Fit pizza z kalafiora – bezglutenowa, wegetariańska i niskokaloryczna!

Porady 12.06.2020


Pizza na spodzie z kalafiora – czego potrzebujesz?

Bycie fajną ciocią to jedno. Z drugiej strony należy dbać o zdrowie rodziny, a do tego najlepiej nadają się proste fit przepisy. Wegetariańska książka kucharska jest pełna naprawdę ciekawych receptur i choć od mięsa nie stronię, to z lubością doceniam kreatywność osób, które wybrały tego typu dietę. Przepis na spód do pizzy z kalafiora znam już na pamięć. Zrobienie obiadu niespodzianki poszło mi więc tamtego dnia bardzo sprawnie. Wy też tak możecie. Wystarczy kilka ogólnodostępnych składników.
 
 


SKŁADNIKI NA PIZZĘ Z KALAFIORA
(średnica ok. 25-30 cm):

- kalafior (ok. 600 g)
- jajko (1 sztuka, duże)
- ser edamski lub gouda (150 g)
- szczypta soli
- sos pomidorowy, tarta mozzarella i ulubione dodatki (już ty wiesz co!)
 


Prosty przepis – pizza kalafiorowa

To taka pizza, którą zrobicie w mniej niż godzinę (łącznie z pieczeniem). Nie musicie czekać, aż drożdże zaczną pracować. Zero wałkowania, podsypywania mąką i bałaganu na blacie. Wystarczy patelnia, tarka do warzyw, duża miska i forma do pieczenia pizzy – lub blacha do piekarnika wyłożona papierem do pieczenia. Jeśli macie w domu chętne do gotowania dzieci, to spędźcie z nimi trochę czasu, właśnie tworząc domową fit pizzę na spodzie z kalafiora.


 

JAK ZROBIĆ PIZZĘ KALAFIOROWĄ?

1. Kalafior trzeba najpierw umyć, osuszyć i podzielić na różyczki. Następnie zetrzyj go na tarce lub rozdrobnij delikatnie blenderem. Łodyżki kalafiora możesz odłożyć do innych dań.

2. Następnie kalafior trzeba odparować z nadmiaru wody. Ja używam do tego patelni. Mały ogień i prużysz przez ok. kwadrans. Pamiętaj o mieszaniu, bo lubi się przypalać!

3. Po tym czasie kalafior musi ostygnąć, więc przełóż go do miski. W tym czasie (i w osobnej, małej miseczce) ubij jajko z dużą szczyptą soli. Następnie zetrzyj ser i wymieszaj go z roztrzepanym jajkiem.

4. Połącz zimny kalafior i jajko z serem oraz solą. Dokładnie! Gdy masa będzie jednolita, przełóż ją łyżką na blaszkę do pieczenia lub uformuj okrągły kształt spodu do pizzy na papierze do pieczenia (dobrze nadają się do tego twoje dłonie).

5. Włóż do piekarnika, tylko najpierw nagrzej go do 190 ℃ i wybierz program grzania góra-dół. Środkowy poziom pieczenia, 20-25 minut,­ celuj w złoty kolor.

6. Gdy minie czas, wyjmij blaszkę z piekarnika i zwiększ temperaturę do 200 ℃. W czasie dogrzewania posmaruj spód pizzy z kalafiora sosem pomidorowym, posyp mozzarellą i wyłóż ulubione dodatki.

7. Na koniec pizza musi wrócić do piekarnika na max. 10 minut (warto sprawdzić po 7 minutach, czy nie jest już dobrze wypieczona). Cały czas bez termoobiegu, góra-dół. Po wyjęciu z piekarnika pozwól jej odpocząć 5 minut i podaj do stołu ku uciesze dorosłych i dzieci.
 


Spód do pizzy z kalafiora potrzebuje pysznych dodatków!

Sami widzicie, że jeśli tylko zrezygnuje się z mięsnych dodatków, to można mieć prawie wegańską pizzę na obiad. Gdyby tylko nie to jajko i ser! Jeśli wiecie czym je zastąpić, to świetnie. Podzielcie się ze mną swoimi patentami, chętnie spróbuję. Tamtego dnia, gdy odwiedził mnie bratanek wraz z resztą swojej rodziny, wybrałam kilka fajnych dodatków. Zamiast cebuli użyłam posiekanego pora, smak podkreśliłam pokrojoną w paski czerwoną papryką, a na koniec wyłożyłam pieczarki pokrojone w cienkie plasterki. Coś mi jednak mówi, że macie swoje ulubione dodatki. Pizza z kalafiora smakuje w każdej kombinacji, więc nie wahajcie się testować nawet te najbardziej smakowite i klasyczne połączenia. Wiecie, że pizza zyskuje jeśli przed zjedzeniem posmaruje się ją sosem tatarskim (aktualnie szukam na niego dobrego fit-przepisu, więc może pomożecie?) i odrobiną ketchupu? Ostatnio to odkryłam. Taki mały, codzienny i bezglutenowy sukces!