Jak gotować jajka?

Porady 1.07.2021
 

Idealnie ugotowane jajko

 
Gotowanie jaja może wydawać się prostą czynnością, jednak przyznajcie szczerze – z pewnością znacie kogoś, kto nie potrafi tego zrobić. Oznacza to, że  pytanie „jak gotować jajka?” jest jednak zasadne. Bo nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Ile gotować jajka? To wydaje się najbardziej zajmującym problemem. W którym momencie mamy do czynienia z jajkiem idealnym, a kiedy jest już po prostu przegotowane? Wiele oczywiście zależy od gustu, jednak prawdą jest, że w niektórych sytuacjach chcemy osiągnąć konkretny efekt – na przykład z jajkiem w koszulce, które musi rozlać się po rozkrojeniu go. Nie obawiajcie się jednak, dzisiaj nie będziemy mówić o tym, jak zrobić jajko w koszulce. Zajmiemy się najbardziej podstawowymi rzeczami. Zacznijcie robić notatki.
 

Sposoby gotowania jajek

 
Jakie są sposoby gotowania jaj? Niektórzy wrzucają je do zimnej wody, inni do wrzątku. Jeszcze inni dodają soli do wody, by skorupka odchodziła łatwiej. Czy to rzeczywiście jakkolwiek wpływa na końcowy efekt? Oczywiście, że tak! Gotowanie jajka to, bądź co bądź, proces chemiczny. Sposoby gotowania jaj są zatem zależne od wielu czynników. Jednak najważniejszymi z nich jest temperatura i czas. Surowe jajka to zbiór tysięcy atomów składających się na proteiny, wyglądających jak zwinięte żyłki. Pod wpływem temperatury wiązania pomiędzy proteinami zaczynają pękać, a żyłki rozwijają się. W miejsca pomiędzy – tam, gdzie doszło do pęknięcia – podłączają się kolejne atomy. Wraz z cząsteczkami wody zaczynają tworzyć sztywną siatkę. Im większy czas i temperatura, tym więcej białek łączy się w tę właśnie siatkę. Brzmi zawile? Cóż, dla niektórych właśnie tak zawiłe jest zwykłe ugotowanie jajka. Dlatego dzisiaj chwycimy Was za rękę i przeprowadzimy przez ten proces – krok po kroku.
 

Jajko na twardo

 
Jak dobrze ugotować jajka na twardo? Najpierw wyjaśnijmy, co oznacza tu słowo „dobrze”. Jajko na twardo powinno być całkowicie ścięte wewnątrz – dotyczy to zarówno białka, jak i żółtka. Ze względu na to, że żółtko potrzebuje trochę więcej czasu niż białko na to, by się ściąć, musimy upewnić się, że wkładamy je do wody na wystarczająco długo. Przyda się nam zatem minutnik do jajek.
 

Jak ugotować jajka na twardo?

 
Jak ugotować jajka na twardo? Najpierw przygotujmy jajka, garnek i wodę. Jajka wkładamy do wody letniej, nie do wrzącej. Same jajka także powinny być w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie możemy spowodować szybkie pęknięcie skorupek i rozlanie się zawartości jajka.  Wtedy jajko na twardo nie będzie wyglądać zbyt okazale – prawdopodobnie niewiele z niego zostanie. Stawiamy garnek na gazie i czekamy, aż woda zacznie się gotować. Jak się gotuje jajka na twardo? Wcale nie tak długo, jak się chce. Tutaj również musimy pilnować czasu.
 

Ile gotować jajka na twardo?

 
Jak długo gotować jajka na twardo? Po około 9-10 minutach, żółtko jest już na tyle ścięte, by można było mówić o jajku na twardo. Jeśli wyłowimy je wtedy z wody, z pewnością nic w środku się nie rozleje. Również białko będzie dobrze ścięte. Jednak uważajcie, by nie zostawić jajek zbyt długo na gazie. Ponieważ w tym czasie możecie zepsuć jajko i nie mieć ochoty go jeść. Wszystko przez zieloną obwódkę oraz sypkie żółtko. Ile gotować jajka na twardo, by nie posiadały zielonej obwódki? Przy około 20 minutach gotowania jajko przestaje wyglądać dobrze i staje się bardzo suche. Nie jest to zbyt smaczna przekąska. Dlatego upewnijcie się, jak długo gotuje się jajka na twardo – nie dłużej niż 15 minut. A jak ugotować jajko na półtwardo? To ulubiony typ jajek wielu osób – posiada ścięte białko i tylko lekko płynne żółtko. Wiele zależy od samego jajka, tego, czy jest stare oraz jak jest duże. Jednak jajka o średniej wielkości powinny ugotować się na półtwardo po 7-8 minutach.
 

Jak ugotować jajka na twardo, żeby się dobrze obierały?

 
To niewielki trik, który bardzo ułatwia życie w kuchni. Wystarczy, że woda, w której gotujecie jajka, będzie słona. Wtedy jajka znacznie łatwiej się obiera. Dodatkowo nie czekajcie, aż woda ostygnie, a jajka wraz z nią. Powinno się je obierać wtedy, gdy są jeszcze ciepłe. Wtedy skorupka odchodzi dużo lepiej. Jajka – obrane jak i w skorupkach – możecie przechowywać w lodówce. Polecamy także przeczytać nasz tekst Jak przechowywać jajka?.
Wiecie już zatem, jak ugotować jajka na twardo, żeby się dobrze obierały. Teraz czas na sztukę gotowania jajka na miękko.
 

Jajko na miękko  

Jak ugotować idealne jajka na miękko? To prawdziwa sztuka. Jeśli będziecie trzymać je we wrzątku zbyt krótko, nie zdążą się ściąć. Zbyt długo oznacza jednak jajko na półtwardo bądź twardo. Wyczucie tego właściwego momentu może wymagać praktyki! Wiele zależy także od wielkości jajka, pamiętajcie o tym.
 

Jak ugotować jajko na miękko?

 
Jak gotować jajka na miękko? Znów musicie przygotować jajka w temperaturze pokojowej oraz letnią wodę i garnek. Nie wrzucajcie jajek do wrzątku, to bardzo ważne. Gotując jajka na miękko pamiętajcie także, by przygotować sobie minutnik i nastawić go dopiero w momencie, w którym woda zacznie wrzeć. Wiecie, jak gotować jajka na twardo, więc macie pojęcie także, jak gotować jajka na miękko. Ten proces niewiele się różni. Istotny jest tu czas!
 

Ile gotować jajka na miękko?

 
Jak długo gotować jajka na miękko? Idealne jajko na miękko potrzebuje czterech minut, by białko było wystarczająco ścięte, a żółtko nadal płynne i cieplutkie. Jednak w przypadku jajek S, ten czas odrobinę się skraca. Małym jajkom wystarczą 3,5 minuty. A co, jeśli macie duże jajka L? Jak długo gotuje się jajko na miękko, gdy jest większe? Wtedy potrzebujecie nawet pięciu minut. Wiecie także, ile gotować jajka na półmiękko. Jednak to nie to samo, co pyszne, rozlewające się żółtko, które tak trudno osiągnąć. Gotowanie jajek na miękko to prawdziwa sztuka! Aby najlepiej się nimi cieszyć, sprawcie sobie kieliszki do jajek. Dzięki temu możecie obrać tylko górę, a resztę wyjeść łyżeczką. 
 

Ile gotować jajko na miękko z lodówki?

 
Jak ugotować jajko na miękko z lodówki? Jak wspominaliśmy wcześniej, najlepiej nie wkładać jajek bezpośrednio z lodówki do wody. To może sprawić, że skorupka pęknie podczas gotowania, a zawartość jajka wyleje się. Dlatego przygotowując jajko do gotowania na miękko czy też na twardo, lepiej wyciągnąć je z lodówki szybciej. Jeśli tego nie zrobiliście, możecie potrzymać je chwilę w letniej wodzie, aby nabrały temperatury.
 
Czy tajemnica idealnego jajka została już rozwikłana? Nawet jeśli nie wyjdzie Wam za pierwszym razem, nie poddawajcie się. Z czasem będzie tylko lepiej. Być może jednak nie jesteście osobami, które poradzą sobie z ciężkim zadaniem zrobienia idealnego gotowanego jajka. Wtedy pozostaje Wam patelnia do jajek i trzepaczki do jajek – jajecznica z pewnością Wam wyjdzie! A jeśli chcecie wejść o poziom wyżej, sprawdźcie czym i jak ubijać jajka oraz pianę z białek. Może jednym z Waszych ukrytych talentów jest robienie bezy!