanieczyszczeń wykonana może być ze stali szlachetnej lub włókna nylonowego. Inne dostępne rozwiązanie to zintegrowany wkład filtrujący, który znakomicie radzi sobie z usuwaniem rdzy, chloru czy metali ciężkich.

Jaki czajnik na gaz? Garść przydatnych informacji na ten temat znajdziecie na naszym blogu.

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Poznaj nasze sposoby!

Zastanawiasz się nad tym, jak odkamienić czajnik elektryczny, żeby nie uszkodzić w nim elektroniki? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Kamień w czajniku elektrycznym należy usuwać w delikatny sposób lub z pomocą profesjonalnych środków odkamieniających. 

Najprostszym i najszybszym sposobem na to, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego jest zastosowanie do niego kwasu w postaci kwasku cytrynowego lub octu. Usuwanie kamienia z użyciem kwasku cytrynowego jest delikatne dla części mechanicznych czajnika. Wystarczy, że przygotujesz roztwór z przefiltrowanej wody z dodatkiem kwasku cytrynowego w proporcji 1:1. Możesz tez posłużyć się świeżym sokiem z cytryny. Wlej roztwór do czajnika i gotuj aż do wrzenia. Następnie zostaw go na kilka godzin w czajniku, tak aby kwas rozpuścił wszystkie minerały. Jak umyć czajnik elektryczny z pozostałości kwasu i kamienia? Należy wypłukać go kilka razy wrzątkiem.

Kwasek cytrynowy z łatwością zastąpisz octem, który znakomicie radzi sobie z węglanem wapnia i magnezu, które tworzą osad i kamień. Do przygotowania mieszanki okamieniającej potrzebujesz wodę oraz ocet wymieszaną w proporcji 1:1. Mieszankę gotujemy aż do wrzenia i zostawiamy na 2 godziny, by rozpuścił kamień. Gdy rozpuści się w całości, czajnik przepłukujemy wrzącą wodą. Jeśli przeszkadza Ci zapach octu z czajnika, możesz przepłukać go kilkukrotnie lub dodać do wody odrobinę soku z cytryny.

Istnieje jeszcze alternatywna metoda do odkamieniania czajnika z użyciem sody oczyszczonej. Usuwanie zanieczyszczeń, osadów, a nawet plam sodą oczyszczoną jest znana od dawna i chętnie wykorzystywana przez gospodynie domowe przy sprzątaniu. Jak przygotować sodę do odkamieniania? Rozpuść w litrze zagotowanej wody 3 łyżki sody oczyszczonej i wlej ją do czajnika. Pozostaw go na kilka godzin, aby soda mogła stopniowo rozpuścić kamień, nie uszkadzając wrażliwych części urządzenia. Po skończonym odkamienianiu przepłucz czajnik ciepłą wodą (ok. 2-3 razy) i możesz z powrotem używać go w kuchni!

Jesteście gotowi na szok? Ostatnia metoda na odkamienianie czajnika polega na wrzuceniu do niego umytych obierków z ziemniaków. Ta naturalna metoda na pozbycie się kamienia stosowana jest od wielu, wielu lat. Wystarczy, że wsypiesz na dno łupiny, a następnie zalejesz je wodą i doprowadzisz do wrzenia. Ten proces należy powtórzyć kilkukrotnie, wymieniając obierki na nowe (koniecznie umyte). Ta metoda sprawdzi się w szczególności osobom, którym bliski jest ruch zero waste.

Coca cola na kamień w czajniku – hit czy kit?

Pewnie słyszałeś już wiele na temat coca coli. Plotka głosi, że jesteś w stanie wyczyścić nią smar samochodowy i oczyścić inne jego części. Cola sprawdzi się również na kamień w czajniku. W jaki sposób cola działa na kamień w czajniku? Już tłumaczymy.

Coca cola w połączeniu z odrobiną sody oczyszczonej działa jak profesjonalny odkamieniacz, ponieważ zawarty w niej kwas wchodzi w reakcje z zasadowymi minerałami. By skutecznie odkamienić czajnik musisz wlać do niego koło 300 ml coli zmieszanej z łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie dolać wody. Taką miksturę gotujemy przez kilka minut, a potem zostawiamy na pół godziny. Gdy kamień się rozpuści, wystarczy, że przepłuczesz czajnik wodą i gotowe!

Czytaj więcej:

Czajnik na gaz – 3 oryginalne modele tradycyjnych czajników

Czajnik na gaz — 2 modele, które przekonają Cię do tego rozwiązania!

Jaki czajnik na gaz? 3 kolorowe modele!

Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego — 7 sposobów